Banker Kastelli İntihar Etti

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Banker Kastelli" olarak bilinen Abidin Cevher Özden, Kadıköy'deki işyerinde silahla intihar etti. Özden hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Kuşdili Caddesi üzerinde bulunan Efes Çarşısı'nın ikinci katındaki bürosunda ağzına silah dayayan Abidin Cevher Özden, silahı ateşledi. Özden, olay yerinde hayatını kaybetti. Polis ekiplerinin büroda ve ceset üzerindeki inclemesi sürüyor.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#2
Banker Kastelli kimdir?
Gazeteci Emin Çölaşan anlattı...

02.06.2008 14:49
Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden'i gazeteci Emin Çölaşan Parantez programında anlattı: "Hiçkimsenin parası yanmamıştır. Dürüst bir adamdı..."

İntihardan önce son mektup
Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden'den son not: "Niyetim kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi."


Kadıköy'deki bürosunda silahla intihar eden iş adamı Abidin Cevher Özden'in avukatı, ailesi ve cumhuriyet savcısının da aralarında bulunduğu kişilere hitaben 6 ayrı mektup bıraktığı öğrenildi.

Özden'in intiharının ardından cumhuriyet savcısı ile polisin olay yerindeki incelemesi tamamlandı. İş adamının intihar ettiği tabancanın, kendisine ait ruhsatlı bir silah olduğu belirtildi.

Özden'in intiharından önce, 6 ayrı zarf içinde, avukatı Tufan Atlı'ya, ailesi ve cumhuriyet savcısının da aralarında bulunduğu kişilere hitaben 6 ayrı mektup yazıp bıraktığı, savcıya bırakılan mektubun içinde ayrıca basına hitaben bir yazı da bulunduğu öğrenildi.

SON NOT

Bu arada, olay yerine, cenazeyi almak üzere Adli Tıp Kurumu'na ait bir
araç geldi. Özden, intiharından önce bıraktığı notta, niyetinin kimseyi aldatmak ve kandırmak olmadığını yazdı.

İntiharından önce üzerinde "Savcıya verilecek" yazan bir not bırakan Abidin Cevher Özden, haksız yere suçlandığını, basının üzerine çok geldiğini savundu. Özden notunda, "Bugüne kadar işlerim ters gitti. Niyetim; kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi. Bu nedenlerle ailemle aram bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir." ifadelerine yer verdi.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#3
İşte Banker Kastelli'nin son notu !
Abidin Cevher Özden, intiharından önce bıraktığı notta, niyetinin kimseyi aldatmak ve kandırmak olmadığını yazmış.

Kadıköy'deki bürosunda silahla intihar ederek hayatına son veren ve kamuoyunda "Banker Kastelli" adıyla bilinen Abidin Cevher Özden, intiharından önce bıraktığı notta, niyetinin kimseyi aldatmak ve kandırmak olmadığını yazdı.

İntiharından önce üzerinde "Savcıya verilecek" yazan bir not bırakan Abidin Cevher Özden, haksız yere suçlandığını, basının üzerine çok geldiğini savundu. Özden notunda, "Bugüne kadar işlerim ters gitti. Niyetim; kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi. Bu nedenlerle ailemle aram bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir." ifadelerine yer verdi.

BANKER KASTELLİ KİMDİR?
Sürmeneli olan Cevher Özden Türkiye'de bankerciliği ilk getiren kişidir. İstanbul'da yetişmiştir. Ayanlardan Memiş Ağa'nın torunu ve Hafız Mehmet'in yeğenidir.

BANKER KASTELLİ OLAYI
1980 li yıllarda büyük bir bankercilik faciası yaşanmıştır. Reklâmlarında Cüneyt Arkın'ların oynadığı yüzbinlerce kişinin battığı bankercilik faciasının adıdır. 1980li yıllarda serbest piyasaya geçen ülkemizde yaşananan ilk krizdir.

Banker Kastelli' olarak tanınan Cevher Özden bürosunda intihar etti. Kastelli, arkasında 3 mektup bıraktı.

Kastelli, bugün saat 12.30 sıralarında Kadıköy Kuşdili Caddesi 12 numarada bulunan Efes Çarşısı'nın 3. katında bulunan Kastel Turizm A.Ş.'de tabancasını ağzına dayadı ve tetiği çekti. Silah sesi üzerine bir alt katta bulunan şoförü ile yardımcıları ofise girdiklerinde Kastelli'nin kanlı cesedi ile karşılaştı.

Kastelli'nin intihar etmeden önce ailesi ve çocuklarına ulaştırılmak üzere eşine, çocuklarına ve cumhuriyet savcısına üç ayrı mektup bıraktığı belirtildi. Özden, intiharından önce bıraktığı savcıya bıraktığı notta, niyetinin kimseyi aldatmak ve kandırmak olmadığını yazdı.

Kadıköy Cumhuriyet Savcısı, bir mektubunda 'Medya ve basın üzerime çok geldi. Psikolojim bozuldu. Hiç yoktan yere suçlandım. Ailem ile aram bozuldu. İşlerim bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir' diye yazdığını söyledi.

“EN SON 3-4 AY ÖNCE BİR TEŞEBBÜSÜ OLMUŞTU”Abidin Cevher Özden'in avukatı Tufan Atlı, Özden'in 3-4 ay önce de bir intihar girişiminde bulunduğunu belirterek, “Sıkıntısı vardı. Refahtan gelen bir insanın büyük krize düşmesi insanı bunaltıyor” dedi.

Abidin Cevher Özden'in Efes Çarşısı'ndaki bürosuna gelen avukatı Tufan Atlı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atlı, şunları söyledi:

“Bürosunda ağzına ateş ederek intihar etmiş. Bu kez başardı. Karacaahmet'te oğlunun mezarı başında intihara teşebbüs ettiği silahtan farklı bir silah kullanmış. En son 2-3 gün önce görüşmüştüm. Bana, içeriğini hiç kimseye söylemememi istediği bir mektup bırakmıştı. Mektubu henüz açıp okumadım. En son 3-4 ay önce bir teşebbüsü olmuştu. Sıkıntısı vardı. Refahtan gelen bir insanın büyük krize düşmesi insanı bunaltıyor. 1988 yılında sıkıntıya düştüğünde, bunu aşacağımızı söylemiştik ve krizi aşmıştık. Son görüşmemizde, önümüzdeki sıkıntıları yine aşacağımızı söyledim.”

Tufan Atlı, “Abidin Cevher Özden'in intihar ettiği masanın üzerinde kendisine hitaben yazılmış bir not bulunduğu ve bu notun içeriğinin ne olduğuna” ilişkin soruyu yanıtlarken, notu görmediğini ve içinde yazılanlar hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Olayı duyarak Efes Çarşısı'na gelen, iş adamı Abidin Cevher Özden'in yanında 5 yıl çalıştığını, 8 ay önce de ayrıldığını belirten Pınar Yaşar, iş adamının sıkıntıları bulunduğunu, bunları paylaşmadığını ve içine attığını anlattı. Bu arada, polis ekiplerinin, Abidin Cevher Özden'in intihar ettiği bürosundaki incelemeleri sürüyor. Özden'in büroyu, yakın zamanda kiraladığı öğrenildi.

BABAMIN AİLEVİ VE EKONOMİK SORUNU YOKTU
Kadıköy'de ofisinde intihar ederek yaşamına son veren Abidin Cevher Özden'in oğlu Nedim Özden, babasının ailevi ve ekonomik hiçbir probleminin olmadığını söyledi.

Maçka'daki evlerinin önünde basın mensuplarının sorularının yanıtlayan Nedim Özden, babasının en son dün gece kedisiyle beraber Maçka'daki evlerinde kaldığını belirtti. Oğul Özden, babasının ne ailevi, ne de ekonomik herhangi bir probleminin olmadığını dile getirdi.

Babasının intihar etmediğini iddia eden Nedim Özden, basın mensuplarının "Hasımları kimlerdi?" sorusu üzerine, "Babamın hasmı yoktu, ama açık kalp ameliyatı geçiren insanlarda böyle şeyler olabiliyor." dedi.

Babasını bu sabah evden kendisinin uğurladığını belirten Özden, "Herhangi bir sorun yoktu, hiçbir sıkıntısı yoktu. En son sabah buradan kendim uğurladıım." diye konuştu.

Gazetecilerin, Kastelli'nin intihar ettiği ofiste, "Ailesiyle ilgili sorunları olduğu" yazılı not bulunduğu haberlerini hatırlatması üzerine Özden, "Hayır, kesinlikle herhangi bir sorun yoktu. Sorun olsaydı burada bizimle aynı evde kalır mıydı?" dedi.
 

buhurdan

Özel Üye
Özel üye
Katılım
12 Ock 2013
Mesajlar
7,545
Beğeniler
1,828
#4
vayy be bir zamanlar bankerler modası vardı en meşhuru da bu adamdı Fenere bile reklam verdiydi zamanında
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Suskun Ünlüler 0
Suskun Osmanlı Tarihi 0
KıRMıZı Sinema, Televizyon Dünyası 0

Benzer konular

Top