Balinaların En Sevdiği Şarkılar

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1


> Avustralya'da yapılan bir araştırma, erkek kambur balinaların liste başı olan şarkılar besteleyip söylediklerini ortaya koydu.

> Amerikan Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, üreme mevsiminde erkek balinaları izleyen ve çıkardıkları melodik sesleri, yani söyledikleri şarkıları kaydeden araştırmacılar, erkek balinalar arasında tutulan bir şarkının liste başı olabildiğini ve üreme döneminde, diğer erkek balinaların da bu şarkıyı söylediklerini keşfettiler.

> Liste başı olan şarkının Avustralya'nın doğu kıyılarından çıkarak Güney Pasifik ve oradan Fransız Polinezyası'na kadar ulaşabildiğinin tespit edildiği araştırmada, bu şarkının balina grupları arasında yayıldığı belirtildi.

> 11 yıllık bir çalışmanın sonucu olan bu araştırma, "büyük bir coğrafi alanda çeşitli nüfuslar arasında tekrarlanan dinamik bir kültürel değişimin ilk belgesi" olarak değerlendiriliyor.

> Kambur balinalar arasında yalnızca erkekler şarkı söylüyor. Bunun nedeni de üreme mevsiminde dişi balinayı kandırmak.

< Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. > (Casiye Suresi, 4)
 

Benzer konular

Top