1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bağışıklık Sisteminizin Zayıf Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 6 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.865
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.925 ÇTL
  Bağışıklık sisteminiz vücudunuza girebilen ve size zarar verebilen bazı dış maddelere karşı korumanızdır, sizin “bağışıklık tepkinizdir”. Bu sistem vücudunuzu korumak için birlikte çalışan hücreler, dokular ve organları içeren bir ağdan oluşmaktadır. Bu koruyucu hücreler lökositler veya beyaz kan hücreleri olarak bilinir. Bunlar hastalığa neden olan organizmalara saldırmaktan sorumludur. Bu hücreler timüs, dalak ve kemik iliğinde bulunur. Bunlara “lenfatik organlar” denir.

  Eğer herhangi bir nedenden dolayı lökosit seviyenizde bir düşüş söz konusu olursa, sizi hasta eden o dış maddelerle başa çıkamazsınız. Bu nedenle doktorunuzun bu zayıflığın kaynağını hemen tespit edebilmesine yardımcı olmak için bazı belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin işaretlerine bakalım şimdi.

  1. Yorgunluk

  Yorgunluğun pek çok nedeni olabileceği bir gerçektir. Ancak bu sürekli oluyorsa ve örneğin sabahları kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, ortaya koyduğunuz en ufak efor sizi bitkin bırakıyorsa, havadaki sıcaklıklardaki en ufak bir değişiklik sizin depresyona girmenize veya mide bulantısı hissetmenize neden oluyorsa, bunlar dikkate alınması gereken belirtilerdir.


  2. Sık Gerçekleşen İltihaplanma

  İdrar yolu iltihaplanmaları, mide sorunları, iltihaplı ve kızarık diş etleri, ishalden muzdarip olma bağışıklık sisteminizin vücudunuza giren dış maddelerle başarılı bir şekilde başa çıkamadığının işaretleridir. Bu gibi durumlar vücudunuzun gerekli tepkileri sağlayamadığını ve sizi virüslere veya bakterilere karşı koruyamadığını gösterir

  3. Grip, Soğuk Algınlığı, Boğaz Ağrısı

  Ne kadar sıklıkta soğuk algınlığına yakalanıyorsunuz? Her ay mı? Boğazınız neredeyse sürekli ağrıyor mu? Birden gribe mi yakalanıyorsunuz? Bu durumların sıkça yaşanması durumunda doktora görünüp beyaz kan hücre seviyelerinizin incelenmesini istemenizde yarar var. Bağışıklık sisteminiz kendisi koruması gereken şeklinde korumuyor olabilir.

  4. Alerjiler

  Bazı insanlar diğerlerine göre daha sık alerjik reaksiyon deneyimleyebilir. Onlar cildi veya mukusu etkileyen belirli polen, toz ve çevresel maddelere karşı yanıt veremeyebilir. Eğer bu durum sizin için geçerliyse zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmanız mümkündür.
   

Sayfayı Paylaş