1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Baş Dönmesi Tümör Habercisi Olabilir

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Papatya tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL


  Baş dönmesi ve dengesizliğe yol açabilecek pek çok farklı hastalık olabilir. İç kulak hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve psikiyatrik rahatsızlıklar en sık karşılaşılan nedenlerdir.

  Baş dönmesi depresyon sebebi

  Baş dönmesine yol açan pek çok kulak hastalığı olabilir. Bunlardan en sık karşılaştığımız "benign paroksismal pozisyonel vertigo" adı verilen iç kulaktaki denge kristallerinin yarım daire kanalına kaçması nedeniyle olan ve baş hareketleri ile ortaya çıkan kısa süreli baş dönmesidir. Sık nedenlerden bir diğeri ise iç kulak sıvısının artması sonucu ortaya çıkan, ataklar halinde gelen ve saatler boyu süren şiddetli baş dönmesi ile karakterize bir hastalık olan Meniere hastalığıdır.

  Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik eder

  Baş dönmesi (vertigo) hareket illüzyonudur, yani hasta kendisinin ya da çevrenin hareket ettiği hissine kapılır. Bulantı ve kusma eşlik edebilir. Denge kaybı ise kişinin dengeyi sağlayan 3 sistemden (iç kulak, dokunma ve görme) biri ya da birden fazlasında ya da bu sistemleri koordine eden beyincikle ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Hasta dengesini sağlamakta zorluk çeker, düşmeler olabilir.

  Başı dönen hasta hangi hekime başvurmalı?


  Baş dönmesinin pek çok nedeni vardır. Bu hastalıklardan bir kısmı ilaç tedavileri ile bir kısmı ise bazı döndürme manevraları ile tedavi edilebilir. Bazen tansiyon düşüklüğü baş dönmesine neden olabilirken diğer yandan baş dönmesi kafa içindeki bir tümörün ilk belirtisi olabilir. Dolayısıyla, baş dönmeli hasta mutlaka hekime başvurmalıdır. Baş dönmesinin en sık nedeni iç kulak hastalıklarıdır. Bu yüzden genellikle baş dönmeli hastaları ilk olarak Kulak-Burun-Boğaz hekimleri görmeli. İç kulakla ilgili bir sorun olmadığında hasta nöroloji veya psikiyatri bölümlerine sevk edilebilir. Bunun yanında eğer hastada baş dönmesi ile birlikte kuvvet kaybı veya his kaybı gibi şikayetler varsa direkt olarak nörolojiye baş vurması uygun olur.

  Cerrahi müdahale gerekebilir


  Baş dönmesinin pek çok farklı sebebi olduğu için her birinin tedavisi birbirinden farklıdır. En sık neden olan benign paroksismal pozisyonel vertigonun tedavisinde döndürme manevraları kullanılıyor. Meniere Hastalığı'nın tedavisinde ilaçlar ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleler uygulanır. Bunun yanında baş dönmesinin nedeni kafa içindeki tümöral bir oluşum ise cerrahi bir müdahale veya ışın tedavisi gerekebilir. Baş dönmesi ile gelen hastalara öncelikle komple bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Gerekli durumlarda kulak mikroskop altında değerlendirilir. Pozisyonel baş dönmesinden şüphelenilen vakalarda "Dix-Hallpike" adı verilen bir manevra uygulanır. İşitme testi, başta Meniere Hastalığı olmak üzere iç kulak kaynaklı baş dönmelerinin teşhisinde çok yardımcı bir tetkiktir. Nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerinin değerlendirilmesinde ise "Videoelektronistagmografi" adı verilen cihazdan yararlanıyoruz.

  Nöroloji, beyin cerrahisi ve psikiyatri birlikte değerlendiriyor

  Baş dönmesi insanlarda çok fazla rahatsızlık hissi yaratan bir şikayet. Özellikle şiddetli ve uzun süren baş dönmeleri hastalarda çaresizlik hissi, korku ve depresyon yaratıyor. Bunun yanında hastaların baş dönmesi yüzünden düşüp bir yerlerini yaralama, araba kullanırken gelirse kaza yapma gibi riskleri bulunuyor. Nöroloji, beyin cerrahisi ve psikiyatri bu hastalarımızı birlikte değerlendirdiğimiz ana bilim dallarının başında geliyor.

  Stres atakları tetikliyor


  Stres direkt olarak baş dönmesine neden olmasa da özellikle Meniere Hastalığı'nda stres, iç kulak sıvısını arttırıp baş dönmesi ataklarını tetikliyor. Meniere Hastalığı'nda aşırı tuz tüketimi de atak riskini arttırıyor. Bunun dışında beslenme bozukluğu kansızlığa yol açmışsa baş dönmesine neden olabilir.

   
 2. Absent

  Absent Özel üye

  Katılım:
  17 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.778
  Beğenileri:
  2.342
  Ödül Puanları:
  6.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Neverland
  Banka:
  6.686 ÇTL
  Uzmanlar, baş dönmesinin iç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümörün habercisi olabileceğine dikkat çekiyor.

  İç kulaktaki tümöral hastalıkların belirtilerinden olan baş dönmesinin birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Baş ağrılarının ve baş dönmelerinin önemsiz görülmemesine dikkat çekiliyor. Baş dönmesinin her hastada farklı görülebilmektedir. Baş dönmesinde hastalıkların şikayetleri değişebiliyor.

  Kimi hastalar her taraf dönüyor, kimi hastalar yer ayağımın altından kayıyor diyor, kimisi de gözlerim kararıyor gibi şikayetlerle doktora gidiyor. Şikayetlerin başında kulakta basınç oluşması ve kusma meydana gelir. Kulak hastalıklarına bağlı olarak hastalardan bize gelen şikayetler ağırlıklı olarak kusma ve bulantı olmakla beraber, bazı hastaların kulak çınlaması ve gözlerindeki anormal hareketliliklerin olduğunu da söylüyor.

  Denge kristallerinin yer değiştirmesi

  Baş dönmesi ile bulunabilecek diğer şikayetler çok değişken olabilmekte ve birçok insan da sadece baş dönmesi olarak görenmektedir. Baş dönmesi, ekseri iç kulaktaki denge kristallerinin yer değiştirmesi ve iç kulaktaki sıvıların basınç artışlarından kaynaklanıyor. Denge kristallerinin yer değiştirmesine bağlı baş dönmesine pozisyonel baş dönmesi diyoruz.

  Birtakım pozisyonlar ile meydana gelmekte olup, iç kulak sıvı basınç değişmelerine bağlı baş dönmelerinde genellikle anlama ve yüksek seslerden rahatsız olma durumu meydana gelir. Sunulabilecek tedaviler diyet ve tıbbi tedavidir. Saydıklarımızın dışında baş dönmesine iç kulak tümörleri ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı kulak akut ve kronik orta kulak iltihabı sebep olabilir.

  Baş dönmesinin bir hastalık değildir lakin başka hastalıkların belirtisi olabileceği için zamanında ve gerekli müdahalelerin bir an evvel devreye konulması gerekir. Tümörlere bağlı baş dönmesinin tek tedavisinin ameliyat olmaktır. Bu tür vakıalarda erken teşhis için doktora müracaat etmek şarttır.
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.
 3. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.465
  Beğenileri:
  1.550
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.941 ÇTL
  Baş dönmesi tümör sebebi olabilir ama tabii ki kuru kuruya bir sebep değildir yanında tetikleyici şeylerin de olması gerekiyor.
   
  KıRMıZı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş