Bebek ve Çocuklarda Orta Kulak İltihaplanması (Otitis)

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1

Otitis medya orta kulak iltihaplanmasının diğer adıdır.Otitis kulak iltihabı anlamınamedya ise orta anlamına gelir.
Orta kulak iltihaplanması genellikle boğaz ağrısı soğuk algınlığı veya diğer solunum sorunları ile başlar ve orta kulağa yayılır. Bu virüsler veya bakteriler tarafından ve akut ya da kronik neden olabilir.
Akut otit genellikle hızlı başlangıçlı ve kısa süreli biridir. Akut otitis media genellikle belirti veya kulak enfeksiyonu belirtileri olan orta kulakta sıvı birikimi ile birlikte ilişkili; bir şişkin kulak zarı genellikle ağrı veya perfore kulak zarı irinli malzeme (irin) drenajı sık eşlik etti.
Otitis media orta kulak iltihabı kalıcı bir ayda en az genellikle içindir. Bu ayrım akut kulak iltihabı için genellikle sadece birkaç hafta sürer (akut otitis media is). Akut enfeksiyon sonrasında sıvı (bir efüzyon) kulak arkasında için (kulak zarı) davul kalabilir çözülmeden önce üç ay. Otitis media sıvı (efüzyon ile zaman uzun bir süre sonra) veya (kulak zarı) kulak zarı arkasında negatif basınç gelişebilir. Otitis media orta kulak ve kulak zarı sürmekte olan hasara neden olabilir ve orada kulak zarında bir delik aracılığıyla drenaj devam olabilir. Otitis media genellikle ağrısız ateş olmadan başlar.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ
Orta kulak iltihabında çocuklarda daha belirgin olmak üzere ağrı vardır. Diğer belirtileri işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ayrıca bebklerde huzursuz olma beslenme zorluğu gibi problemler ortaya çıkar.
Ağrı hissi eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağrı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse basınç dengelendiğindne ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.

ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ
Tedavinin şekli orta kulaktaki iltihabın akut kronik ya da seröz olmasına göre değişmektedir.
Akut iltihabın tedavisinde ağrı kesici ve bakterileri yok edecek penisilin türü antibiyotikler kullanılır. Bu tedavi süresi 2 hafta kadardır. Kulak zarı akut iltihapta çizilmez. Çok nadir durumlarda yapılır. Akut iltihap yeterli tedavi yapıldığında herhangi bir soruna yol açmaz.
Seröz iltihapta da ilaç tedavisi kullanılır. Eğer bu tedaviye yanıt alınamazsa basıncı azaltmak için yapılacak küçük bir ameliyatla orta kulaktaki sıvı dışarı çıkarılır. Alerjinin yol açtığı iltihap varsa doktorunuz bazı besinleri almamanızı önerebilir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü işitme kaybına ya da orta kulaktaki keimlerde erimeye neden olabilir.
Kronik orta kulak iltihabının tedavisinde ilaç kullanımının yanında ameliyat gerekir. İltihap diğer dokulara yayılabilir ve kulak kemiklerini eritebilir. İşitme kaybına yol açabilir. Yayılma sonucu beyinde abse ya da beyin zarlarının iltihabı sonucu menenjit oluşabilir.
Orta kulak iltihabı ameliyatlarında kulak zarı çizilir ya da tüp takılır. Kulak zarının delinmesiyle içerideki sıvı boşaltılır. Bazı durumlarda sıvının çok yapışkan olmasından dolayı sıvı boşaltılamaz ve bu durumda kulak zarında delinen yere tüp takılır. Bu tüple orta kulağa hava geçmesi sağlanır. Kronik orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlar genel anestezi altında kulak arkasından kesik açılarak yapılır. Sıvı boşaltılır ve kulak zarındaki delik kapatılır.
Ameliyat yapılmazsa işitme kaybı artar ve günlük yaşamaı zorlaştırır. Akıntının fazla olmadığı işitme kaybının çok azolduğu bazı vakalarda hemen ameliyata gerek yoktur. Fakat tersi bir durumda mutlaka ameliyat gereklidir.
ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütüyle beslendiği andaki pozisyonu biberonla beslenmeye göre hastalığı önlemede daha etkindir. Yapılan araştımalarda oturarak beslenen bebeklerin orta kulak iltihabına daha az yakalandığı görülmüştür. Ayrıca anne sütündeki maddeler bağışıklık sağlar ve hastalığa yakalanma riskini azaltır.
Ayrıca bebeğin temizlik koşullarına dikkat edilmelidir. Bulunduğu ortamın hijyenik olmasıan özen gösterilmelidir. Kulak ağrısı çeken çocukların doktora götürülmesi hastalığın ilerlemeden tedavisi için gereklidir. Kulak yolunun tahrip edilmesi kulak çöpünün yanlış kulanılması diş çıkarmak kulak ağrısına neden olabilir.
Soğuk algınlığını önlemek için yapılan aşılar bakterielrin de üremesini engeller ve hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır.
Yapılacak düzenli kontrollerle tedavinin nasıl devam edeceğine karar verilir. Kulaktaki sıvının boşalıp boşalmadığına bakılır. Kulağa sık sık su kaçmasını önlemek üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak orta kulak iltihabından korunmak veya şiddetlenmesini önlemek için gereklidir.
 

Benzer konular

Top