Azerbaycan'dan Türkiye'ye Sert Uyarı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#1
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştiği yönündeki açıklamalar üzerine Azerbaycan restini çekti. Azerbaycan, Türkiye'yi Karabağ'daki işgale son verilmeden ilişkilerin normalleşmesi yönünde adım atmamaları konusunda uyardı.

Türkiye ve Ermenistan'ın ilişkileri normalleştirme yönünde anlaştıkları ve bu amaçla bir yol haritası öngörüldüğü açıklamaları üzerine Azerbaycan restini çekti.

Azeraycan, Karabağ'daki Ermeni işgaline son verilmeden, hem Türkiye, hem de Ermenistan'ı, ilişkilerini normalleştirme yönünde adım atmamaları konusunda sert bir dille uyardı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elhan Polukhov, Azerbaycan medyasına yaptığı açıklamada ülkesinin, her egemen devletin başka devletler ile ilişkileri mormalleştirme hakkının bulunduğuna inandığını vurgularken Azerbaycan'ın beklentilerini de dile getirdi. Sözcü, şunları söyledi:

"Her bağımsız devletin başka devletlerle ilişki kurma hakkı var. Ayrıca Azerbaycan tarafı, Türkiye-Ermenistan ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılmasının sadece, Ermeni askeri birlikliklerin Azerbaycan topraklarının çekilmesine paralel olarak gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyor."

Türkiye'nin Ermenistan ile müzakereler konusunda Bakü'yü bilgilendirip bilgilendirmediği sorulması üzerine Sözcü "Tarafaların sürece ilişkin bilgi alış verişinde bulunduklarını" söyledi.

Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içinde çözümünü öngören tüm tekliflere açık

Polohov, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümünü öngören tüm tekliflere açık olduklarını söyledi.

Polohov, ''Biz Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümüne yönelik tüm çabaları destekliyoruz ve her zaman bu çalışmaları değerlendirmeye hazırız'' dedi.

Görüşmeler sürecinin belirli aşamalardan ibaret olduğunu ifade eden Polohov, Bakü'nün müzakerelerin olumlu sonuçlanacağını ümit ettiğini, bu nedenle de söz konusu müzakereleri sürdürdüğünü kaydetti.

Ateşkes ihlali: 1 Azeri askeri öldü

Öte yandan, Ermeni silahlı güçlerinin ateşkes ihlalleri sonucunda bir Azeri askeri öldü.

Önemli kesimi Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki toprakları üzerinde bulunan Azeri-Ermeni cephe hattında ateşkes ihlalleri sürdürüyor.

Azerbaycan'dan Genelkurmay'a askeri konuk

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkinin normalleştirilmesi girişimleri ve sınır kapısının açılması tartışmaları nedeniyle, Azerbaycan ile Türkiye arasında ilişkiler giderek gerginleşirken, Genelkurmay Başkanlığı yarın Azerbaycan'ın Savunma Bakanı'nı konuk edecek.

Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda ziyaret edecek. Azerbaycan Milli Savunma Bakanı Korgeneral Abiyev'in ziyareti basına açık olacak.

 

Benzer konular

Top