1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bağışlama sözleşmesi

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Suskun tarafından 12 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  BAĞIŞLAMA SÖZLEŞMESİ


  Bir tarafta ................................................................. adresinde oturan ................................. (aşağıda "Bağışlayan" olarak anılacaktır) ile diğer tarafta ........................................................... adresinde oturan ......................................... (aşağıda "Bağışlayan" olarak anılacaktır.) arasında aşağıdaki şartlarla bir bağışlama sözleşmesi yapılmıştır.
  Sözleşmenin konusu
  Madde 1) İşbu sözleşmenin konusu, mülkiyeti Bağışlayana ait bulunan on adet altın bilezik, bir adet pırlanta kolye ve bir adet elmas broşun, belli bir mükellefiyet karşılığında Bağışlanana bağışlamasıdır.
  Bağlayıcı madde
  Madde 2) Bağışlayan, yukarıda 1. maddede belirtilen mücevherleri Bağışlanana bağışlamış olup, bunları teslim etmiştir. Bağışlanan bunları bağışlama olarak kabul etmiştir.
  Bağışlamanın yükümlülüğü
  Madde 3) Bağışlanan, kendisine bağışlanan mücevherleri, Bağışlayanın ölümüne kadar her yıl dini bayramlarda takması için Bağışlayana verecektir. Bağışlayan, bu günlerin bitimini müteakip, söz konusu mücevherleri Bağışlanana geri verecektir. .../.../...


  Bağışlayan ........................ Bağışlanan
  (Ad/Soyad, İmza) ...................... (Ad/Soyad-İmza)


  BAĞIŞLAMA
  Bağışlamada bir kimse karşılığında bir ivaz beklemeksizin malın tamamını veya bir kısmını diğer bir kimseye temlik eder. Bağışlama kazandırıcı bir işlem olup karşılıksız zenginleştirme(teberru) amacını güden bir sözleşmedir. Henüz kazanılmamış bir haktan vazgeçilmesi veya mirasın reddi bağışlama değildir. Eksik borçların ödenmesi gibi ahlaki vazifelerin ifası da bağışlama sayılmaz. Bağışlama yapacak kimsenin tam fiil ehliyetine sahip olması şarttır. Sınırlı ehliyetsizler yasal temsilcilerinin izni ile olsa dahi bağışlama yapamazlar yasal temsilcileri de onlar adına bağışlama yapamaz. Bağışlananın ise mümeyyiz olması yeterlidir. BK.244 ve 245. maddelerinde sayılan sebeplerin varlığı durumunda bağışlayan bağışlamadan rücu edebilir yani dönebilir.

  I-BAĞIŞLAMANIN ÇEŞİTLERİ
  Elden Bağışlama: Bağışlayan bir şeyi bağışlanana teslim etmesiyle meydana gelir.
  Bağışlama Taahhüdü: İfası sözleşmenin in’ikadından sonraya bırakılmış bağışlama türüdür. Geçerliliği yazılı olmasına bağlıdır. Sözleşme konusu bir taşınmaz yada taşınmaz üzerindeki ayni bir haksa sözleşme resmi şekilde yapılmalıdır
  Koşullu ve Yükümlü Bağışlama: Bağışlayanın bağışlamasını belli şartların gerçekleşmesi yada bağışlananın bazı mükellefiyetleri yerine getirmesi kaydıyla yapmasını taahhüt etmesidir.
  Tenfizi Bağışlayanın Ölümüne Bağlı Bağışlama: Bu tür bağışlamada vasiyet hükmü uygulanır.
  Rücu Şartlı Bağışlama: Bağışlayan bağışlananın kendisinden evvel vefatı halinde bağışlanan şeyin mülkine rücu etmesini şart edebilir. Rücu şartı tapu siciline şerh verilebilir. Ahmet yakında öleceğini düşünerek rücu şartlı bir bağışlama sözleşmesi yaparak Veli’ye bir ev bağışlamıştır. Ancak Veli Ahmet’ten önce ölmüştür. Ahmet istihkak davası açarak Velinin mirasçılarından bağışladığı şeyi geri isteyebilir. Yapılan bağışlama sözleşmesinde ki rücu şartı şudur: Veli benden önce ölürse malımı geri isterim

  II-BAĞIŞLAYANIN BORÇLARI
  Bağışlanan şeyin türüne göre ödeme borcu teslim borcu ve tescil ettirme borcu altındadır.
  II-BAĞIŞLAMADAN DÖNME(RÜCU)
  Bağışlanan bağışlayana veya yakınlarından birine karşı ağır bir cürüm işlemişse bağışlayan yada onun ailesine karşı kanunen sorumlu olduğu ödevleri yapmamışsa ve bunu haklı bir neden olmaksızın icra etmemişse bağışlayan yerine getirilmiş bağışlama taahhüdünden yada elden bağışlamadan dönebilir.
  Elden bağışlamadan dönme nedenlerinden biri varsa bağışlama taahhüt edildikten sonra bağışlayanın mali durumunda ağır bir bozulma olmuşsa yada ailesine karşı külfetli vazifeleri doğmuşsa bağışlayan yerine getirilmemiş bağışlama taahhüdünden dönebilir.
  Bağışlayan borç ödemekten acze düşer yada iflas ederse iptal kararına gerek olmaksızın bağışlama taahhüdü düşer. Bağışlamadan dönme hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır.


   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.048
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.235
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  710
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  957
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.068
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş