1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bach Çiçek Terapisi Nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 19 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  İngiliz tıp doktoru Edward Bach (1886-1936) "Sağlıklı olmak demek ruhumuzla armoni içinde olmak demektir!" felsefesinden yola çıkarak kendi adı ile anılan "Bach çiçek terapisini" geliştirmiştir.

  Dr. E. Bach her bedensel rahatsızlığın temelinde ruhsal bir denge bozukluğunun yattığını düşünerek böyle bir araştırmaya başlamış ve çalışması dünya çapında değer bularak yaygınlaşmıştır. Dr. E. Bach korku güvensizlikyaşam sevinci ve özgüven kaybı yanlızlık alınganlık dengesizlik tutarsızlık ve çaresizlik gibi istenmeyen davranış örneklerinin bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara neden olacağı ve var olan rahatsızlıkların da iyileşmesini engelleyeceği teziyle; sorunların çözümünü doğada aramış ve yıllar süren çalışmaları sonucunda homeopati temeline dayanarak "bach çiçek terapisinde" kullanılan 38 çiçeği bulmuş bunlardan basit yöntemlerle esanslar elde etmiştir.

  Bach çiçek terapisi olumsuz bazı duygusal düşünceleri olumlu yöne dönüştüren olumsuz davranışlardan uzaklaştıran bireysel telkin gücümüzü teşvik eden ve destekleyen bir terapi yöntemidir. Ruh halimiz dengelendiğinde organik rahatsızlıklar da iyileşir. Bach çiçek terapisinin olumlu sonuçları yapılan binlerce uygulamada defalarca doğrulanmıştır.

  Çiçekler baş döndüren güzelliğe sahipler. Fakat güzellikleri sadece görüntüleri ve kokularıyla sınırlı değil. Bach Çiçek Terapisi'yle tanıştığımızda onların umutsuzluk kaygı ve özgüven eksikliği gibi birçok ruhsal sorunlarımızda da bize yardımcı olduğunu öğrendik. Bizi içsel dengeye kavuşturarak vücudumuzu fiziksel hastalıklardan korumamızı sağlamaları da cabası! Medikal tıp doktoru Edward Bach tarafından homeopatiden esinlenerek geliştirilen Bach Çiçek Terapisi fiziksel hastalıklarımızın çoğunun korku umutsuzluk kaygı ve yorgunluk gibi zihinsel veya duygusal nedenlerden kaynaklandığı tezine dayanıyor. İşte bu noktada çiçekler yabani bitkiler ve ağaçlar duygusal problemlerimizin tedavisine destek olabiliyor. Bu düşünceyle geliştirilen Bach Çiçek Terapisi insan bedeninin iyileşme mekanizmasını harekete geçirmek için bitkilerin minimal dozda suyla seyreltilerek kullanılması metoduna dayanıyor. Bitkilerin pozitif gücü de bedenimize nüfuz ederek bize olumlu bakış açısı kazandırıyor.

  5 çiçek seçmeniz gerekiyor...

  Doğal Terapi Uzmanı İpek Çaldemir Bach Çiçek Terapisi'ne başlamadan önce bir ön görüşme yapıldığını söylüyor. Bu görüşmede yaşam tarzınız fiziksel ve duygusal sıkıntılarınız belirleniyor. Çok sabırsız mısınız kendinizi patlayacak bir bomba gibi mi hissediyorsunuz baskın bir kişiliğe mi sahipsiniz veya özgüven sorunu mu yaşıyorsunuz? Özellikle bu tür kişisel ve duygusal özelliklerinizin belirlenmesi çiçek terapisinde önemli bir rol oynuyor. Ardından sıra terapide kullanılacak olan çiçeklerin seçilme aşamasına geliyor. Bach Çiçek Terapisi'nde üzerinde çiçek ve bitki fotoğrafı bulunan 38 adet karttan yararlanılıyor. Sizden fazla düşünmeden ilk anda dikkatinizi çeken 5 çiçeği seçmeniz isteniyor. Bu çiçekleri neye göre seçmeniz gerektiğine gelince... O anda size hangi özellikleri cazip geliyorsa; bu çiçeğin rengi de olabilir tomurcuğu hatta yaprağının kıvrımları da. Ardından terapistiniz seçmiş olduğunuz çiçeklere bakarak kişiliğinizi yorumlamaya başlıyor.

  Çiçekler karakterinizi anlatıyor

  Koklamaya doyamadığınız çiçeklerin kişiliğinizi analiz etmeye yardım eden bir araç olduğu fikri size 'tuhaf' gelebilir ama bu doğru. Terapist İpek Çaldemir her çiçeğin kendine göre olumlu veya olumsuz özellikleri olduğunu belirtiyor. Seçmiş olduğunuz çiçeklerin kendine has pozitif ve negatif özellikleri sizin kişiliğinizi ele veriyor. Diyelim ki üzerinde 'hanımeli' olan bir kartı seçtiniz. Hanımelinin pozitif özelliği; muhakeme yönü güçlü bir kişiliği temsil etmesi. Negatif özelliği ise; geçmişte yaşayıp yoluna devam edemeyen ve hep geride kalan bir kişiliği simgelemesi. Yani bu karta göre sizin sorununuz 'geçmişte kalmak' ve anı yaşayamamak olabilir. Seçtikleriniz kartları arasında 'zeytin' olduğunu da varsayalım. Bu bitkinin pozitif özelliği; vizyonu güçlü ne istediğini bilen anı yaşamayı seven bir kişiliği ifade etmesi. Negatif özelliği ise; beden ve zihinde genel bir yorgunluk ve bezginlik istekleri konusunda bir anda tereddütler yaşayan bir kişiliğe dikkat çekmesi. Özetleyecek olursak bu kart sizin enerjiye ihtiyacınız olduğuna işaret edebiliyor.

  Bach Çiçek Terapisini 7 alt başlıkta toplayabiliriz:

  1. Korku için terapiler
  2. Belirsizlikle ilgili terapiler
  3. Varolan koşullara karşı yetersiz ilgiye dair terapiler
  4. Yalnızlıkla ilgili terapiler
  5. Aşırı duyarlılıkla ilgili terapiler
  6. Üzüntü ve kederle ilgili terapiler
  7. Başkalarının iyiliğiyle aşırı ilgili olmaya dair terapiler

  Terapinin başarısı terapi uygulanacak kişinin duygu ve ruh halini iyi tanıyıp doğru çiçek esanslarının seçilmesine bağlıdır. Terapi sürecinde kişi için hazırlanan gerekli karışım günde 4-5 kere içeceği her hangi bir içeceğe yada direkt dilinin üstüne 3-4 damla damlatılarak uygulanır. Hiç bir yan etkisi olmayıp çocuklarda ve bebeklerde de kullanılabilir.

  Unutulmamalı ki; Bach çiçek terapisi herhangi bir ilacın yerine geçmez "olumsuz duyguların farkedilmesinde ve giderilmesinde" destekleyici bir terapi yöntemidir.

  Bach Çiçek Terapisi'nde Bitkilerin Kısa Tanımları

  Agrimony (Kaşıkotu)= Zihinsel sıkıntılar
  Aspen (Toz ağacı)= Bilinmeyen korkular
  Beech (Akgürgen)= Tolere edememek
  Centaury (Kantaryon)= Zayıf irade
  Cerato= Danışma ve onaylanma ihtiyacı duyma
  Cherry Plum (Erik ağacı)= Aklını kaçırma korkusu
  Chestnut Bud (Kestane tomurcuğu)= Hatalardan ders çıkaramama
  Chicory (Hindiba)= Bencilce mülkiyet düşkünü olma
  Clematis (Orman asması)= Hayalperestlik ilgi dağınıklığı
  Crap apple (Yaban elması)= Kendine kin duyma
  Elm (Karaağaç)= Çok büyük sorumluluk hissi
  Gentian (Centaniye)= Cesaretsizlik ümitsizlik
  Gorse (Katir tirnagi)= Umutsuzluk
  Heather (Funda)= Ben merkezcilik bencillik
  Holly (Çoban püskülü)= Kin düşmanlık kıskançlık
  Honeysuckle (Hanimeli)= Geçmişte yaşamak
  Hornbeam (Kayın)= "Pazartesi sendromu" duygusu
  Impatients (Sabirotu)= Sabırsızlık
  Larch (Şimal çamı)= Kendine güvensizlik
  Mimulus= Bilinenlerden korkma
  Mustard (Hardalotu)= Derin kasvet duygusu
  Oak (Mese)= Tükenmiş olmak ancak mücadeleyi sürdürmek
  Olive (Zeytin ağacı)= Enerjisizlik
  Pine (Çam)= Kendini ayıplama suçluluk duyma
  Red Chestnut (Kızıl Kestane)= Diğerleri ile aşırı ilgilenme
  Rock Rose= Terör
  Rock Water= Kendi kendine baskı uygulama kendini reddetme
  Scleranthus= Kararsızlık
  Star of Bethlehem= Şok
  Sweet chesnut (Kestane)= Çok siddetli zihinsel ızdırap
  Vervain (Mine çiçeği)= Aşırı şevk heves
  Vine (Asma)= Hükmetme esnek olmama
  Walnut (Ceviz)= Değişiklikten kaçma
  Water Violet (Dere Menekşeşi)= Gurur ulaşılmazlık
  White Chestnut (Ak Kestane)= İstenmeyen düşünceler
  Wild Oat (Yaban Otu)= Şüphelilik
  Wild Rose (Yaban Gülü)= Teslimiyet cansızlık hissizlik

  Willow (Söğüt ağacı)= Gücenme içerleme
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.365
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  877
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.584
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.453
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.124
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş