1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bakalorya Programı nedir

Konusu 'Liseler Rehberi' forumundadır ve RUZG4R tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. RUZG4R

  RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

  Katılım:
  8 Ekim 2011
  Mesajlar:
  6.077
  Beğenileri:
  3.355
  Ödül Puanları:
  10.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  2.720 ÇTL
  Bakalorya nedir

  Bakalorya sözlük anlamı; Bakalorya, orta öğrenimi bitirme imtihanı ya da üniversitelerin verdiği en aşağı akademik paye.
  Avrupa ve Amerika'daki bazı yüksek okullarda, bitirme imtihanını vermeden yapılan bazı imtihanlara bakalorya denmektedir.

  Mezunlarına üniversiteye girişlerinde kolaylık sağlayan bu eğitim programında, dersler geleneksel yöntemlerden farklı işleniyor.

  ”Öğrenci merkezli eğitim” esasına dayanan programda ders işlenirken, öğretmen konuları anlatmak, bilgi aktarmak yerine tartışma ortamı yaratıyor. Derse hazırlanarak gelen öğrencilerin, doğru bilgiye ”tartışarak, yaşayarak” ulaşmaları amaçlanıyor.

  Programın bir diğer özelliği de öğrencilerin ders dışı etkinliklerde görev almalarının zorunlu tutulması. ”Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet” üçgenine dayanan etkinlikler çerçevesinde, öğrencilerin, ilgi duydukları alanlarda projeler oluşturmaları, spor yapmaları, uluslararası faaliyetlere katılmaları, kamu kuruluşlarında gönüllü hizmet vermeleri konularında teşvik ediliyor.

  Programla, ”Eleştirel düşünen, çevresine duyarlı” öğrenciler yetiştirilmesi, ayrıca öğrencilere ”üniversite öğrenimi için gerekli olan temel bilgi, beceri ve davranışlar” kazandırılması amaçlanıyor.

  Diplomaları çoğu ülkede üniversitenin kapısını açan ”Uluslararası Bakalorya Programı”, Türkiye’de bazı özel okullarda uygulanıyor.

  Türkiye’deki devlet liselerinde de uygulanabilecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı taslak çalışmaya göre, şartları uygun olan liselerde, Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına yer verilebilecek. Programa katılan öğrenciler, matematik ve fen bilimleri derslerini yabancı dilde okuyacak.

  MEB tarafından hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Yönetmelik Taslağı” ile okullarda okutulacak öğretim programları da düzenleniyor.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Köklü değişiklikler var ancak ençok haberdar olması gereken öğretmenler konu hakkında hiç bilgilendirilmedi. Birlikte izleyip görelim...
   
 3. Paradoks ~

  Paradoks ~ ... Elif ...

  Katılım:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.001
  Beğenileri:
  71
  Ödül Puanları:
  2.980
  Meslek:
  Yazılım mühendisi
  Yer:
  Konya
  Banka:
  1.058 ÇTL
  Liselere Bakalorya Programı
  Bakanlıkça hazırlanan eğitim programları esas alınarak özel eğitim gerektiren öğrencilere ilgi, istek, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanacak.

  Programlar düzenlenirken okulun amacı, özelliği ve türüne göre matematik ve fen grubu derslerine, sosyal bilimler grubu derslerine, öğretmenlik mesleği grubu derslerine, spor ve sanat dersleri ile yabancı dil derslerine ağırlık verilecek. Eğitim ve öğretim Türkçe yapılacak.

  Sınavla öğrenci alan ve önünde hazırlık sınıfı bulunan okullarda matematik ve fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) dersleri birinci yabancı dille okutabilecek öğretmen bulunması ve en az 30 öğrencinin talep etmesi halinde bu derslerin öğretimi birinci yabancı dille de yapılabilecek. Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulayan okullarda bu sayı aranmayacak.

  Şartları uygun olan okullarda Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilecek.

  Uluslararası Bakalorya (IB) programının uygulanması durumunda yaşayarak ve deneyerek öğrenmeyi sağlayan Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet (CAS) çalışmalarına ağırlık verilecek. Bu programa katılan öğrenciler için matematik ve fen bilimleri dersleri yabancı dille okutulacak. Dersler ve toplam ders saati sayısı, haftalık ders çizelgesinde belirtilecek.

  Hazırlık sınıflarındaki yabancı dil dersinde öğrencilere dinleme, konuşma (karşılıklı konuşma, sözlü anlatım) okuma yazma becerileri yönünden yabancı dil programında belirlenen kazanımlara uygun olarak eğitim verilecek.

  Becerilerin kazandırılmasına yönelik ders saati dağılımı, hazırlık sınıfı yabancı dil zümre öğretmenlerince belirlenecek.

  Türkçe dersinde öğrencilerin dinleme, izleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla metinler veya etkinliklerle dinlediklerini, izlediklerini, okuduklarını anlayıp yorumlayabilme becerisi kazanmaları hedeflenecek.


  Milliyet
   

Sayfayı Paylaş