1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ayşe Kulin - Nefes Nefese

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Nefes Nefese - Kitap Özeti

  Yazarı : Ayşe KULİN
  Yayınevi : Remzi Kitabevi
  Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / 2002 - Aralık
  Sayfa Sayısı : 360

  KİTAP HAKKINDA
  Beşyüz yılı aşkın bir süre önce İspanya’dan kovulan Yahudilere kucak açan Osmanlı’dan bu yana bu cemaata kol kanat geren Türk toplumu, ikinci önemli sınavını da Cumhuriyet yıllarında Nazizmin Yahudilerin başına bir kabus gibi çöktüğü savaş yıllarında vermişti. İşte anlatılan bu özgürlük mücadelesidir Nefes Nefese’de.

  [​IMG]

  Birinci baskısı Aralık 2002’de yapılan kitabın Türk Dışişlerinde görev yapan emekli büyükelçilerin anılarından ve arşiv belgelerinden yararlanılarak hazırlandığı son bölümde açıklanmış. Tarih ve sosyolojiye ilgi duyan herkesin ilgisini çekebilecek olan bu kitabı okumak için şüphesiz bu iki konuya ilgi duymak şart değil. Sürükleyiciliğiyle, bugünlerde zayıf kalan Türk Dışişlerinin 2.Dünya savaşı yıllarında ustalıkla sergilediği politikadan gurur duyacak herkesin, en önemlisi roman okumayı aşık herkesin kitabı Nefes Nefese

  Konu, bir Osmanlı Paşası olan Fazıl Reşat’ın ailesi etrafında gelişmekte. Ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlenen Yahudi genci Rafael ile Serra’nın etrafında gelişir. Fransa’nın Naziler tarafından işgal edilmesiyle birlikte özellikle Avrupa’da Yahudilere yönelik tehditlere karşı mücadele eden Serra’nın en büyük yardımcısı Fransa’daki Türk Dışişleri görevlileri kadar Ankara’da bıraktığı ablası Sabiha ve eniştesi Macit’tir.

  Kitabın, en güçlü yönü de Serra ile birlikte Türk Dışişlerinin başarılı çalışmalarıdır. İlişkiler ve iç söyleşiler arka planda kalmaktadır. Ancak bu planlar da romanın ana fikrini güçlendiren öğeler olmaktadır. Özellikle Sabiha ve Macit’in evliliğindeki yaşanan kırıklıklar, oldukça iyi yansıtılmış. Ve tabi kaçışı simgeleyen tren yolculuğunun öncesi ve yolculuk sırasındaki gerilim.

  Yazar dili ve öyküyü başarıyla kurgulamış kitabında. Sinemasal öğelerin güçlü olduğu kitapta geri dönüşlere fazla yer vermemiş, daha çok bir fotoğraf çekmeye çalışmış. Bana göre bu fotoğrafa bakan herkes, anlatılmak isteneni kolayca anlayabilir. Gözü yormayacak büyüklükte font kullanılmış. Sayfa düzeni ise klasik.

  Final sahnesi, paşanın kızını garda karşılama sahnesinin duygusal gerilimi etkileyici. İyi bir sinema filmi olabilir.

  Son olarak Yahudilere bir çift laf etmeden geçemeyeceğim. Kitapta anlatılan olaylardan en fazla etkilenen Yahudi toplumunun en fazla dersi alması gereken kesim olduğu da açık. Bugün Filistin Coğrafyasında yaşanan insanlık trajedisinin baş aktörlerinin bu toplumun kurduğu İsrail devleti olduğu hatırlanacak olursa...
  [/B][/B]
   
Benzer Konular
 1. sherry

  Temyiz Yolu

  sherry, 23 Temmuz 2007, Paylaşıldığı Yer: Hukuk Köşesi
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.022
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  504
 3. ZeyNoO

  Ayşe Kulin

  ZeyNoO, 15 Aralık 2009, Paylaşıldığı Yer: Yazar / Şair
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  877
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.812
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş