Basilisk Kimdir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Basilisk Kimdir?

Basilisk Avrupa hikâyelerinde adı geçen efsanevi bir canavardır.Binlerce yıl yaşayabilen bir ejderha veya dev yılandır. Zehirli dişleriyle öldürür. Bakışlarıyla da öldürebilmesi efsanedir. Basilisk kelimesinin aslı Yunanca kral demek olan βασιλίσκος basiliskos dur. Latincesi Basiliscus'tur.

Naturalis Historia of Pliny the Elder'e göre basilisk oldukça zehirli küçük bir yılandır ve dişleri kadar bakışları da öldürücüdür.

Basilisk genellikle bir yılan bazen de başı horoz kuyruğu yılan şeklinde tarif edilir. Yunanca adı "küçük kral" anlamına geldiği için basiliske yılanların kralı denir. Ağzından ateş çıktığı ve sadece tıslamasıyla da öldürebildiği söylenir. Akrep gibi kuru iklimleri tercih eder. Isırığı kurbanını hidrofobik hale getirir.

Gerçekte şekil değiştiren bir ejderhadır ve başka ejderhaların sekillerine girer.Ve yarı kuş yarı ejderha Kokatris(cocatrice) ile karıştırılır.

Bazı efsanelere göre basilisk in horozun altında duran karakurbağası yumurtasından veya bir yılan ya da karakurbağası ile çiftleşmiş bir tavuk ya da horozdan geldiği söylenir.Bu nedenle basilisk için ölümcül olanın horoz olduğu hakkında bir söylence(efsane) vardır.

Harry Potter serisinin ikinci kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası' nda varlığı geçmiştir.Basilisk'e birçok kişi dolaylı yoldan baktığı için taşlaşmıştır.


 

Benzer konular

Top