1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bakırcılık

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 19 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Bakırcılık

  Bakır ve diğer hafif metalleri, çeşitli aletlerle şekillendiren, süsleyen, yıpranmış olanları onaran, delen ve parçaları perçin, matkap vb. Ile birleştiren kişidir.

  Görevleri

  Yapılacak eşyaya göre: bakırı seçer, işaretler ve keser, - kalıplama, bükme veya dövme gibi işlemlerle bakıra şekil verir, - vida yuvalarını zımba veya matkap ile deler, - çizim planına göre parçaları birleştirir, - pürüzlü yüzeyleri düzeltir, - eşyanın kalaylanması gerekiyorsa kalay yapar, - gerekli tamir işlerini yapar.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Kesme makinesi, bükme makinesi, kıvırma makinesi, parlatma makinesi, çekiçler ve tokmaklar, işleme takımları, vida, cıvata ve somunlar, metre, eğe, makas, el testeresi ve keskiler, matkap, zımba, kumpas.

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Bakırcı olmak isteyen kimselerin, - bedence sağlam, özellikle el ve parmakları özürlü olmayan, - ellerini ustalıkla kullanabilen, - şekilleri zihinde canlandırabilen, - nesnelerle çalışmaktan hoşlanan, - dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir. Bu meslek, daha çok bağımsız çalışmaktan hoşlanan kimselere uygundur.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Bakırcı çalışmalarını genellikle küçük bir atölyede yürütür. Çalışma ortamı sıcak, kirli ve gürültülüdür. Kurşun metali buharına karşı dikkatli olunması gerekir. Kurşun zehirlenmesi olabilir. Çalışma süresi haftanın altı günü ve tam gündür. Bakırcı birinci derecede malzeme (bakır levha) ile ilgilidir. Çalışmalar boyunca işverenlerle, diğer çalışanlarla ve müşterilerle iletişim kurması gerekebilir.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Bakırcılık mesleğinin eski önemi kalmadığı gibi giderek yok olan meslekler grubuna dahil olmaktadır. Bunun nedeni, üretilen malların kullanım alanlarının giderek daralması ve yerine başka maddelerin geçmesidir. Önceki devirlerde mutfakların vazgeçilmez kapkacakları olan bakırın yerini, krom, çelik, porselen, alüminyum, plastik ve cam eşya almaktadır. Bakır ve kalayın pahalı olması da bir başka olumsuz unsurdur. - günümüzde bakırcılık mesleği belli başlı merkezlerde yürütülmektedir. Yapılan iş ve üretilen mamullerin çoğu turistik eşya niteliğindedir. Meslek bu yönüyle varlığını sürdürmektedir.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin metal levha işlemeciliği (bakır işlemeciliği) meslek dalı içinde eğitim verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - en az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  Mesleğin eğitim süresi Lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Eğitim programı haftanın 1 günü teorik olarak mesleki eğitim merkezinde, diğer günler ise pratik olarak işyerlerinde gerçekleştirilmektedir. Bu eğitim sırasında öğrenciler; - bakırcılık mesleğinde kullanılan takımları, tezgahları tanımayı, - İşe göre malzemeyi seçerek usulüne göre kullanmayı, - bakırcılığı teşkil eden iş ve işlemleri teknik kurallarına uygun olarak ve istenen sürede yapmayı, - verilen talimat ve malzemeye göre kesici takım ve makineleri seçmeyi, bunların işe uygun ayarlarını yapmayı öğrenir, gerektiğinde bu ayarların değişmesine karar verip uygular, - resim ve projesine uygun olarak iş yapmak için gerekli olan uygulamaya ilişkin kuralları alır, - güvenli ve verimli çalışma alışkanlıkları kazanır, - kullanılan malzemeleri tanımayı ve bunların siparişi verilirken nasıl tanımlanacaklarını, - düzenli ve temiz olmayı, işyerinde takımları yerli yerinde bulundurmayı ve atölye temizliğine uymayı, - tezgah üzerinde takımları düzenli bulundurmayı, - ekonomik çalışma, yardımlaşma,işbirliği, ekip halinde çalışma, girişimci olma gibi davranışları edinmeyi, - teknolojik kurallara uymayı ve buradaki gelişmeleri mesleğinde uygulamayı öğrenirler. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda "kalfalık belgesi" ve unvanı verilir.

  Meslekte İlerleme

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Bakırcı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. - ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "usta öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

  Benzer meslekler

  Tenekeci, kazan yapıcısı, sac işçisi, alüminyum levhacısı.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.434
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş