1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Babaköş (Anguis fragilis)

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Babaköş (Anguis fragilis)

  Ayaksız olduğundan yılanı andıran, bir çeşit zararsız kertenkele (Anguis fragilis). Avrupa ve Batı Asya'da yaşayan babaköş parlak, hafif esmer derilidir ve gövdesi silindir biçimindedir. Solucan ve böceklerle beslenir. Öteden beri yanlış olarak kör olduğu sanılır. Derisinin altında körelmiş ayakları bulunur. Deliklerde ve taşların altında yaşar. Isırması tehlikesizdir. Yakalandığında kuyruğunu koparıp bırakarak kaçma özelliğine sahiptir.

  [​IMG]

  Yılana benzeyen, oysa gerçekte bacaksız kertenkelelerden olan sürüngen hayvan (al. Anguis fragilis).

  Güneydoğu Avrupa'da ve Asya'nın Kafkasya'dan İran'a kadar uzanan kesiminde yaşayan, genellikle fındık kabuğu renginde olan babaköş, alacakaranlıkta avladığı küçük omurgasızlarla beslenir. Kuyruğu dayanıksızdır; sertçe tutulduğunda ya da sopayla vurulduğu zaman hemen kopar ve çok uzun olduğu için, hayvanın ikiye bölündüğü izlenimi uyandırır; yılan biçimindeki gövdesinin uzunluğu 35-50 cm'dir, bunun üçte iki ya da yarısı kuyruktur (ayak, bacak yoktur).Kaynakwh webhatti.com: Kaynakwh webhatti.com:

  Başı ile boynunun aynı kalınlıkta olmasıyla yılandan ayırt edilir.
   

Sayfayı Paylaş