Başlık ve Kopy/Paste Hatalarımız

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,717
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
Nette gezerken rastladığımız içeriğin, telif hakları yasasına göre başka yerde yayınlanması konusunda herhangi bir engel belirtilmemişse kopyala/yapıştır yöntemiyle forumumuzda yayınlanmasında hiçbir sakınca yok. Zaten hepimiz bu şekilde beğendiğimiz birçok içeriği diğer üyelerimizle forumumuz üzerinden paylaştık, paylaşıyoruz.

Ancak bazen öyle eklemeler oluyor ki her satırın başındaki >> işaretleri bile olduğu gibi kalıyor. Ya da düz yazı (nesir) sanki şiirmiş gibi bir görünüm alıyor. Çünkü kopyalanan sitenin sayfa düzeni ile forumumuzunki farklı.

Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. "Kaydet" butonuna basmadan önce ekleyeceğimiz içeriği kontrol etmemiz ve düzeltilmesi gereken yerleri düzeltmemiz, varsa satır sornlarındaki boşlukları silmemiz gerekiyor ki göze hoş gelen bir içerik sunabilelim diğer üyelerimize de.

Asıl önemli olan ise, "lütfen bu konuya özellikle dikkat edelim" kopyala/yapıştır yaptığımız içiriğin bazı cümlelerini bazı kelimelerini lütfen değiştirelim. Kendimize özgü birkaç sözcük ya da cümleyi değiştirmemiz hakikaten çok önemli.

Örneğin "Bugün hava çok soğuk" yerine "Bugün hava buz gibi" yazmak veya birkaç kelimeyi değiştirmek "gözlemek yerine izlemek", "özgürlük yerine hürriyet", "saklanmak yerine gizlenmek", "cevap yerine yanıt" vs kendinize göre birkaç sözcüğü değiştirmek arama motorları optimizasyonu açısından da çok önemlidir.

Bundan sonraki paylaşımlarımızda bu konuya hassasiyet göstereceeğinizi umuyoruz.

ÇF Ailesi Adına.
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
34,514
Beğeniler
7,076
Şehir
TÜRKİYE
#2
bu konuyu daha önce farketmemiştim...aslında çok mantikli genelde aldıgımız gibi buraya aktariyoruz icindeki ufak tefek degisiklikler..o konuyu bize özgü yapar...
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,717
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#3
Birkaç şey daha açıklayalım. Üyelerimizden bu konuya özellikle dikkat etmelerini rica ediyorum.

Başlık Hataları

Konu başlıkları gerçekten sitememizin trafiğinin artması için önemli. Lütfen bu konuya biraz daha özen gösterelim.
 1. Başlıklarda gereksiz karakterler kullanmayalım. Kullanabileceğimiz karakterler / - ( - ) - ! - ' Hatta çift tırnak <"> işareti de sorunlara neden olabiliyor. Bunu en güzel fare işaretçisini link üzerine getirdiğimizde hedef URL yi izleyerek görebiliriz. (Arama motorları yazdığınız değil URL yi görmekte)
 2. Başlıkta geçen kelimelerin ilk harflerini büyük harf yalaım. Tümü küçük veya tümü küçük yazmayalım. (Örn: Bugün Benim Doğum Günüm)
 3. Başlıkta parantez kullandığımızda lütfen arada bir boşluk bırakalım. (Örn: Yanlış: Atatürk(Atamız)Samsun'da Doğru: Atatürk (Atamız) Samsun'da)
Konu Eklerken Sık Yapılan Hatalar.


Kopy/paste yaptığımız konu içinde farkında olmadan başka sitelere ait resimler, linkler taşıyabiliyoruz. Öyleki mailden kopyalanan yazılardaki >> işaretleri bile bazen öylece duruyor. Düz yazılar bile şiir şeklinde görünüyor. Birazcık Kaydet butonuna basmadan düzenleme yapalım lütfen.
 1. Konuyu panoya yapıştırdıktan sonra CTRL + A tuş kombinasyonuna basarak veya fare ile tüm konuyu seçili hale getirik
  butonuna tıklarsanız tüm biçimlemeler yok olur. Size düşen ise sadece bu durumda konu içinde geçen başlıkları belirlemek/renklendirmek vs.
 2. Özellikle Vikipedia'dan kopyalanan konular site içi linklerle dolu olmakta. Bu linkleri topluca kaldırabilirsiniz. Bunun için de konunun tümünü seçili hale getirip
  butonuna basmak yeterli. Aslında her iki işlemi (biçimlemeleri ve linkleri yok etmek) birlikte yapmak en mantıklısı. Yani önce
  , sonra
  butona basmak.
 3. Konudaki satır sonralındaki boşlukları alalım. Şiir şeklinde düz yazıların önüne geçebiliriz böylece.
 4. Eğer eklediğiniz konunun içinde smile kısayolları ile çakışma oluyorsa, konu ekleme penceresinin en altında seçim kutucuklarından "Gülümsemeleri Gösterme" seçeneğinin önündeki kutucuğuğu seçili hale getirmek sorunu çözecektir.
 5. Konularda kullanılan font konusunda önerilen default olarak gelen font stilidir. Ancak çoğunlukla kalın, renkli veya boyutları değiştirilmiş font kullanımını benimsiyor üyelerimiz. Bu durumda konu içinde geçen başlıkların hemen seçilebilecek şekilde olması gerekiyor.
 6. Konularda satırbaşı değil, paragraf olayı mevcut. Lütfen her parargraf arasında bir satır boşluk bırakmayı ihmal etmeyelim. Hem konunun okunabilirliği hem de görsel açıdan zorunlu bir durum bu.
Forum sizler sayesinde var ve sizinle büyüyüp gelişiyor arkadaşlar ve hepimizin. En güzel şekle getirmekte hepimizin görevi olmalı.

Son bir not: Modlarımızın görevi sadece görevli olduğu bölüm değildir. Diğer bölümleri de inceleyip kırık linkleri, uygunsuz mesajları Şikayet butonuna basarak bildirmektir. Ayrıca somlu oldukları bölümlerde etiket eklenmemiş konulara uygun birkaç kelimeyi (konu içinden seçilen) eklemektir. Diğer üyelerimizle modlarımızın bir farkı olmalı değil mi?
 

Benzer konular

Top