1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bebeğin diş gelişimi için hamilelikte florid takviyesi

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 21 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Bebeğin diş gelişimi için hamilelikte florid takviyesi

  Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr.Mustafa Ramazanoğlu hamilelikte florid kullanımıyla ilgili bizi aydınlatıyor...

  Hamileliğiniz sırasında, hekiminiz tarafından bebeğinizin sağlıklı gelişimine yönelik bir çok vitamin ve mineral takviyesi uygulanmaktadır. Bu takviyelerden biri de bebeğinizin sağlıklı bir diş yapısına sahip olması için çoğu hekim tarafından önerilen sistemik florid uygulamasıdır.
  Florid, birçok içme suyunda bulunan bir mineraldir. Diş gelişimi sırasında kalsium ve fosfora bağlanarak daha kuvvetli ve çürüğe karşı daha dirençli bir diş yapısının oluşması için önemlidir. Ayrıca, birçok çalışma sistemik florid yetersizliğine bağlı, çürümelere yatkın bir diş yapısnın meydana geldiğini göstermektedir.

  Fakat, halen prenatal florid kullanımı konusunda çelişkiler bulunmaktadır. Her ne kadar flouridin diş gelişimde pozitif etkisi bilinse de, dışarıdan florid takviyesinin fetus için risk teşkil edip etmediği konusunda şu anki bilgiler yetersizdir. Diğer bir ayrıntı da, süt dişlerinin gelişimleri uterusta başlarken, daimi dişlerin gelişimleri doğum sonrası dönemlere rastlamaktadır. Bu sebeple, hamilelik sırasında kullanılan florid bebeğin sadece süt dişlerinin gelişiminde faydalı olacaktır. Birçok hekim, yukarıda bahsettiğimiz sebepler ve hamilelikte florid uygulamaları hakkındaki çalışmaların yetersizliği dolayısıyla çoğunlukla florid kullanımını hamile kişinin kendi tercihine bırakmaktadır.

  Hamilelik sırasında tüketilen içme suyundaki florid miktarı belirlenmeli ve şayet günlük gerekli florid miktarını karşılamıyorsa, ancak hekiminize danışarak destek florid tabletleri kullanılmalısınız. Çoğunlukla 1 ppm florid içeren içme sularının tüketimi bebeğinizin diş gelişimi için yeterli olacaktır. Ayrıca kullandığınız diş macunlarının da florid içerdiğini unutmamalısınız. Destek florid tabletleri yerine, floridi siyah çay, karalahana, ıspanak, elma ve süt gibi diğer doğal kaynaklardan da alabileceğimizi unutmamalıyız. Günümüze kadar, hamileler için kabul edilmiş günlük bir optimum florid dozu söz konusu değildir. Yine de, günlük florid alımının 3 mg üzerine çıkmamasına dikkat etmeliyiz, çünkü aşırı sistemik floridin dental florozis gibi diş minesinin yapısında beyaz renklenmelerle karakterize olgunlaşma bozukluklarına da yol açabilceğini unutmamalıyız.
   

Sayfayı Paylaş