1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Başbakan Erdoğan'dan türban açıklaması

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bütün bu konularla (başörtüsü) ilgili olarak özellikle milletvekili seçimlerinin sonrasını ben çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve bu yeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim ve biz halkımızla bütünleşmek suretiyle inşallah bu soruları netliğe kavuşturmanın da mücadelesini vereceğiz” dedi.
    Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda, Güney Kore ve Bangladeş ziyaretleri öncesinde yaptığı açıklamanın ardından soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Siz yükseköğretimdeki başörtüsü sorunu ile ilgili adımı ve seçim sonrası yapılacak Anayasa değişikliklerini işaret etmiştiniz ama tartışma özellikle ilkokul boyutu çerçevesinde devam ediyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün bir açıklaması oldu. İlkokula türbanla girenlerle ilgili bunun doğru olmadığını söyledi. İlkokuldaki bir öğrencinin buna karar veremeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı da bunu destekler açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanı da mevzuatta böyle bir düzenlemenin olmadığına dikkat çekmişti. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:
    “Bütün bu konularla ilgili olarak özellikle milletvekili seçimlerinin sonrasını ben çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve bu yeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim ve biz halkımızla bütünleşmek suretiyle inşallah bu soruları netliğe kavuşturmanın da mücadelesini vereceğiz. Ben Özgürlüklerin tanımı noktasında bireysel açıklama yapma noktasın da değilim. Çünkü, özgürlüklere olan inancım çok farklı. Bunu da karar merciinde olan özellikle yargı kesimiyle paylaşmanın ne kadar zor olduğunu geçmişte de maalesef gördük. Onun için bu süreç inanıyorum ki milletvekili seçimlerinden sonra... Çünkü ben bu konuda daha önce konuşmayacağımı söyledim. Yeni anayasayı hazırlayacağız ve Meclis'te isteriz ki en geniş manada mutabakatla bunu çıkaralım. En geniş mutabakatla da bunu çıkardığımız takdirde artık zaten bu tür açıklamalarda da yer kalmayacaktır
    BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI

“Borçların yeniden yapılandırılmasın konusundaki çalışmalar ne aşamada?” sorusunda da Erdoğan, “Hedefimiz arife günü en geç bunu açıklamak, yeniden yapılandırma ile ilgili olarak. KKDF ile ilgili konu ise bildiğiniz gibi o yüzde 15 idi bunu 15'den 10'a indirmiştik. Tabii bu faizdeki yeni gelişmeler sebebiyle de bunu tekrar 10'dan 15'e çıkardık. Aslında bu son gelişmeler noktasındaki mali disiplin ve mevcut dünyadaki finansal krizi de değerlendirmeye almak suretiyle attığımız bir adımdır ama şartlar daha farklı, olumlu bir şekilde gelişmesi halinde bunu yeniden ele almamız da mümkündür” yanıtını verdi.

AĞCA'NIN TRT'DE PROGRAMA KATILMASI

Bir gazetecinin, dün TRT'deki bir programa Gazeteci Abdi İpekçi suikastı ve Papa'ya suikast girişiminin faili Mehmet Ali Ağca'nın katılmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Erdoğan, “Değerli arkadaşlar, yani bunu, özel kanal-devlet kanalı diye niye ayırıyorsunuz? Bak demin siz basın özgürlüğünden bahsediyordunuz. Yani devletin kanalı, devletçilik... Yani hala siz, devletçiliği savunuyor musunuz? Devletçilik bizde artık çok gerilerde kaldı. Bu konuda özgürlükler artık öne çıktı. Rahat hareket edeceğiz. Bu kanallarda da bu tür şeyler rahatlıkla konuşulabilecek, tartışılabilecek, müzakere edilebilecek ve en iyi en güzeli çok daha açık, net olarak görme imkanını bulacağız.”

İRAN VE “5 ARTI 1” ARASINDAKİ MÜZAKERELER

İran ile nükleer konusundaki müzakerelerin tarihine ilişkin bir soru üzerine de Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
    “Tarih itibarıyla ben şu ifadeyi kullandım: Dedim ki, 'Gazeteler televizyonlar bu 15'ini (15 Kasım) kullanıyor. Ben de oralardan duydum. Bize ulaşmış net bir şey yok' dedim. Fakat ondan sonra 'Başbakan çelişkiye düşüyor' gibi ifadeler çıktı. Bakın, bu başbakan size bir şey söylüyorsa orada bir oturun düşünün. Yok böyle bir şey. Ve şu anda İran'ın iki tarih teklifi vardır. 23 Kasım ve 5 Aralık'tır. Ve teklifi de İstanbul'dur. Ama muhataplar bunu kabul edecekler mi etmeyecekler mi? Şu anda bunu bilemem. Onun için bu, kendilerine (5 artı 1) teklif olarak gönderilmiştir. İran tarafı da cevabını bekliyor. Biz, takipçisiyiz. Belki G-20'de de Sayın Obama ile yapacağımız görüşmede filan gündemimize de gelebilir ama tablonun bu olduğunu sizlere söyleyeyim. Süreç, takvim şu anda böyle gözüküyor. Ama, bu daha sonra da değişebilir. Farklı bir durum ortaya çıkabilir.”

SÖZLEŞMELİ ER MODELİ

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “sözleşmeli er modeli ne zaman yürürlüğe girecek? Bununla birlikte sizin verdiğiniz ikinci çalışma talimatı ne zaman netleşecek? Bedelli konusu da bunun içinde olacak mı?” sorusu üzerine sözleşmeli er modeli konusundaki çalışmanın devam ettiğini söyledi.

Hazırlıkların kendilerine geldiğini bildiren Başbakan Erdoğan, “Bunun üzerinde bizim de bir çalışmamız var. Yani gazetelere sızan, Bakanımızın (Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül) yaptığı açıklamalar filan bunlar, şu anda bu görüşmelerin içerisinde yer alan konulardır, doğrudur. Yani bu çerçevede iş, şu anda ilerliyor. Ama bedelli kesinlikle şu anda gündemde yoktur. Bunun bilinmesini isterim” dedi.

Bedelli askerlikle, dövizli askerliğin toplumda karıştırıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Dövizli askerlik başka bir konu, bedelli askerlik başka bir konu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Dövizli askerlik yurt dışında mesaisi olan belli bir süre ki 3 yıldır, hatta gün olarak da belirlenen bir süreçtir. Ve orada bütün sigortalı bir eleman olarak çalışmış olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Ondan sonra da belirlenen döviz miktarı neyse o döviz miktarını ödemek suretiyle gelip burada dövizli askerliği 21 gün olarak yapıyor. Olay budur. Bedelli ise yurt içine yönelik bir olay fakat şu anda gündemde kesinlikle böyle bir şey yok. Bunu bilmenizi isterim.”

OBAMA İLE GÖRÜŞMENİN BAŞLIKLARI

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Güney Kore'nin başkenti Seul'deki G-20 Zirvesi sırasında gerçekleşecek olası görüşmesinde hangi konuların gündeme geleceğinin sorulması üzerine de, Obama ile olan görüşmesinin günü ve saatinin şu anda belli olmadığını söyledi.

Görüşmede bölge ile ilgili konuların ele alınacağını kaydeden Erdoğan, “Tüm bunları görüşme fırsatı bulacağız. Önümüzde NATO'nun malum bir Lizbon zirvesi var. Bu konuyla da ilgili görüşmelerimiz olacak” dedi.

Erdoğan, bir muhabirin ilkokulda başörtüsü tartışması ile ilgili “Özgürlüklere inancım çok farklıdır” sözünü açmasını istemesi üzerine ise “Bu konuyla ilgili geçmişte verdiğim birçok cevaplar var. Ben bu konunun üzerinde fazla durmuyorum. Sizlerin de çok daha fazla durmasını istemiyorum. Toplumu bu konular artık rahatsız ediyor. Enerjimizi çok farklı yerlerde harcıyoruz diye düşünüyorum. Düşüncemi, kanaatimi bu konuda her zaman söyledim. Ben zaten söylemiyorum, yaşıyorum. Yaşadığıma göre de zaten daha fazla da bunu anlatmaya gerek yok.”

KARİKATÜRCÜLERE SORUN

Erdoğan'ın basın toplantısının sonunda bir gazeteci basın özgürlüğü konusundaki sözlerini hatırlatarak Sabah Gazetesinde yer alan Salih Memecan'ın çizdiği CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dansöz olarak resmedildiği karikatürü de basın özgürlüğü içerisinde değerlendirip değerlendirmediğini sordu."Bunu karikatüristlere sorun" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Tayyip Erdoğan'ı kediye benzettikleri zaman bir şey söylemediniz, köpeğe benzettikleri zaman bir şey söylemediniz. Hep sevimli hayvan yaptınız. Onları savunuyordunuz. Karikatüristler bunu yapar diyordunuz. Bunu karikatüristlere sorarsanız daha isabetli olur. Çünkü ben karikatüristlerin özgürlük sınırının ne olduğunu öğrenemedim."

2. Mavi Gül
    Avare

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    Neden türban müslümanların simgesi türbanmı neden her seferinde aynı şeyi kullanıyor insanların inançlarını bir bez parçasına sığınıyor ve politikasına alet etmeye devam ediyor. sıra ilk öğretimdeki o minicik çocukları kullanmayamı geldi üniversitedeki gençleri kullandığı yetmedimi seçim aleti olarak türban kullanıldı. üniversitelere türbanın gelmesinin özgürlük olduğunu savundu peki bunu nasıl savunabilir ilk öğretim çağındaki daha ergenleşmemiş minicik çocukları kapatmayı nasıl savunabilir. istediği tek şey özgürlük değil iran rejimlerini taşıyan yeni bir ülke kurmak bunu yapmak için pkk ile işbirliğine girmekten bile çekinmiyor tek istediği iran rejimlerine hakim bir ülke bunun için kimi zaman apo ziyaretleri ile resmi kürtçe kanalllar ve diğer boş vaadlerle kimi zaman kürtlere ; türban ve inançları kullanarakda kimi zaman inançları sağlam insanların eline elma şekeri vermekten çekinmiyor. Tek amacı iran rejimlerinden de katı bir rejim bunun adına islam demek içimden gelmiyor çünkü bende müslümanım ve islam dini bir cana kıymayı asla tasvip etmez bir recmi bir kadının diri diri gömülmesini emretmez zorla örtülünmeyi emretmez kişinin iradesi ile islamı seçmesini zorla olmaması gerektiğini emreder. ama Basbakanın zihnindeki sistem bu değil. Bu sebeble onun istediği şeye ŞERİAT( Allah yolunda gitmek) diyemem.

k@LpSiz_K@fKéF bunu beğendi.
  3. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Bu konular beni aştığı için yorum yapamıyorum maalesef :)

4. k@LpSiz_K@fKéF

k@LpSiz_K@fKéF Forum Onuru

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    B!L€C€G!M
    Banka:
    44 ÇTL
    Çok ağır konu yaaa. Şimdi ne diyim. Aştı beni :D

5. sunucuyeri

sunucuyeri Üyecik

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    30
    Banka:
    0 ÇTL
    ....

6. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Kızıl Başörtüsünün kullanılması konusunda haklısın
    Siyasete alet olması hoş bi durum değil

Ama üniversitede başörtüsü yasağına gelince işte buda olmaması gereken bi durum
    Bende başörtülüyüm ve ben bu ülkenin vatandaşıysam başörtülü olmayan arkadaşların üniversiteye girdiği gibi benimde girmek hakkım.
    Ben üniversiteye giderken kapandım. Ve dışlanmışlar gibi okul kapısı önünde başörtüsü açıp kapamanın hoş bi durum olmadığını iyi bilirim.

Evet ilköğretim ve ortaöğretimde başörtü yasak olmalı ona bende karşıyım. Zaten bi tek üniversitede serbest kıyafet var. Üniversitede herkes istediği gibi giyinirken başörtüsünün sorun olması içler acısı herkes istediği gibi giyinirken şapkayle derse girerken benim başörtümün sorun olması rencide edici bi durum.

Şöylede bişey şöylim, ben ve benim gibi diğer başörtülü herkes bu ülkenin vatandaşı, başörtüsünü dışlayanlar ve bunu siyasete alet edenler bizide dışlamış bizide planlarına alet etmiş oluyorlar.
    Aslında okuldaki kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirmek keşke siyasetçilerin elinde olmasaydı :)

Daha doğrusu keşke ülke bu hale gelmeseydi. Tek başörtü değil alet olan, o kadar çok şey varki.
    Ve bu saatten sonra bu değişirmi bilinmez.

7. Mavi Gül
    Avare

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    üniversitede şapkada hoş karsılanmıyordu diye biliyorum bunun ülkemizi korkutan sebebi belkide türbanın (baş örtü demiyorum iğneli türbanın) tarikatlarce kullanılması ve sembolleri olması olabilir. misal askeriye çok hassasdır bu konuda ama annem bası örtülüdür türban demiyorum yine baş örtüsü diyorum ikisi farklı şey ve askeriye annemi görüş için aldı baş örtüsünü çıkarttırmadı ama annemin arkasındaki türbanlı kadına giremezsiniz böyle dedi . belkide söylediklerimi onaylayan bir davranış olabilir belkide üniversitelerde baş örtüsü olabilir ama türban olmasada olur. maksat dinimize göre kapanmaksa o iğne olmadanda bu yapılabilir. bunu dediğin gibi siyaset değil keşke öss kendi hür iradesi ile karar verseydi inan hiç bir tepki almazdı.sorun AKP hükümetinin elma şekeri dağıtma zevki

8. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Çok ilginç
    Ben iğneyle eşarbı tutturmanın tarikatla bağlantısı olduğunu bilmiyordum şahsen
    Eskiden türban diye bişey yoktu ben başörtüsü diye bildim başrtüsüdür benim için.
    İğneye kafam takıldı. İğne kullanıyorum ben. Bu benim tarikatla bağım olduğunu göstermez sanırım dimi :D
    Aslında toplumda kapalı kesime karşı önyargı oluştu bu başörtüsünü kötüye kullananlar yüzünden.
    Oyüzden bu başörtüsü tartışmalarını sevmiyorum.

Üniversitede şapkaya gelince, ben marmara üniversitesinde okudum. Orada gayette derslere şapkayla giren arkadaşlar vardı.
    hatta açıköğretim sınavlarında ben başörtüsüyle sınava giremediğimden şapkayla girdim sınavlara. Saçımı tamamen kapatan şapkalardan aldım o şekilde sınava girdim kimsede bişicik demedi:D
    İşte ben buna kızıyorum ben şapkayla sınava girebiliyosam başörtüsüylede girebilmeliyim
    Ben başörtüsüyle üniversiteye girmişim yada girmemişim pek bişi olmazda hep bu tartışmalar yüzünden insanlarımızı bölmeye çalışıyorlar en kötüsü bu.

9. yeşüLL

yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    bir iğnenin ya da örtünün arkasından medeniyet kurmak bana fazlasıyla çağ dışı geliyor. tarikatlarda o var diye aman bu da yapılmasın satanistler şöyle yapıyor diye aman şöyle giyinilmesin... şimdi bu konuların bu kadar üstüne gidildiği için belki de çok saçma şeylere takıldığımızın farkında değiliz. şu yancı partiler olmasa hepsini sil baştan kursalar yine şu örtü sorun olacak mı merak ediyorum. akmış karaymış şu parti, simgesi olduğu iddia edilen kapalı kızlara(ki kapalı diyorum türbanmış başörtüsüymüş ayrım hangi noktada anlamıyorum) ne ayrıcalık tanımış ? sen benim siyasetimde önemli faktörsün diye maaş falan mı bağlamış? ha öyleyse bilelim. varsa sırf aman aklar ampuller başta olsun diye başını öylesine kapatanlar inanç uğruna kapatıp açmak zorunda kalanların hakları altından nasıl kurtulacaklar merak ediyorum. siyasetten anlamam. ama ne dinin öne sürülerek kullanıldığı bir yaklaşım , ne de atatürk ü ve cumhuriyeti putlaştırarak yerinde sayan bir yönetici bana mantıklı gelmiyor. bunlar artık bir zaman sonra laçkalamış konuşmalar yok türbandı falandı filandı.ama varılan bir sonuç yok. empati yapamamak ve şu genellemeler... herkes kendi tarafından bakıyor. pire ve yorgan misali.insanlar koyun sürüsü önde bir topal koyun göründü mü olan tüm sürüye oluyor.

(new yorktaki minarede anlatmış adam. dini yaşadığını sanan bir grup insan Türkiye yi alt üst ediyor.olan layıkıyla yaşamaya çalışana oluyor. dinimizi kulaktan dolma bilgilerle geleneklerle değil de anlayarak araştırıp öğrenerek yaşasak ve yaşanmasına izin versek mutlaka daha iyi bir ülke oluruz. çok hoşgörülüyüz. diğer dinlere saygımız var bir de kendi dinimizi yaşamaya çalışanlara köstek olmasak. )

10. Mavi Gül
    Avare

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    evet maaş bağlanan belediyelere alınan çok insan tanıyorum basını örtersen alınırsın denildi ve sırf iş için örtündü uydurmuyorum. madem küçük bir ayrıntı neden o iğne olmassa olmaz neden bas örtüsü değilde türban tartışılıyor ve hükümet olmadan önce mhp dısında pek kullanan yoktu türbanı evet

Sayfayı Paylaş