Bademcik(Tonsilit) şişmesi ve yanlışlar

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Bademciklerimiz vücudumuzun sigortası gibi çalışırlar. Bu organlarımız vücudumuzdaki enfeksiyon etkenlerinin birikerek etkisiz hale getirildiği yerlerdir. Ancak bademcikler vücudumuzda bulunana tek sigorta görevi üstlenen organlar değildir. Bunların yanı sıra koltuk altı bezleri, kasıklar ve dizin iç tarafında bulunan düğümler de bademcikler gibi faaliyet gösterebilmektedirler.


Bir çok faydasının yanı sıra aşırı büyük olan ve sık sık şişen bademcikler kişiye hayatı zindan ettiği gibi hayat standardında da ciddi düşüşlere neden olmaktadırlar.

Bademcikleri sık sık şişen hastalar özellikjle 2 noktada hataya düşmektedirler

1. Bademciklerin şişmesini takip eden zamanlarda içerisinde “parasetamol” olan toz içecekleri çok sık tüketmektedirler. Bu içeceklerd bulunan parasetamol maddesi ağrı kesicilerin etken maddesidir ve kişide geçici br rahatlığa neden olmaktadırlar. ancak ciddi bağımlılık yapıcı özelliklerinin yanı sıra asıl tehlikeli yüzleri oldukça masum olmalarıdır. Bir içecekmiş gibi pazarlanan bu ürünler aslında birere ilaçtır ve ciddi yan etkileri mevcuttur.

2. Boğazlarını sarmak suratiyle kendilerini rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu davranış bademciği şişen kişide geçici bir rahtlığa neden olur ancak boğazın sarılması buradaki(boğaz) sıcaklığın artmasına ve çesitli hastalık yapıcı mikropların üremesi ve yayılması için uygun bir ortam oluşmasına hizmet edecektir. Yapacağınız akıllıca davranmak ve asla boğazınızı sarmamaktır. Ayrıca ağzınızdan nefes alıp vermek yerine burnunuzdan nefes alıp vermek de güzel bir davranış olacaktır. Çünkü ağızdan alınan nefes nispeten soğuktur ve bdemciklerinizi tahriş edecektir. Bu da öksürük ve ciddi ağrılara neden olacaktır.

NOT:
Parasetamol maddesi ağrı kesicilerin ekserisinde olan etken maddedir. Yan etkilerinden birisi bağımlılık yapması ve diğeri ise vücuttaki kıkırdak dokunun ciddi şeklde gevşemesidir. Vücudumuzdaki en büyük kıkırdak dokuyu diz, bel, boyun ve bilek eklemleri barındırmaktadır. Son yıllardaki diz ağrılarının ve bel fıtığı hastalığının önemli etkenlerinden birisi de ağrı kesicilerdeki bu parasetamol maddesidir. Bu konuda duyarlı olmak ve her ağrılı durumda mutlaka ağrı kesicilere sığınmamak gerekmektedir.
 
Top