"Başbakan Dağa Adam Gönderiyor"

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Bdp Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ak Parti tarafından bugün Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenen seçilme yaşının 18 olmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verip vermeyeceklerine ilişkin, "Gelsin bir görelim. Neymiş malzeme" dedi.

Bdp Mersin Milletvekili Kürkçü, Bdp İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması, anadilde eğitim ve savunma hakkının verilmesi için cezaevlerinde başlatılan açlık grevine ilişkin Tbmm'de basın toplantısı düzenledi.

Vekiller bu konuda siyasilerin duyarlı olmasını istedi ve aksi takdirde cezaevlerinden cenazelerin çıkacağını söyledi.

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Bdp İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, geçtiğimiz günlerde örgüt üyeliğinden aldığı cezanın gerekçeli kararından dağa çıkmaya vesile olduğuna ilişkin soruya, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Gerekçeli kararın henüz kendisine ulaşmadığını belirten Tuncel, yargılandığı dava dosyasında kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili bir delil bulunamadığın bir gizli tanığın açıklamasından yola çıkılarak kendisine dosyada olmayan suçlamalarla verilen kararın gerekçelendirildiğini söyledi.

Tuncel, "Buradan bile ne yapılmak istendiği ortada. Benim yargılandığım dava ile gerekçeler arasında dağlar kadar fark var" dedi.

"BİR DAVA AÇILACAKSA BAŞBAKAN'A AÇILMALI"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a dediği 'Kandil'e gitsin' sözlerini anımsatan Tuncel, "Dağa adam gönderme konusunda bir dava açılacaksa Başbakan hakkında açılmalı. Eş Başkanı'mıza Kandil'e gidin demiştir. O günden bugüne kaç kişi gerillaya katılmıştır" dedi.

Vekilliğinin kaldırılmak istenmesine ilişkin soruya ise Tuncel, kaldırılacaksa herkesin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e geri gönderilmesine ilişkin soruya Tuncel, daha önceki düzenleme de kendilerini dışarıda tutulduğunu anımsattı. Partisinde genç kotasının zaten uyguladıklarını belirten Tuncel, kendilerinin dışarıda tutulmasının demokrasi etiği açısından uygun olmadığını söyledi.

"BAKALIM NEYMİŞ MALZEMELERİ"

Kürkçü ise seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin soruya, Başbakan Erdoğan'ın araştırma şirketlerine anket yaptırdığını 18 yaşın kendisine ilgi gösterdiğini öğrenince pası gole çevirip şut atmayı düşündüğünü savundu. Kürkçü, anayasa değişikliğini 'Laf ola beri gele' olarak nitelendirdi.

Anayasa değişikliğine kabul oyu verip vermeyeceklerine ilişkin soruya ise Kürkçü, "Gelsin bir görelim. Bakalım neymiş malzemeleri" yanıtını verdi.

 

Benzer konular

Top