Babam Ve Oğlum

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1


Filmin Künyesi

Yönetmen: Çağan Irmak
Senaryo: Çağan Irmak
Yapımcı: Şükrü Avşar
Görüntü Yönetmeni: Rıdvan Ülgen
Dağıtımcı: Avşar Film

Oyuncular:
Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra, Şerif Sezer, Özge Özberk, Binnur Kaya, Yetkin Dikinciler, Ege Tanman

Konuk oyuncular:
Erdal Tosun, Halit Ergenç, Bilge Şen, Tuba Büyüküstün, Nergis Çorakçı, Mahmut Gökgöz

FİLMİN ÖYKÜSÜ1980 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz (babası o dönemde bir çok erkek çocuğa verilen ismi koymuş) yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar.

Deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur. Hüseyin Efendi (Çetin Tekindor) okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir çünkü. Sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni Deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur; küçük oğlunu babasına emanet edecektir.

Kelimenin tam anlamıyla Deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini. Evin yanaşmaları, küs teyze (Şerif Sezer), traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne (Hümeyra), bileğinden boğazına kadar bilezikle dolaşan gelin Hanife (Binnur Kaya) ve saf bir amca (Yetkin Dikinciler). Düşünsenize hepsi bağırarak ve hep bir ağızdan konuşuyor. Sadık, uğruna savaştığı bir Türkiye’ye ve terk ettiği sevgilisiyle ve kendiyle kasabada yüzleşirken; çocuk, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir.

ÇAĞAN IRMAK (YÖNETMEN / SENARİST)

1970 yılında hayata gözlerini açtığı, ilk ve orta eğitimini aldığı yer İzmir’in Seferihisar ilçesidir. 1992 yılında mezuniyet belgesini alacağı yüksek öğrenimini ise Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon bölümünde gerçekleştirir. Öğrenim gördüğü yıllarda çektiği “Masal” ve “Kurban” isimli kısa metrajlı filmlerle Sedat Simavi Ödülünü alır. 1992 yılından itibaren çeşitli yönetmenlerin yanında, yönetmen yardımcılığı yaparak sinemaya girdi. Sırasıyla Orhan Oğuz, Mahinur Ergun, Filiz Kaynak, Yusuf Kurçenli ile çalıştı.

1998’de senaryosunu kendi yazdığı “Bana Old And Wise”ı Çal”; isimli kısa metrajlı filmiyle İFSAK’ın birincilik ödülüne lâyık görülür.

1999 yılında hem yazıp hem yönettiği “Günaydın İstanbul Kardeş” isimli TV filminin ardından senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği bir başka proje olan “Çilekli Pasta” gelir.

Aynı dönemlerde Mahinur Ergun’un yazdığı TV dizisi “Şaşıfelek Çıkmazı”nın yönetmeliğini üstlenir. Bu arada “Bir Aşk Hikayesi” adlı TV filminin senaryosunu da yazar. 2001 yılında senaryosunu yazdığı “Bana Şans Dile” adlı ilk filmini çeker. Tüm bunlar onu “Asmalı Konak”a getirir ve ilk bölümünden itibaren New York çekimleri hariç yönetmenliğini üstlendiği “Asmalı Konak”ı son bölümüne kadar devam getirir. “Asmalı Konak” çeşitli kuruluşlardan 20’ye yakın ödül getirir. “Asmalı Konak” ile izlenme rekorları kıran Çağan Irmak, cesaretli çerçeve anlayışı ile günümüzün genç sinemacılarının arasında kariyer sahibidir.

“Karanlıkta Biri Var” ve “Pencereden Kar Geliyor” isimli, filme çekilen 2 senaryosu da olan Çağan Irmak 2000 yılında çekilen “Beni Unutma” ve 2004 yılında çekilen “Gece 11.45” isimli bir filmlerde de oyuncuk yapmıştır.
 

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Katılım
14 Hzr 2006
Mesajlar
1,620
Beğeniler
13
Yaş
12
#3
Filmin müziklerini yapan Evanthia Reboutsika, 2006 Dünya Soundtrack Ödülleri'nde ''Yılın Keşfi'' seçildi.

AA muhabirinin filmin yapımcı şirketi Avşar Film'in yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Dünya Soundtrack Ödülleri'nde yarışan ''Babam ve Oğlum'', ''Yılın Keşfi'' ödülünü kazandı.

Yarışmada, 2006 Dünya Soundtrack Ödülleri'nin en büyük ödülünü, ''Arka Bahçe-The Constant Gardener'' ile Alberto Iglesias, ''En İyi Orijinal Soundtrack'' ve ''En İyi Besteci'' dallarında kazandı.

Gustavo Santaolalla, iki eşcinsel kovboyun öyküsünü anlatan ''Brokeback Dağı-Brokeback Mountain'' ile ''Halk Ödülü''nü aldı.

Müzisyen Peer Raben ise ''Hayat Boyu Başarı Ödülü''ne değer bulundu.

çağan Irmak tarafından yönetilen ''Babam ve Oğlum'' adlı filmde, Fikret Kuşkan, çetin Tekindor, Ege Tanman, Hümeyra, Şerif Sezer, Özge Özberk, Binnur Kaya ve Yetkin Dikinciler rol almıştı.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#5
Ben de komedi ve hüznü bu denli güzel nasıl birleştirdiklerini hayretle izledim. Oyuncularını ve yönetmenini tebrik ediyorum. Fikret Kuşkan'ın oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmıştım
 

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Katılım
14 Hzr 2006
Mesajlar
1,620
Beğeniler
13
Yaş
12
#6
Biliyormuydun hiç reklam yapılmadı ve kulaktan kulağa ulaşarak gişe rekorları kırdı. Ben cd sini aldım yalnız kaldığım bir zamanı ve kıvamını bekliyorum tekrar izleyeceğim ve doya doya gülecek ve ağlayacağım. Yalnız izlemenizi tavsiye ederim.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#8
[YT]5GTdhxp56Ds&mode=related&search=[/YT]

İlkay Akkaya'nın şarkısı eşliğinde film görüntüleri harika olmuş​


İLKAY AKKAYA-HADİ GİT

Yaralanmış bir akşam vakti ömrüm
Beni geceler bile anlar oldu
Bütün ezgilerin sustuğu diyardayım
Sen anlamadın gülüm suskunluğumu
Varsın yokluğun zehir gibi yaşansın
Düş de git yüreğimden sessizce
İçimdeki çocuk öksüz kalsın
Yorgunum gitmelerin tümüne
Hadi git
Yangın yemiş türküler gibi git
Kalmasın gök mavisi ezgimde
Su yeşili akmasın yüreğimde
Bir solukta sussun ayrılık gülüm
Tamamlanmış yalnızlık olur ömrüm
Gidersen temelli susarım gülüm
İçim acır, ürperirim ormanlarca
En ağır yara olursun yüreğimde
Yıldızların en uzağı gibi susarım
Yangınlar başlar sustuğum yerimden
İçim acır, ürperirim ormanlarca
En ağır yara olursun yüreğimde
 

Benzer konular

Top