Bahar Yorgunluğu

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,630
Beğeniler
270
#1


Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Karakılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğine bağlı olarak insanların duygu durumlarında değişiklikler olabileceğini belirtti.

Bu zamanlarda, ''bahar yorgunluğu'' olarak da bilinen geçici, mevsimsel depresyonlara rastlandığına dikkati çeken Karakılıç, mevsimsel depresyonların, halsizlik, bitkinlik ve çöküntü hissi verdiğini vurguladı.

Karakılıç, yoğun çalışma temposu, ekonomik kriz, hava kirliliği gibi dıştan gelen nedenlere bağlı uzun süreli strese maruz kalınması durumunda, kişinin ''tükenmişlik sendromu'' yaşayabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bahar depresyonları aniden gelir. Kişi, iyiyken birden kötü olur ama tükenmişlik sendromu, baharla birlikte tetiklenir. Kişi, mevsimsel geçişe kadar zoraki idare ediyordur. Baharla birlikte durumu daha da ağırlaşır. Bu durumda bahar yorgunluğu ile tükenmişlik sendromunu birbirine karıştırmamak gerekir.''

-''ÇALIŞMA HAYATIYLA ÖZEL HAYAT ARASINDAKİ DENGE''-

''Tükenmişlik sendromu''nun, ''yaşamın bir anlamı yokmuş'' hissini verdiğini ve yaşamın anlamsızlığı konusunda bunalan kişinin de kendini tükenmiş hissettiğini ifade eden Karakılıç, şöyle konuştu:

''Ağırlıklı olarak endüstrileşmiş topluluklarda insanlar, nasıl yaşayacağını bilemiyor, 'İnsan mıyım, makine miyim' ikileminde kalıyorlar. Bu, büyük bir sıkıntı. Tükenmişlik sendromundan kurtulmak için yaşam koşullarının düzeltilmesi lazım. Bu mümkün değilse, bu sendroma yakalanmamak için mümkün olduğunca alışveriş merkezlerine değil, doğaya gitmeli, televizyon karşısında daha az oturarak, sevdiklerimize daha çok zaman ayırmalıyız. Bunlar başarıldığında insan varoluşunu hissediyor. Sendroma yakalanmamak ve sendromdan kurtulmak için özet olarak en önemli şey, çalışma hayatıyla özel hayatımız arasındaki dengeyi kurmak.''

Karakılıç, ''tükenmişlik sendromu''nun hafife alınmaması gerektiğine işaret ederek, tedavi uygulanmaması durumunda, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, huzursuzluk, gerginlik, iş yerinde performans düşüşü, aile içi ve toplumsal ilişkilerde bozulmalar ile psikosomatik rahatsızlıklar olan reflü, mide ülseri, vücutta döküntüler ve sindirim sistemi problemlerinin ortaya çıkabileceğini kaydetti.


AA

 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#6
Eskiden bu tür bir yorgunluk olduguna inanmazdım; sadece kış depresyonu yaşıyordum ben. Hava ısınıp güneş açınca iyi hissetmeye başlar insan çünkü.
Ama bugün feci halde yorgun ve üşengecim. Hava nerdeyse yaz gibi. Enerji dolu olmam gerekirken hayatım kısa süreliğine dondurulmuş gibi hissediyorum.
Hiçbir şey yapmadığım halde hiçbir şeye zaman bulamıyorum sanki.
Bu belirtiler bahar depresyonu olabilir diye düşündüm. Enerjik ve kıpır kıpır olmayı sabırla bekleyeceğim.:D
 

Benzer konular

Top