Baş Ağrısının Cinsellikle İlişkisi

Joker7238

_Pure Love_
Katılım
23 Hzr 2013
Mesajlar
875
Beğeniler
2
Yaş
28
Şehir
Batman
#1
Baş ağrısının cinsellikle ilişkisi

Kadınların "Başım ağrıyor, şimdi olmaz" diyerek seksi ertelemek istemesini uzmanlar da destekliyor. Prof. Dr. Selekler: Seks, baş ağrısını şiddetlendirir; ağrı geçmeden ilişkiye girmeyin...

Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Macit Selekler; baş ağırısıyla ilgili sorularımızı yanıtladı...

Seks gerçekten baş ağrısına neden olur mu, yoksa bu kadınların kullandığı bir bahane mi?
Orgazmik baş ağrısı diye bir şey var. Yüzde 75 oranında aniden başlar. Orgazmın hemen öncesinde, sonrasında ya da tam orgazm sırasında ortaya çıkabilir. Ağrı şiddetli ve zonklayıcıdır. Birkaç dakika içinde gelişir ya da aniden patlayıcı şekilde olabilir. Diğer bir ağrı çeşidi ise yüzde 25 oranında görülen, orgazmdan çok daha önce başlayan ve orgazma kadar şiddeti gittikçe artan ağrılardır. Sıklıkla başın arkasındadır, ense ve çene kaslarına yayılabilir. Orgazm ile ortaya çıkan ağrı birçok insanda, birkaç hafta sürebilir, sonrasında azalarak kendiliğinden kaybolur.

HABERCİ OLABİLİR
Seks sonrasında kişinin başı ağrıyorsa, hemen doktora gitmeli mi?
İlk defa ortaya çıkan ağrı önemlidir. Beyin damarlarındaki baloncukların patlamasının nedeni; yüzde 12 oranında seksüel aktivitelerdir. Genellikle ilk şiddetli baş ağrısı haberci nitelikte olabilir. Bu ağrı, kendiliğinden kaybolabilir ancak bir sonraki tansiyon yükselmesi büyük bir kanamaya yol açabilir.

Cinsel gücü artırıcı ilaçlar baş ağrısına neden olabilir mi?
Obezite, yüksek seksüel heyecan, stres ve tıkayıcı damar hastalığı; riski artırır. Esrar, amil nitrit, amfetamin, sildenafil ihtiva eden ilaçlar da orgazmik baş ağrısına neden olur.

Ağrı başlayınca seksten kaçınılmalı mı?
Genellikle ağrı, herhangi bir ağrı kesici almadan kaybolur. Cinsel ilişkinin kesilmesi ağrıyı hafifletir. Orgazmik baş ağrısı yaşadıktan hemen sonra ilişkiye girilmesi, daha şiddetli ağrıya neden olabilir. Ağrı geçmeden cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

SEKS MİGRENİ GEÇİRİYOR!
Almanya'daki bir çalışmada; migrenlilere, migren atağı sırasında seks deneyimleri olup olmadığı sorulmuş. Atak sırasında seks deneyimi olan 103 hastadan 62'si; seksin baş ağrıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirtmiş. 12'si atakların seks ile tamamen geçtiğini bildirmiş. Erkeklerin yüzde 36'sı, kadınların yüzde14'ü; seksi, migren ağrısı için tedavi yöntemi olarak kullandığını söylemiş.

CİNSEL İLİŞKİ ÖNCESİ AĞRI KESİCİ ALINABİLİR
Cinsel ilişki öncesi ağrı kesici alınabilir mi?
Altta yatan herhangi bir damar hastalığı yoksa; iki tip tedavi uygulanır. Bunlardan ilki; koruyucu tedavidir. Kişiye yüksek kan basıncı, koroner damar hastalığı veya migren tedavisinde kullanılan 'propranolol' önerilir. Propranolol; kan basıncını düşürür, nabzı yavaşlatır ve anksiyeteyi azaltır. Cinsel ilişkiden bir-iki saat öncesinde ağrı kesici alınması da baş ağrısının ortaya çıkmasını engeller. Eğer sonuç alınamazsa, koruyucu tedavi denenebilir.

ERKEKLERDE ÜÇ KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜR
Orgazmik baş ağrısı kadınlar da mı, erkeklerde mi daha sık görülüyor?
Orgazmik baş ağrısı erkeklerde, kadınlara oranla üç kat daha fazla görülür. Bazı kişilerde ağrı sadece bir defaya mahsus olarak ortaya çıkar. Erkeklerde iki yaş aralığında sıklığı zirve yapar; 20-25 ve 35-45. Sorunun genel popülasyonda görülme sıklığı; yüzde 1 civarındadır. Bu tip baş ağrısı; yüzde 25 migren, yüzde 45 gerilim-tipi baş ağrısı ile beraber bulunur.

ŞUUR BULANIKLIĞI VE KUSMA VARSA DİKKAT!
Orgazmik baş ağrıları tehlikeli midir?
Cinsel ilişki sırasındaki aşırı adrenalin deşarjı ve özellikle orgazm sırasında kan basıncının ani olarak yükselmesi; bu ağrının sebebi olabilir. Ancak ani başlayan baş ağrısının altında; arterlerde balonlaşma, tümör, arter duvarı içine kanama veya inme gibi sebepler de yatabilir. Bu nedenle tedbirli davranıp tüm hikaye doktora anlatılmalı. Özellikle baş ağrısına eşlik eden şuur bulanıklığı, kusma, felç varsa dikkat edilmeli.
 
Top