1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Aydın Zeybeği

Konusu 'Dans Türleri & Türk Halk Oyunları' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 16 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.783
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.063 ÇTL
    Aydın Zeybeği

Ağır Zeybek oyununun öbür adıdır. Aslında Ege bölgemizin temkinli ve ağırbaşlı oyunudur. Bununla beraber Aydın Zeybeği başka taraflarda da epeyce gün görmüş olup ikinci adı Ağır Zeybek'tir.

Evliya Çelebi Güzelhisar (Aydın) yiğitlerinin giyimini şöyle tasvir etmişti: "Taze civan yiğitleri ser'p' Cezayirli esvabı giyüp başlarında kırmızı fes ve bellerinde pala bıçak ve ellerinde balta ve nacaklı şehbaz yiğitleri vardır. Ser'p' boyanmış mavi zemin dizlik giyerler. Evliya Çelebi'nin zeybeklik görenek ve oyunlarından hiç söz açmayışı buna fırsat düşmemesiyle izah olunabilir. Ancak, zeybekliğin kızanlarından epey söz düşürebilmiştir.

Bir Aydın "Efe Türküsü" ile Aydın havasından birincisinin sözleri şunlardır:

Uzun olur (aman) efelerin pıçağı
    Beş yüz dirhem Şam Trablus kuşağı

Serbest olur (aman) Anadolu uşağı
    Aşırdılar karlı (da) dağdan Keşiş'ten
    Bilmiş ol ki geçmiş olur iş işten
    Silâhı da elinde, kaması da belinde
    Yavrum İzmir yolunda ben bir güzele vuruldum

Beyitlerin eksik ve fazlaları derleme 'nının veya verenin suçudur. İkincisi şudur:

Çıksam dağların başına
    Başımı koysam taşına
    Bu ne yaman sevda imiş
    Gelmesin düşman başına

Aynayı almış dizine
    K'külün dökmüş yüzüne
    Sürmeler çekmiş gözüne
    Yaktı beni ah o güzel

Bu kadın oyununda söylenir

Sayfayı Paylaş