1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı

  Osmanlı devleti, 17. yüzyıldan itibaren siyasi, askeri ve ekonomik alanlarda gerilemeye başlamıştır. Bu gerileme sosyal yaşama da yansımış ve Osmanlı Devleti iyiden iyiye sarsılmıştır. Sonuçta Osmanlı Devleti'nde hem siyasi alanda hem sanat alanında bir düşüş yaşanmıştır. Batı'da ise Rönesansla başlayan ve sonrasında başka reformlarla devam eden bir yenilik hareketi ortaya çıkmıştır. Bu yenilikler Batı'da bilim, siyaset ve sanat alanlarında etkisini göstermiştir. Batı ulusları daha rahat, daha ferah bir yaşam sürer hale gelmiştir. Batı uygarlığının hem bilim ve sanatta üstün hale gelmesi, hem sosyal alanda olumlu gelişmeler yaşaması, Türk aydınlarının da dikkatini çekmiştir. Türk aydınlarının kafasında, Batı'nın bilim, teknik ve sanat alanındaki ilerlemelerden toplumumuzun da yararlanabileceği düşüncesi uyanmıştır.
  Osmanlı Devleti'nin kapıları, 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı'yla Batı'ya açılmış olur. Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra Batı'ya, özellikle de Fransa'ya giden Türk aydınları, Batı sanatçılarının etkisiyle sanat ürünleri vermeye başlarıar. Böylece ülkemizde Batı etkisindeki Türk edebiyatı dönemi başlamış olur.

  BATI ETKİSİNDEKİ TÜRK EDEBİYATI DÖNEMLERİ
  - Tanzimat Edebiyatı
  - Servet-i Fünun Edebiyatı
  - Fecr-i Ati Edebiyatı
  - Milli Edebiyat
  - Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  640
 2. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.024
 3. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  892
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  445
 5. dderya
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  776
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş