1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bambu

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 7 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Bambu ve Kullanım Alanları

  Bambular ikiyüzden fazla türe ayrılır; hattâ bazı bilginler tür sayısını beş yüze çıkarır. Çoğunluğu Asya´da, büyük bir kısmı Amerika´da, birkaç tanesi de Afrika´da yetişir. Deniz düzeyinden başlayarak 3 000 m´ye (Himalaya) ve 5 000 m´ye (And dağları) kadar rastlanır. Bambuların gövdesi kabarık düğümlüdür. Her düğümde düşücü veya kalıcı bir km vardır. Çiçekleri, az çok faydalı salkım durumundadır. Bileşik veya ayrık başaklardan meydana gelir. Bambu´nun çiçeklerinde genellikle altı tane erkek organı yardır.En büyük bambunun boyu 45 m´yi bulur.

  Bambunun kullanma alanı çok ve değişiktir. Hafif, esnek ve dayanıklı olduğu için tekne direği ve yapı iskeleti olarak çok kullanılır (Çin´de ve Japonya´da, bütün evleri bambudan yapılmış köyler vardır). Bambudan tahta, merdiven, çit, lata yapıldığı gibi enine kesilerek kutu, davul gibi şeyler de yapılır. Dalları ve kökleri baston, olta kamışı ve hafif ambalaj yapımında kullanılır.
  Bambu dönenceler arasında kalan hemen hemen bütün ülkelerde yetiştirilir. Bazı bambu türlerinden mükemmel kâğıt hamuru elde edilebilir. Bambu XVII. yy.da Avrupa´ya getirilerek baston, bahçe mobilyası v.b. yapımında kulllanılmaya başlamıştır. Japonya´da bambudan mobilya, kap, küp, yazı takımı, gölgelik gibi çeşitli eşyalar yapılır. Bambu yontulur, cilalanır, sedef, pul, taş, sarı boynuz v.b. gibi materyallerle süslenir. Bambu örgüsünden hafif ve zarif sepetler, küp kılıfları yapılır. Bu çeşit küplere "hasırlı" küp denir.

  Bambu, şu an dünyada en çok kullanılan özellikle uzakdoğuda "RATTAN" olarak tabir edilen şekli ile; ev, bahçe, bar, restaurant v.s. gibi alanlarda kullanılmaya başlanmış, çeşitli işlemler neticesinde uzun ömürlü olması sağlanmış ve mobilya endüstrisinde yerini alarak yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.
   
 2. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Kullanım Alanları

  Gıda

  Bambunun küçük fidanları sebze olarak yenilir, ya da sirke içinde turşusu kurulur. Gıda olarak en uygun cinsler Bambusa, Dendrocalamus ve Phyllostachys'dir.

  Bazı bambu türlerinin hafif bir asitleri vardır, ve bu yüzden tatları acıdır. Bu acı tat kaynatılarak yok edilebilir. Japonya'da bu acı tadı yok etmek için bambusu kaynatırken pirinç unu atılır, ama Şili biberiylede yok edilebilinir.

  Bambus turşusuna „Achia“ ya da „Atchia“ denir. Bambu tohumuda yenilebilir. Bazı bambu türleri ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemik için faydalı ve depresyonu kesebilen etkileri vardır.

  İnşaat Malzemesi

  Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya'da, özellikle Güneydoğu Asya'da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler yapılır ve bambu su borusu olarak kullanılıp kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılır. Bambu suya dayanıklı yapısı ile nehir ve deniz ulaşımında da kullanılmıştır. Yapısı itibari ile sıkı dokulu ve çok sağlam bir yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavement gerektiren işler içinde kullanılmıştır.

  Kumaş

  Tekstil sektöründe de bambulardan yararlanılmaktadır. Bambular kullanılarak antibakteriyel kumaşlar üretilmektedir.

  Bahçede

  Çinlilerin bahçe kültürünün temel bitkisi bambu türleridir. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa'da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa'da satılan çoğu cinsleri (Fargesie, Phyllostachys) -20 dereceye bile dayanıklılardır.

  Ev eşyaları yapımı

  Bambu ile çok güzel mobilyalar ve başka ev eşyaları yapılabilir: Sepetler, Perdeler, Bardaklar, Şapkalar ve balık tutmak için tuzaklar. Endonezya'da bazı bambu türleri ile bir kez kullanılabilen tenceler yapılır. Tırmanabilen bir bambu türü ile hatta çuvallar ve ceketler bile yapılır.

  Müzik enstrümanlerı

  Çin, Tahiti ve Yava gibi bazı ülkelerde bambudan müzik enstrümanları yapılır. Bunlar çoğunlukla flütlerdir, ama telli enstrümanlar ve davullarda yapılır. Japon müzik kültüründe çokça kullanılan shakuhachi olarak bilinen flüt de bambudan yapılır. Ayrıca Brezilya'lıların özellikle Capoeira'da kullandıkları berimbau adlı müzik aletinin de ana maddesi sayılabilir.

  Silah

  Bambunun hafif ama sağlam yapısı silah yapımı içinde çok uygundur. Bambudan mızraklar ve ok-hortumları yapılır. Vietnam savaşı'nda Viet kong'un ormanlarda bambudan hazırladıkları tuzaklar Amerikalı askerlerin en büyük korkusu olmuşlardır. Samurayların çok etkili bir yayıda belli bir bambu türü ile yapılır. Bambu ayrıca japon samurailerin geliştirdikleri kendo sporunun temel silahlarından biridir. Shinai olarak adlandırılır. Ayrıca orta çağ japonyasında antreman için çivili uzeri deri kaplı bambu shinailer kullanılmıştır.

  Ham madde

  Bambu ile, Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde kâğıt üretilir. Bazı bambu türlerinden cila-maddesi yapımı için kullanılan bir toz çıkarılır.
   
 3. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Bambu Türleri

  Bambu - Bambusa oldhamii

  Farklı İsimleri:
  Dendrocalamus oldhamii,
  Sinocalamus oldhamii
  Dona ve soğuğa karşı dayanıklılığı: -9°C dereceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Saplar dik uçlarında ise düşük durmakta. Yoğun çalılıklar oluştururlar. Sapların alt kısmında sürgünler oluşmaz.
  Bitkinin istekleri: Tropikal bölgesinden gelmesine rağmen bu bambu kışa ve dona dayanıklıdır.
  Kendine has cazibesi: Rüzgardan koruma amaçlı mükemmel kullanıla bilinir.
  Maksimum boy: 1500 cm - 1800 cm


  Bambusa vulgaris “Striata”

  Farklı isimleri:
  Bambusa striata,
  Bambusa vulgaris ´Vittata´
  Bambusa vittata
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -3°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Yoğun sarı renkte olan sapları ve sürgünlerinin koyu yeşil renkte çizgilere sahip olması en belirgin özelliğidir. Genç sapların koruma tabakası tüylüdür ve dokunulmaması önerilir, çünkü yakıcı bir etkileri var olmakta. Bu dekoratif görünüme sahip Bambu dünyada en çok yaygın olan türlerden birisidir.
  Bitkinin istekleri:Soğuklardan ve rüzgardan korunarak muhafaza edilmesi gerekmekte.
  Kullanım: Tek başına çalı halinde dikilir.
  Bitkinin kendine has özel cazibesi:Yoğun ışık gören mekanlarda ve veranda da odak oktası olabilmekte.
  Maksimum boy: 1000 cm - 1500 cm


  Bambus - Phyllostachys nigra Henonis

  Farklı İsimleri:
  Phyllostachys Puberula,
  Phyllostachys henonis,
  Phyllostachys nigra cv. Henon
  Anavatanı: Çin
  Asıl ismi: Ha-chiku (Japonya)
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -22°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Yoğun dik, sert önceleri zeytin - yeşil renginde olan daha sonra aldığı güneş ışığına bağlı olarak ya sarı ya da mavi - yeşil renge bürünürler. Yaprakları nisbi olarak ufaktır, sadece 8 - 10 cm uzunlukta, zarif ve esnek gelişirler. Genç yapraklar başta açık yeşil renkte olup daha sonra koyu yeşil renge değişirler.
  Bitkinin istekleri: Bu kanaatkar Bambu her türlü dikim yerlerinde gelişir ve kuraklığa dayanır.
  Kullanım: Çit bitkisi olarak, çalı grubunda, tek başına çalı olarak kullanım görebilir.
  Kendine has cazibesi: Zarif duran ama aynı zamanda yoğun yapraklanması ile bu Bambu türü çok hoş bir duruş sergiler. Yoğu , dekoratif görünüme sahip perçemler geliştirir. Odununun yüksek kalitesi onu Asyada el sanatı kulanımlarında uzun zamandır vazgeçilmez kılmaktadır.
  Maksimim boy: 1600cm - 1800 cm

  Bambu - Phyllostachys pubescens

  Farklı isimleri:
  Phyllostachys heterocycla ´Pubescens´
  Phyllostachys edulis
  Anavatanı: Çin
  Asıl ismi: Moso-chiku (Japonya)
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -20°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Mavi - yeşil başta beyaz donyağıyla örtünmüş saplara sahip. Yapraklanması esnek ve yoğundur, şelale şeklinde sarkık durur.
  Bitkinin istekleri: İyi kalitede olan toprakları tercih eder. Bitkinin boylanma derecesi bakım ve iklim şartlarına bağlıdır.
  Kullanım: Tel başına çalı olarak, çalı ve ya ağaç grubu olarak dikilebinir. Filizleri yiyilebilir
  Kendine has cazibesi: Azametli bir Bambu türü olarak bilinen bu bitki Güney Fransada iyi bir şekilde gelişmekte.
  Maksimim boy: 1500cm - 2800 cm


  Bambu - Phyllostachys violascens:


  Farklı ismi:
  Phyllostachys bambusoides ´Violascens´
  Anavatanı: China
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -18°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Sapların rengi özellikle göze çarpmakta. Başta zeytin - yeşil renkte, ince çizgili yaşı ilerledikçe sarı ve nihayetinde kırmızı - kahverengine değişirler. Bazı saplar tek renk yeşil kalmaktadır. Yaprakları nispeten büyüktür (10 - 15 cm ). Ağaç kökü fazla yayvan gelişmemekte. Taze sürgünler Nisan ayı başında gelişir.
  Bitkinin istekleri: Optimum şekilde gelişebilmesi için iyi bir bakıma ihtiyaç duyar.
  Kullanım:Çalı grubu halinde,tek başına çalı olarak dikilebilmekte
  Kendine has cazibesi: Değişik renk varyetelere sahip ve farklı formlara sahip olması bu Bambu türü hafızalarda yer edinecektir. Her türlü süs bahçesinde odak noktası olacaktır.
  Maksimum boy: 1200 cm - 1500 cm


  Bambu - Phyllostachys viridis Sulfurea:

  Farklı isimleri:
  Phyllostachys viridis Youngii,
  Phyllostachys viridis cv. Robert Young
  Asıl ismi: Ougon-kou-chiku (Japonya)
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -20 °C derceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Mutasyon yoluyla ortaya çıkan bu Bambu türü Phyllostachys viridis'e benzemkektedir. Farklılğı saplarının rengidir. Bunlar başta açık yeşil renkte koyu yeşil çizgilere sahip olup daha sonra altın- sarı rengine koyu yeşil çizgilerini değiştirmeyerek bürünürler.
  Bitkinin istekleri: Her türlü şartlar altında gelişmekte.
  Kullanım: Tek veya grup halinde çalı olarak kullanılabilir.
  Bitkinin özel cazibesi: Sıra dışı renklenmesi onu favoriler arasında yer edindirir.
  Maksimum boy: 1400cm - 1800 cm


  Bambu - Phyllostachys vivax:


  Özellikleri: Sapları yeşil renkte olup, Phyllostachys bambusoides türüne çok benzemekte. Farklılığı ağaç odunun kalitesinin daha düşük olmasıdır.
  Farklı alt varyeteleri:
  Phyllostachys vivax ´Aureocaulis´
  Özellikleri: Saplar komple sarı renkte olup ara düğümleri civarında hafif yeşil renkte olan çizgiler görülmekte.
  Phyllostachys vivax ´Huanvenzhu´
  Özellikleri:Sap yeşil renkte ara düğümlerde sarı renkte oluklar görülür. Bu Mutasyon özelliği aniden ´´Aureocaulis´´ türünde de görülebilir.
  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -20 °C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Bitkinin istekleri: Kesinlikle rüzgardan ve kardan korunmalı, çünkü saplar kolayca kırılabilir. Bundan dolayı sapların beşer ve ya onar şeklinde bağlanması önerilir. Bu şekilde dayanıklılığı yükselir.
  Kullanım: Süs bitkisi olarak dekoratif görünüm sağlayabilmesi için ön görülmüştür..
  Bitkinin kendine has cazibesi:Çabuk gelişir ve soğuğa karşı iyi dayanabilmektedir.
  Maksimum boy: 1000cm - 1500 cm


  Bambu - Bambusa textilis:

  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı:-10°C dereceye kadar dayanabilir.
  Özellikleri: Sap uçları düşük durur. Sürgünleri hemen hemen eşit uzunlukta gelişir. Yapraklar 10 - 25 cm uzunluktadır.
  Bitkinin isteği: Güneş ısısına ihtiyaç duyar.
  Kullanım: Çok dekoratif bir görünüme sahip olmasının yanında el sanatlarında da kullanım gören bir bitkidir.
  Kendine has cazibesi: Bu Bambu türü çok dekoratif olmasının yanında faydalanabilir bir bitkidir. Tropikal bölgesinden gelmesine rağmen kışa ve dona dayanıklıdır.
  Maksimum boy: 800 cm - 1000 cm


  Bambu - Phyllostachys bambusoides:

  Farklı isimleri:
  Phyllostachys Mazell,
  Phyllostachys quiloi,
  Phyllostachys reticulata
  Kışa ve dona dayanıklığı: - 18°C dereceye kadar dayanabilir.
  Özellikleri: Cok dik, koyu yeşil renkte, kökte zik - zak formunda olan dizilişte düğmelere sahip sapları vardır. 12 - 15 cm uzunlukta ve 2 - 3 cm genişlikte yaprakları pürüzsüzdür.
  Bitkinin istekleri: Çok kanaatkar bir Bambudur.
  Besinli toprak ve iyi bir bakım kaçınılmazdır.
  Kullanım: Tek başına çalı olarak ve ya ağaç grubu şeklinde.
  Bitkinin özel cazibesi: Bu Bambunun muhteşem dekoratif duruşunun yanında yapı malzemesi olarak ta kullanım görebilmekte, çünkü odunu aşırı derecede dayanıklı ve aynı şekilde bükülgendir. Taze filizleri yenebilir ve tadı mükemmeldir.
  Maksimum boy: 1800 cm - 2000 cm


  Bambu - Phyllostachys bambusoides Castillonis:

  Farklı isimleri:
  Phyllostachys castillonis,
  Phyllostachys quilioi var. castillonis
  Asıl ismi: Kimmei-chiku (Japonya)
  Maksimum boyu: 1000 cm - 1200 cm
  Farklı alt varyetesi: Phyllostachys bambusoides ´Castilloni inversa´
  Farklı isimleri: Phyllostachys bambusoides var. alterno-lutescens
  Asıl ismi: Gimmei-chiku (Japonya)
  Anavatanı: Çin
  Kışa ve dona dayanıklığı: - 18°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Sapları altın - sarısı renkte olup yeşil renkte olan çizgilere sahiptir, bunlar düzensiz bir şekilde düğümlerin üzerinde de görülür. 10 - 15 cm uzunlukta parlak yeşil renkte hafif çizgili yaprakları vardır.
  Maksimum boy: 1200 cm - 1500 cm


  Bambu - Phyllostachys viridiglaucescens:

  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -22 °C dereceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Sapları aşırı dik gelişir, koyu yeşil renkte. Parlak yapraklarının (12 - 15 cm uzunlukta, 1,8 - 2 cm genişlikte) alt tarafı mavi - yeşildir. İlk sürgünler Nisan ayının başında gelişir.
  Bitkinin istekleri: Bu dayanıklı Bambu türü her türlü koşullar altında yetişebilir, ama besinsizlikten dolayı bitki boyu aşırı derecede etkilenebilmekte.
  Kullanım: Çit bitkisi olarak, çalı olarak grup şeklinde, rüzgardan koruma amaçlı çit bitkisi olarak dikilebilinir.
  Bitkinin kendine has cazibesi: Parlak yaprakları ve dik duran sapları bitkiye mükemmel ve görkemli bir görünüş vermekte.
  Kalite: 30 litrelik saksılarda yetiştirilmiş
  Maksimum boy: 500 cm - 1200 cm


  Bambu - Phyllostachys viridis:


  Farklı ismi:
  Phyllostachys mitis
  Anavatanı:Çin
  Asıl ismi: Kouchiku (Japonya)
  Özellikleri: Mat yeşil renkte yılankavi saplara sahip. Sap düğümleri ilk yıllarında beyaz donyağından örülmüştür. Açık yeşil renkte olan yaprakları yoğun gelişir. Ilk sürgünler Mayıs ayının sonunda görülür.
  Bitkinin istekleri: Her türlü şartlar altında gelişebilmektedir.
  Kullanım: Çalı grubu olarak, tek başına çalı olarak dikilebilinir.
  Özel cazibesi: Yılankavi sapları bitkiye tek başına çalı olarak ve ya grub içerisinde mükemmel bir görünüm vermekte. Taze sürgünleri yenilebilinir.
  Maksimum boy: 1400cm - 1800 cm


  Bambu - Phyllostachys bambusoides Holochrysa:

  Farklı isimleri:
  Phyllostachys bambusoides ´All gold´,
  Phyllostachys bambusoides ´Sulfurea´
  Anavatanı: Çin
  Asıl ismi: Ougon-hotei (Japonya)
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -18°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Komple sarı renkte olan ve sadece alt kısmında hafif yeşil çizgiler görülen sapları bitkiyi asıl türünden farklı kılmakta. Bu sarı - saplı- Bambu türünün mevsime ve sap yaşına göre aynı şekilde güneş ışınlamsının dercesine bağlı olarak renk nüanslarını değiştirebilir olması onu yaklaşık her yerde en beğenilen tür olarak istifade ettirir.
  Besonderer Reiz: Phyllostachys-Familyasına ait en dekoratif görünümlüdür.Saplara renk veren sarı nüanslarda enteresan varyeteler takip etmektesiniz.
  Maksimum boy: 800 cm - 1000 cm


  Bambu - Phyllostachys nigra Boryana:


  Farklı isimleri:
  Phyllostachys puberula var. boryana,
  Phyllostachys nigra cv. Bory
  Anavatanı: China
  Asıl ismi: Unmon-chiku (Japonya)
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -20°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: En iyi şartlar altinda saplarının çapı 10 - 12 cm'ye varabilmekte. Sapları koyu yeşil renkte, bazen mavimsi olup kahverengi farklı büyüklükte olan lekelere sahiptir. Koyu renkte, zarif ve yoğun bir yapraklanma görülür.
  Bitkinin isteği: Tüm şartlar altında gelişebilen kanaatkar bir Bambudur.
  Kullanım: Tek başına çalı olarak, ağaç grubu halinde kullanabilinir
  Bitkinin kendine has cazibesi: Bu Bambu türü esnek yaprak yapılanmasıyla ve en çok lekeli saplarıyla göze çarpmaktadır. Bu lekeler kendilerini güneş ışığının altında en güzel şekilde sergilemektedir. Zamanla saplar sarımsı renge değişirler ve var olan kahverengi lekeleriyle Panter derisini anımsatır.
  Maksimum boy: 1600 cm - 1800 cm


  Bambu - Phyllostachys bambusoides Tanakae:

  Farklı isimi: Phyllostachys Bambusoides f. lacrimae-deae
  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve kışa dayanıklığı: -18°C dereceye kadar dayanabilir
  Özellikleri: Sapları kahverengi - erguvanımsı lekelerle süslü dekoratif bir hava sergilemekte. Bu Bambu türü güneşli dikim yerlerini tercih eder.
  Maksimum boy: 800 cm - 1200 cm
   
 4. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL

  Orta Boylu Türler :


  Bambus - Arundinaria anceps:


  Farklı İsimleri:
  Arundinaria jaunsarensis
  Sinarundinaria anceps,
  Yushania anceps


  Küçük Boylu Türler :

  Bambu - Bambusa multiplex Elegans:

  Farklı isimleri:
  B. glaucescens 'Elegans',
  B. glaucescens 'Fernleaf',
  B. glaucescens 'Gracillima'

  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -9°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Buradaki Bambu çok ufak, dizilişi eğrelti otunu anımsatan yapraklara sahiptir.
  Bitkinin istekleri: Bu Bambu türü soğuğa karşı çok hassas davranan ve bu nedenle himaye altına alınıp veya kışları ılıman geçen bölgelerde yetiştirilmeli.
  Kullanım: Saksılı şekilde mükemmel kullanım görmekte. Verandanızda veya ışık alan iç mekanlarda yetiştirile bilinir.
  Kendine has özelliği: İstediğiniz forma budayabilirsiniz. Budama yapılmasa eski yaprakların sapları sarkık bir duruş geliştirir.
  Maksimum Boy: 100 cm - 300 cm


  Bambu - Chimonobambusa marmorea :

  Farklı ismi:
  Arundinaria marmorea.
  Anavatanı: Japonya (Honshu).
  Yerel ismi: Kan-chiku.
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -16°C dereceye kadar dayanabilmekte. Genç sonbahar sapları -10°C derecenin altına düşen soğuklardan zarar görebilmektedir.
  Özellikleri: Bu Bambu yoğun parlak yeşil renkte olan yapraklanması ve saplarının zarif duruşu ile göze çarpmaktadır. Sonbaharda gelişen genç saplarının koruma yaprakları hafif ebruli ve mermeri anımsatmaktadır. Sonbaharda saplar kırmızı renge dönüşür.
  Bitkinin istekleri: Taze ve geçirgen toprakları tercih eder. Yoğun güneş ışıklarından korunmalı.
  Kullanım alanları: Havuz ve ya göl kenarlarında, çit bitkisi olarak, saksılı halde kullanım görebilmekte.
  Kendine has özelliği: Yoğun gelişmesi ile her ortama egzotik bir hava sergiler.
  Farklı alt varyeteleri: Chimonobambusa marmorea 'Variegata'Özellikleri:
  Bu Bambu familyasına ait diğer türlerden farkı hafif rengarenk olan yapraklarıdır.
  Yaprak özellikleri: Sadece tek tük yapraklarda beyazımsı çizgiler mevcuttur. Yaprak uçları çevreye ve bitkinin yaşına göre değişken olan renklerde çizgilidir. Sonbaharda yaprak ucunda gelişen kırmızı renklenme diğer türlere göre daha belirgindir.
  Maksimum Boy: 200 cm - 250 cm


  Bambu - Fargesia murielae:

  Farklı isimleri:
  Arundinaria Murielae,
  Thamnocalamus Murielae,
  Şemsiye Bambusu
  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -26°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Sık duran saplara sahiptir. Yapraklanması yoğun sarkık, su fiskiyesini anımsatan şekilde gelişir.
  Optimum gelişme şartları altında bu Bambu türü bir kaç yıl içerisinde 5 metreye kadar boylanabilmekte. Bitki 5 metreye varan bir kutur geliştirebilmektedir.
  Bitkinin istekleri: Yüksek derecede dona ve soğuğa dayanıklıdır, yoğun güneşten korunmalı. Güneyde olan ülkelerde gölgeli dikim yerleri seçilmeli.
  Kullanım alanları: Tek başına çalı olarak.
  Kendine has özelliği: Sarkık gelişmesi bitkiyi her bahçede odak noktası kılar.
  Farklı alt varyeteleri: Fargesia Murielae 'Harewood'
  Özellikleri: Enli, sert ve koy yeşil renkte olan yapraklara sahip. Taze sürgünleri koyu renktedir.
  Maksimum bitki boyu: 2 metredir. Yoğun ve sık gelişir.

  Fargesia Murielae Jumbo'

  Özellikleri: Enli, sert yapraklara sahip. 4 metre boylanabilmekte. Yoğun ve sık gelişir.

  Fargesia Murielae 'Simba'

  Özellikleri: Gelişmesi daha esnek, yaprakları daha ufak ve bu Bambu familyasına ait diğer türlere göre daha ufaktır.
  Maksimum boy: 200 cm - 300 cm


  Bambu - Fargesia Nitida:

  Farklı isimleri:
  Sinarundinaria nitida,
  Arundinaria nitida,
  Thamnocalamus nitidus
  Ana vatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -25°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Sarkık gelişmesiyle Fargesia Murielae türüne benzemektedir. Yapraklarının rengi ve yoğunluğu değişkendir. Fargesia Murielae türü gibi Fargesia nitida da bir kaç yıl içerisinde 5 metre boylanabilmektedir.
  Bitkinin istekleri: Fargesia nitida serin ve gölgeli dikim yerlerini sever. Dayanıklı, soğuğa ve dona dayanıklı bir Bambu türü olarak beğenilmektedir.
  Kullanım: Tek başına çalı halinde ve ya saksılı bitki olarak.
  Kendine has özelliği: Zarif yapraklanması ve yoğun gelişmesi gölge alan bahçelerde onu vazgeçilmez kılmaktadır.
  Maksimum boy: 200 cm - 300 cm


  Bambu - Fargesia robusta:

  Farklı ismi:
  Thamnocalamus robustus
  Anavatanı: Himalaya
  Soğuğa ve dona dayanıklığı:-18°C derceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Yaprakları 8 - 20 cm uzunlukta ve 0,5 - 2 cm genişlikte olabilmektedir. İlk yıllarda saplar dik gelişmekte, daha sonra yaprakların ağırlığından sarkık, su fiskiyesini anımsatan bir şekilde gelişir. Optimum koşullarda bitki 5 metreye kadar boylanabilmektedir.
  Bitkinin istekleri: Fazlasıyla kanaatkar bir bitkidir. Hem güneşli hem gölgeli dikim yerlerinde gelişir.
  Kullanım: Tek başına çalı halinde, saksılı halde.
  Kendine has özelliği: Yoğun güneş altında bile mükemmel şekilde gelişebilmekte.
  Maksimum boy: 300 cm


  Bambu - Hibanobambusa tranquillans Shiroshima :

  Anavatanı: Japonya (South Honshu)
  Yerel ismi: Shiroshima-inyo
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -20°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Yaprakları değişken yeşil renkte veya krem renginde çizgili. Yapraklanması çalı formunda olur.
  Bitkinin istekleri: Fazlasıyla kanaatkar bir bitkidir. Yapraklar kuraklığa ve dona karşı yüksek derecede dayanıklıdır.
  Kullanım: Tek başına çalı şeklinde, çit bitkisi olarak, saksılı halde
  Kendine has özelliği: Yapraklar kış aylarında bile görkemini kayıp etmemektedir. Daha ufak yeşil yapraklı Bambu türlerinin çemberinde muhteşem bir hava yayabilmekte.
  Maksimum Boy: 200 cm - 300 cm


  Bambu - Pleioblastus chino Elegantissimus:

  Farklı isimleri:
  Pleioblastus chino f. angustifolius,
  Arundinaria angustifolia
  Anavatanı: Japonya
  Yerel ismi: Himeshima-dake
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -18°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Pleioblastus chino dan daha ufak ve yaprakları yeşil - beyaz çizgilidir. Yapraklar buket şekilnde kısa dallar üzerinde sıralanmış. Saplar çok ince ve fazla yayılmamaktadır.
  Bitkinin istekleri: Özel bakıma ihtiyaç duymamaktadır.
  Kullanım: İç mekan bitkisi, çit bitkisi, tek başına çalı şeklinde kullanım görebilmekte.
  Kendine has özelliği: Zarif, ufak, çizgili ve narin yapraklara sahip.
  Maksimum Boy: 100 cm - 300 cm


  Bambu - Pleioblastus shibuyanus Tsuboi:

  Farklı ismi:
  P. chino 'Tsukubensis'
  Anavatanı: Japon (Güney Honshu, Kyushu ve Shikoku adaları).
  Yerel ismi: Veda-zasa.
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -18°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: İnce ve dik gelişen saplar. Çizgili yapraklar. Yoğun yapraklanma görülür.
  Bitkinin istekleri: Her ortamda gelişebilmektedir.
  Kullanım: Çit bitkisi olarak, iç mekanda, saksılı bitki olarak
  Kendine has özelliği: Fazlasıyla dekoratif bir görünüşe sahip. Budama ile her türlü özel formlar verilebilinir.
  Maksimum Boy : 150 cm - 200 cm


  Bambu - Sasa latifolia:

  Farklı ismi:
  Indocalamus latifolius,
  Arundinaria latifolia.
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -18°C dereceye kadar dayanabilmekte.
  Özellikleri: Çalı şeklinde sık duran fazla yayılmayan bir gelişme sağlar.
  Bitkinin istekleri: Her türlü dikim yerlerinde gelişir. Yapraklar rüzgar almayan yerlerde daha iyi gelişir
  Kullanım: Çit bitkisi olarak, tek başına çalı halinde, saksılı bitki olarak
  Kendine has özelliği: Bahçe girişlerinde iyi kullanılır. Büyük yapraklara sahip.
  Maksimum boy: 200 cm - 300 cm


  Bambu - Sasa palmata Nebulosa:

  Anavatanı:Japonya (Hokkaido ve Honshu adalarının Kuzey kesiminde)
  Yerel ismi: Okuyama-zasa
  Soğuğa ve dona dayanıklılığı: -18°C dereceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Büyük, uzunlamasına gelişen ve parlak yaprakları ( 20 - 28 cm uzunlukta, 5 - 7 cm genişlikte) palmiye şeklinde diziliştedir. Bitki aşırı yoğun ve hafif küre formunda gelişir.
  Bitkinin istekleri: Fazlasıyla kanaatkar olan bu bitki her türlü dikim yerlerinde gelişir.Hem gölgeli yerlerde hem yoğun güneş altında gelişir. Bil hassa kök yapısından fazlasıyla geniş alanlara ihtiyaç duyar. Gelişmesini taze sürgünlerini budayarak kontrol altında tutabilmektesiniz.
  Kullanım: Çit bitkisi olarak
  Kendine has özelliği: Yaprakları fazlasıyla dekoratif bir görünüme sahip. Bitki yaşı ilerledikçe saplar koyu veya siyah renk alır. Bu genel görünümü etkilemez. Taze sürgünlerinden salata yapılarak yenilebilir.
  Maksimum Boy: 200 cm - 300 cm


  Bambu - Sasa tesseleata:

  Farklı isimleri:
  Indocalamus tessellatus,
  Arundinaria ragamowskii
  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -18°C derecye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Bu Bambu türü kendi türleri arasında en büyük yapraklara sahip. Yapraklar 50 cm uzunlukta, parlak yeşil renkte ve uzunlamasına ince saplar üzerinde gelişir. Saplar ince ve yumak şeklinde gruplar halinde dizilmiş.
  Bitkinin istekleri: Fazlasıyla kanaatkar bir bitki, her otamda yetişebilmektedir.
  Kendine has özelliği: Büyük, sarkık duran yaprakları bitkiye çok özel bir görünüm sağlar
  Maksimum Boy: 150 cm - 200 cm


  Bambu - Sasa tsuboiana:

  Farklı ismi:Sasoello tsubolana
  Anavatanı: Japonya
  Yerel ismi: Ibuki-zasa.
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -22°C derceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Dengeli, yoğun ve hafif küre formunda gelişmekte. Pürüzsüz koyu yeşil renkte olan yapraklara sahip. (15 - 28 cm uzunlukta 3 - 6 cm genişlikte)
  Fazlasıyla kanaatkar bir bitki, her türlü ortamda yetişebilmekte.
  Kullanım: Tek başına çalı olarak.
  Kendine has özelliği:Tok yeşil rengi ve dengeli gelişmesi mükemmel bir görünüm sağlar.
  Maksimum Boy:150 cm - 200 cm


  Bambu - Sasa veitchii:


  Farklı ismi: Sasa albo-marginata
  Anavatanı: Japonya
  Yerel ismi: Kuma-zasa
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -20°C dereceye kadar tolere etmekte.
  Özellikleri: Koyu yeşil yapraklara sahip (20 - 25 cm uzunlukta, 4 - 5 cm genişlikte).
  İlk soğuklardan yaprak kenarları krem rengine dönüşmekte. Bu bitkiye daha hoş bir görünüm sağlar.
  Bitkinin istekleri: Geçirgen toprakları tercih eder.
  Kendine has özelliği: Kış aylarında mükemmel bir yaprak örtüsü geliştirir.
  Maksimum Boy: 100 cm - 150 cm


  Bambu - Sinobambusa rubroligula:

  Anavatanı: Çin
  Soğuğa ve dona dayanıklığı: -15° C dereceye kadar dayanabilmekte
  Özellikleri: Sapları dik ve zeminden ucuna kadar yoğun yaprakları mevcuttur.
  Bitkinin istekleri: Kış aylarında mutlaka soğuk rüzgarlardan korumalısınız
  Kullanım: Çit bitkisi olarak.
  Kendine has özelliği: Yapraklarının yoğunluğundan bahçenizde gerçek bir "Yeşil Bölge " var edebilmektesiniz.
  Maksimum boy: 200 cm - 300 cm
   
 5. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Bambu Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 6. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  13.171
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.714
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  606
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  497
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.417
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş