Ayrıntılarda gizlenen günah

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1


Bismillahirrahmanirrahim


Selam-un Aleyküm

Allah (c.c.)’ın, ayetleriyle açık bir şekilde emrettiği, Peygamber Efendimizin de hadisleri ile bizleri aydınlattığı ve hayatımıza nasıl aksetmemiz gerektiğini bizlere öğrettiği farz’lardan biridir örtünme. Allah (c.c.) her emrinde olduğu gibi kapanmayı da belli kurallar ve kriterler içerisinde emretmiştir.
Örtünmeden maksat edeptir. Edebin hedefi insanı terbiye etmek ve ona şeref vermektir. Örtü ve edep içindeki insan sürekli ibadet halindedir, rahmet altındadır; kulluk yapmaktadır ve sevap almaktadır. Edepli insan hem günahlardan korunur hem de ateşten. Sonuç yüce Allah’ın rızasıdır. Onun bir kulundan razı olmasından daha büyük hangi saadet vardır?
Örtünme son yüzyılda derin yaralar almış Allah tealanın kesin emri olmasına rağmen üzerinde tartışmalar yapıla gelmiştir. Özellikle batılı zihniyetler örtünmenin çağ dışı olduğunu öne sürmüş ve örtünmenin gereksiz olduğunu savunmuşlardır. Bu zamana kadar elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce dinimizi yaşamaya çalışan bizlere ne oldu da veya bizlere ne yaptılar da Allah (c.c.)’ın kesin hükümlerini tartışır hale geldik? Batılıların oyunlarına yenik düştük. Birçok yönden değişime uğradık benliğimizi yitirdik adeta. Allah (c.c.)’ın emir ve yasaklarına harfiyen uyacağımıza onları kendimize uydurduk. Kendimizi Kuran ve Hadis hamurunda yoğuracağımıza Kuran ve Hadisi kendi hamurumuzda yoğurduk.
Allah teala kuran da nasıl örtünmemiz gerektiğini, örtünürken nelere dikkat etmemiz gerektiğini Nur suresi 31. ayet de şöyle bildirmiştir: “ Mümin kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah’a tövbe edin ey müminler, umulur ki felah bulursunuz." Müslüman hanımlar işte bu doğrultuda örtünür ve örtünmenin hassasiyetini tam manasıyla kavradıkları zaman doğruya ulaşmış, felaha ermiş olurlar.

Allah (c.c.) nasıl örtünmemiz gerektiğini okuduğumuz ayette ve daha başka ayetlerinde bizlere anlatıyor. Peki, biz nasıl ve neye göre örtünüyoruz? Bizim ölçümüz ne? Allah (c.c.)’ın rızası için mi kapanıyoruz yoksa gelenek görenekten ötürü mü? Bunun cevabını çevremize bakarak bir nebze de olsa anlayabiliriz. Çevremize baktığımızda kapalı bayanların arttığını görüyoruz, lakin üzülerek söylüyorum ki: bunların birçoğuna kapalı demeye dilimiz varmıyor.

Örtünmede ki ana tema yani asıl olan karşı cinsin dikkatini çekmemek şehvet duygularını uyandırmamaktır. Zira giyiniş (veya giyinmeyiş) ve davranışları ile başkalarını tahrik eden, günah işlemelerine sebep olan erkek ve kadınların- İslami manada- iffetlerine gölge düşmektedir.
İşte bayanlar (özellikle genç bayanlar) bu hususta hataya düşmektedirler. Olması gerektiği gibi değil olmaması gerektiği gibi giyinip kuşanmaktadırlar. Peki, nelerdir bu olması gerekenler? Karşı cinsin ilgisini çeken örtünmeye ters düşen bu giyim kuşam…

Başörtünün renginin dikkat çekmeye son derece müsait seçilmesi ve ayette nakledildiği gibi “…Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar…” şeklinde değil kendilerinin belirlediği şekilde bağlamaları bunların başında gelir. Ve sonra üzerlerine giyindikleri kıyafetin de rengi ve beden hatlarını belli edecek şekilde sarması (eğer üzerine pardösü vs. giyinmiyor ise). Tabii bunlar örtünmede ki direkt göze çarpan yanlışlardır. Bayan kardeşlerimizin (özellikle genç bayanlar), kapanmanın asıl manasını idrak edemedikleri için düştükleri hatalar kapanmanın ehemmiyeti için son derece önemlidir. Nitekim kapanmak aynı zamanda İslam’ı temsil etmek değil midir?

Yapılan diğer yanlışları şöyle sıralayabiliriz; süründüğümüz koku, ayette de aksettiği gibi yürürken çıkarttığımız sesler, yürüyüş şeklimiz, yüz ifademiz, bakışlarımız, takındığımız takılar, süründüğümüz boyalar vesaire.

Bunlara son derece dikkat etmeli, dinimizde yeri olmayanları terk etmeli diğer hususları da kapanmanın aslına uygun, karşı cinsin dikkatini çekmeyecek şekilde yapmalıyız. Nitekim bilinmelidir ki; “Küçük tavizler, büyük günahların öncüsüdür.”

Allah (c.c.)’ ın istediği gibi kapanmak istiyorsak yapılması gereken tek bir şey vardır. Bu da kapanmayı, ayetler, hadisler ve peygamber efendimizin hanımlarının, kızlarının nasıl uyguladığını okuyarak bilerek samimiyetle uygulamakla olur.
Bir gün Hz. Ebû Bekir’in kızı Esma ince bir elbise ile Resûlullah’ın (s.a.s) huzuruna girmişti, Hz. Peygamber ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu.


”Ey Esma! Kadın erginlik çağına ulaşınca onun şu yüzü ve elleri hariç diğer yerlerinin görülmesi helâl değildir.” Ebû Davud, Libas, 31.

“Eğer, medeniyet açmaksa bedeni; Desene, HAYVANLAR bizden daha medeni!”

Rabbim hepimize İslamı anlamayı, emir ve yasaklarına hakkıyla uymayı nasip etsin. Âmin.
 

Benzer konular

Top