1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Babalık testi nasıl yapılıyor ?

Konusu 'Erkeklerin Dünyası' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 10 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

  1. arz-ı hal

    arz-ı hal Özel Üye Özel üye

    Katılım:
    29 Kasım 2011
    Mesajlar:
    9.017
    Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    Babaya ve çocuğa ait ortak DNA bölgelerinin birbirleriyle karşılaştırılması ile yapılan "babalık testi", hangi koşullarda uygulanabiliyor?

    Yapılan DNA karşılaştırmaları sonucunda eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Elde edilen genetik bilgi, test edilen baba adayının ki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.

    Test iki aşamadan oluşuyor

    DNA parçaları, adli tıpta kullanılan aynı elektroforetik teknik kullanılarak analiz edilerek, bir bireyin kendine has özellikleri oluşturulduktan sonra, biyoistatistik prosedür % 100'e yaklaşan doğruluk oranı ile babalık olasılığını belirlemek için kullanılır.

    Babalık testi yapılmadan önce mutlaka analiz yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır. Testin yapılacağı kişi 18 yaşından küçük ise resmi anne ya da resmi babadan onay alınması gerekmektedir. Kişilerin onayı alınmadan analiz yapılması genetik hastalıklar tanı merkezleri yönetmeliğinin 19. maddesine göre yasaklanmıştır.

    Babalık testi yapılacak kişilerden (baba ve çocuktan) alınacak kan örneği ile analiz yapılmaktadır. Ayrıca ağız mukozasına sürülen pamuklu çubuklarla da çalışma yapılabilmektedir.

    Test delil olarak kullanılamıyor

    Özel genetik tanı merkezlerinde yapılan babalık testi sonuçları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Mahkemelerde delil olarak kullanılamaz. Adli tıp kurumlarından alınan sonuçlar mahkemede delil olarak kullanılabilir.

    Anne karnındayken test sakıncalı

    Anne karnında babalık testi yapılması etik olarak uygun değil. Birçok laboratuar da bu işlemi yapmıyor.
     

Sayfayı Paylaş