Bağışıklık Sistemine Faydalı Meyveler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Bağışıklık Sistemine Faydalı Meyveler

Özellikle kış günlerinin geride bırakılmasının ardından, güneşli ve sıcak günlere doğru adım adım yaklaşmaktayız. Bütün bu güzel görünen bekleyişin ardında bizi hasta etmeyi bekleyenlerde yok değil, grip ve nezle nin en sık görüldüğü dönemlerin mevsim değişikliğinin yaşandığı dönem olduğunu düşünürsek, bağışıklık sistemimizi korumak adına bazı meyvelerden sıklıkla tüketmemiz gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

İşte çok faydalı meyvelerden bazıları:

Elma: İçinde en fazla bulunan vitamin olan C vitaminiyle birlikte pek çok antioksidanla birlikte E vitamini de bulunmaktadır. En büyük faydası hastalıklara karşı vücut direncini artırmasıdır. Lif kaynağı olması daha fazla sağlıklı olmamız için en önemli meyvelerin başında elmanın gelmesine neden olmuştur. Kansere karşı koruyucu etkisini de unutmamak gereklidir. Gerçekten önemli bir diğer faydası ise kandaki yağ oranını düzenlemesidir. Elma kolesterolü %16-18 oranında düşürmektedir.

Kivi:Gramajına oranla en fazla C vitamini bulunduran meyvelerin başında gelir, uzun bir süredir. Ülkemizde de üretilen kivi uygun fiyatları ile artık sofralarda sıklıkla kendisine yer bulmaktadır. Yoğun miktarda, A, E ve B vitaminiyle birlikte fosfor ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. Kanı sulandırıcı etkisi olduğunu bilmekte çok önemlidir. Kansere karşı doğal bir savaşçı olarak kullanılabilir. Pekliğe karşıda etkili bir mücadele yapar.

Armut: Özellikle B vitamini ve fosfor bakımından zengindir. Vücut olarak ve zihin olarak yorgunluğu giderir. Yine kivide olduğu gibi yağ asidi oranını destekler, antioksidan etkisi sayesinde vücudumuzu daha fazla korur. Pek çok kanser ihtimaline karşı da etkili bir savaşçıdır.

Nar:Bukırmızı renkli meyvenin tam birantioksidan özelliğe sahip olması, onu bilinçli tüketiciler tarafından baş tacı yapmıştır. A ve B vitaminin yanı sıra sodyum ve potasyum deposudur. Besleyici daha bir çok besin maddesi içeren nar aynı zamanda iyi bir enerji vericidir. Tansiyonu düşürdüğünü de unutmamak gereklidir. Aynı zamanda da gerçekten çok iyi bir idrar çözücü olarak da kullanılabilir.

Portakal: Halk arasında en fazla gribe karşı kullanılan C vitamini deposu meyvedir. Vücudun aktif savunmasında oynadığı rolü hiçbir zaman unutulmaz. Aynı zamanda sadece C vitamini deposu değil B vitamini de içerir. Yüksek tansiyona karşı etkilidir. Kalp dostudur. Pek çok kansere karşı da oldukça koruyucu etkilere sahiptir.
 
Top