1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bağışıkbilimden Beklenenler

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Bağışıkbilimden Beklenenler

  Bağışıklıkbilim, henüz başlangıç evresindedir. Kuramsal görünüm dışında, 3 önemli alana eğilecektir. Nedeni bilinen hastalıklar; nedeni bilinmeyen hastalıklar; organ aktarımının reddine karşı savaşım.

  Nedeni bilinen hastalıklar

  Tıbbın nerdeyse bütün dallarına dağılmış birçok hastalıkta, bağışıklık gerek yararlı, gerek zararlı etmen olarak rol oynamaktadır. Bu hastalıkların sayısı günden güne artmaktadır ve daha da artacaktır. Meslek hastalıklarında alerjinin rolü artık tartışılmamaktadır. Cerrahi de, yara iyileşmesi, dikiş ipliklerinin emilmesi, plastik ya da madenden iç protezlere bedenin katlanması, anestezi şoku, v.b. çeşitli sorunların çözümü için, bağışıklık bilime başvurmaktadır.

  Eczacılığın birbirine karşıt iki sorunu çözmesi gerekmektedir: Bağışıklığın sakıncalarına karşı savaşmak için ilaçlar ortaya çıkarmak (alerjiye karşı ilaçlar; bağışıklık bastırıcılar ya da antikor yapımını bastırıcılar); bazı ilaçların alerji yapıcı etkilerine bağlı bozuklukları önlemek.

  Ayrıca, tıp dışındaki dallarda da bağışıklıkbilimin verileri kullanılmaktadır: Güzellik ürünleri sanayisi; boyalar ve besin tadlandırıcılar; mutfak ve giyimde kullanılan plastik maddeler; dokuma sanayisinde kullanılan boyalar; ev işlerinde kullanılan kimyasal ürünler; v.b.

  Nedeni bilinmeyen hastalıklar

  Nedeni bilinmeyen hastalıkların sayısı hâlâ çoktur. Bunlar arasında kanserler, sinir sisteminin bazı yozlaştırıcı hastalıkları, akıl hastalıkları, Ad-dison-Biermer kansızlığı, sarkoyidoz, esnek bağdokusu hastalıkları sayılabilir.

  Bu hastalıkların büyük bir bölümünün bağışıklıkla ilgili bir mekanizmaları olduğu aşağı yukarı kanıtlanmıştır.

  Bakteribilim, Vitamin, hormon, antibiyotik döneminden sonra, tıpla ilgili araştırmaların geleceği, bağışıklıkbilimin göstereceği gelişmeye bağlanmıştır.

  Organ aktarımının reddine karşı savaşım

  Bu önemli sorunun çözümünü, yalnızca bağışıklık bilimdeki gelişmelerin gerçekleştireceği sanılmaktadır.

  Günümüzde kullanılan yöntemler henüz kusursuz olmaktan uzaktır ve enfeksiyon tehlikesiyle sınırlıdır; ama gelecekte büyük gelişmelerin gerçekleştirileceği kesindir.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  473
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş