1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bazal Cisimcik - Bazal Cisimcik Nedir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Bazal Cisimcik - Bazal Cisimcik Nedir?

  Bazal cisimcik (diğer adlarıyla bazal granül veya kinetozom) sentriyolden ve kısa silindirik mikrotübül diziliminden oluşmuş bir organeldir. Ökaryotik undulipodyumların (sil veya kamçı) taban temellerinde bulunur ve aksonem mikrotübüllerinin büyümesinde çekirdek bölge görevi yapar. Bazal cisimciklerin kaynağı olan sentriyoller, mikrotübülleri sentrozom içine sabitleyen bir çeşit mikrotübül organizasyon merkezi (MTOM) olan proteinler için tutunma bölgesi olarak görev yapar. Bu mikrotübüller, birçok ökaryotik hücredeki veziküllerin ve organellerin yapısal stabilitesini ve hareketinin kolaylaştırılmasını sağlar. Ancak bazal cisimcikler özellikle hücreden dışa doğru uzayan siller ve kamçılar için kök görevi görür.

  Bazal cisimcikler sentriyollerden bilinmeyen işlemler sonucu oluşur. Yapı olarak aynılardır, ikisi de mikrotübül üçlülerinden oluşmuş 9x3'lük içi boş spiral bir silindir şeklindedir.

  Bazal cisimcik üretimi düzenlenmesi ve üç boyutlu yönelim nükleotid bağlayıcı γ-tübülin grubunun işlevidir.

  Kamçılar esasen bir bazal granülden hücre zarına bağlıdır.


  [​IMG]
  Ökaryotik kamçı. 1-aksonem, 2-hücre zarı, 3-kamçı içi taşıma, 4-bazal cisimcik, 5-kamçının kesiti, 6-bazal cisimciğin üçlü mikrotübüllleri.


  [​IMG]
  Chlamydomonas reinhardtiideki kamçının uzunlamasına kesiti. Hücre afeksinde kamçı için çapa görevi yapan bazal cisimcik görülüyor. Bazal cisimciklerin kaynağı sentriyollerdir ve sentriyoller, sahip oldukları dokuz adet periferal mikrotübül üçlüsü ile bazal cisimciklere benzemektedirler (resmin alt kısmı).
   

Sayfayı Paylaş