Banka ve sigorta muameleleri vergisinin konusu

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Banka ve sigorta muameleleri vergisinin konusu

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, banka ve sigorta şirketlerinin, Finansal Kiralama Kanununa göre yaptıkları işlemler hariç olmak üzere yapmış oldukları her türlü işlemler dolayısıyla kendi lehlerine nakden veya hesaben aldıkları paralar üzerinden alınmaktadır.
Banka ve sigorta şirketlerinin finansal kiralama çerçevesinde yapmış oldukları işlemler dolayısıyla aldıkları paralar bu vergi kapsamına girmemektedir. Yasada yer alan “…lehlerine alınan paralar” ifadesinden anlaşılan, banka ve sigorta şirketlerinin işlemler dolayısıyla aldıkları gayrı safi gelirlerin değil, kâr niteliğinde olan işletmenin lehine kalan safî gelirlerin vergiye tabi olduğudur.
Diğer taraftan bankerlerin yapmış oldukları banka muamele ve hizmetlerinden dolayı kendi lehlerine nakden ve hesaben aldıkları paralar da banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi bulunmaktadır.
Bankerlerin dışında;
-Kendileri veya başkaları adına menkul kıymet alıp satmayı, alım satıma aracılık yapmayı veya alıp sattıkları menkul kıymet karşılığı borçları ödemeyi meslek haline getirenlerin bu faaliyetlerinden sağladıkları kendi lehlerine kalan paralar ile,
-Mevduat faizi vermek veya sair adlarla faiz ve benzeri menfaatler sağlamak üzere devamlı olarak para toplama işiyle uğraşanların topladıkları paralara sağladıkları gelirler üzerinden aldıkları komisyon, ücret ve benzeri adlarla aldıkları paralar da,
Banka ve sigorta muameleleri vergisinin konusu içine girmektedir.
Kanunun 28’inci maddesi son fıkrasına göre devamlı olarak borç verme işleri ile uğraşanlar ile yukarıda sayılan işleri devamlı olarak yapanlar da banker sayılmaktadır. Devamlı olarak altın alım-satımı ile uğraşanlar da banker sayılmakta ve bunların yaptıkları işlemler üzerinden lehlerine kalan paralar Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisine tabi bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Top