Baba Adayı da Gebeliğe Hazırlanmalı

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,709
#1
Yumurtanın döllenmesi esnasında babadan gelen gen parçaları ile annenin gen parçaları birbirine sarılıyor. Ortaya yeni bir gen sarmalı çıkıyor. Özetle baba bebeğin sağlığı da dahil olmak üzere tüm özelliklerinde en az annekadar etkili. Gebelik öncesinde ideal ağırlığında olmayan, serum, vitamin ve mineral değerleri yetersiz, kaliteli daha doğrusu sağlıklı bir yaşam sürmeyen baba adaylarının spermkalitesi de düşer.

EN AZ 3 AY ÖNCE SIKIYÖNETİM BAŞLAMALI

Sperm kalitesi, spermlerin sayısının yeterliliği, yapılarının normalliği ve hareketliliğinin iyi olmasıyla ölçülüyor. Erkeğin yaşam tarzı ve beslenme düzeniyse sperm kalitesini doğrudan etkiliyor Bu nedenle, baba olmaya hazırlanan erkeğin en az 3 ay önceden yaşam tarzında yapacağı değişiklikler anne adayının yumurtası ile birleşecek spermin daha kaliteli olmasını sağlayabilir.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, "Sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için gebelik süreci başlamadan en az 3 ay önce, anne ve baba adayı kan tahlillerini yapmalı, eksikliği tespit edilen vitaminler ve mineraller takviye edilmeli ve eksik olan aşıları tamamlanmalı. Bunun yanı sıra, annevücudunu gebeliğe hazırlamak ve depolarını doldurmak, baba da daha kaliteli spermler üretebilmek, hastalıklardan arınmak ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için yeterli ve dengeli bir diyet programına girmeli" diyor. Ve tabii hem yumurta hem de spermi bozan sigara, alkol ve bilinçsiz ilaç kullanımı anne ve baba adayı tarafından bırakılmalı.

İşte baba adaylarına öneriler:

* İdeal kilo aralığında olun yani beden kitle indeksinin 30'un üzerine çıkmasın.

* Bel çevresiniz en fazla 102 santimetre olsun.

* Sağlık muayenesinden geçin, ,gerekli kan tetkiklerini yaptırın, tansiyonunuzu ölçtürün.

* B12, çinko, folik asit, magnezyum, demir, D vitamini değerlerine göre babanın beslenme programı planlanmalı, gerekirse takviyeleri yaptırın.

* Sigarayı bırakın.

* Uyku saatlerinizi düzenleyin. Günde 7-8 saat uyuyun.

* Alkolü günlük 25 gram ile sınırlayın• Bu iki kadeh şarap demek.

* Balık, ceviz, üzüm, fındık, badem, koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.

* Haftada 450-600 gram balık yiyin.

* C vitaminli meyveler tüketilmeli.

* Tuz tüketimini azaldın.

* Haftada en fazla 300 gram kırmızı et yiyin.

* Çay ve kahve tüketimi abartmayın.

* Tam buğday, çavdar veya çok tahıllı ekmekleri tercih edin.

 
Top