Bebekler için Tarama Testleri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,726
Beğeniler
5,003
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Bebeğin herhangi bir hastalık belirtisi yoksa ve doğduklarının ilk haftasında yenidoğan tarama testleri yapıldıysa çok fazla teste ihtiyaçları yoktur. Eğer bebekte risk faktörleri belirlenirse laboratuvar tarama testleri örneğin demir eksikliği, kurşun zehirlenmesi ve tüberküloz için istenebilir.

Demir eksikliği


Bebekler hızla büyür ve gelişirler ve normal gelişimleri için diyetlerinde demire gerek duyarlar. İlk 6 ay için bebeğin vücudundaki demir depoları yeterlidir. Daha sonra bebek yeterince demir almazsa demir eksikliği geliştirme riski mevcuttur. Demir eksikliği durumunda vücudun kırmızı kan hücreleri (RBC-eritrosit) olumsuz etkilenir ve hızla büyüyen vücudu destekleme kabiliyetleri azalır. Ağır demir eksikliği bebeğin zihinsel, motor ve davranışsal gelişmesini geciktirebilen anemiye neden olabilir ve demir düzeyi sağlıklı düzeye yükseltildikten sonra bile uzun müddet sorunlara yol açabilir. Yetersiz motor beceriler, ev ve okulda davranışsal sorunlar ve okulda düşük performans bebekken yeterince demir alamamanın uzun dönemli sonuçları olabilir.

İnek sütünün vaktinden önce ve aşırı kullanımı bebeklerde var olan demir eksikliği nedenlerini alevlendirebilir. Daha düşük sıklıkla sorun ağır kan kaybı veya vücudun demir emilim yeteneğine müdahale edebilen, bebeğin aldığı bir ilaç veya kronik hastalık gibi bir nedene bağlıdır. Miadından önce doğmuş ve düşük doğum ağırlıklı bebekler daha büyük bir risk altındadır. Emziren annenin sütü yetersiz olmadığı müddetçe anne sütüyle beslenen bebekler genellikle yeterince demir alırlar.

Anemi için her bebeğin ilk yıl hemoglobin testine bakılması önerilmektedir. Süt çocukları ve emekleme çağındaki bebeklerin risk faktörlerinin varlığı bilindiğinde veya çocuk yüksek risk altındaysa tarama testlerinden geçmeleri önerilmektedir.

Demir eksikliğinin risk faktörleri :

 • Miadından önce doğum veya düşük doğum ağırlığı
 • Düşük gelirli veya yoksulluk içinde yaşayanlar
 • Diyetsel faktörler
  • 12 aylıktan önce inek sütü veya 12 aylıktan sonra 700 ml’den daha fazla miktarda inek sütü veya
  • 2 aydan uzun süre demirle zenginleştirilmemiş bebek mamaları veya
  • Demir yetersizliği olan bir annenin sütüyle 6 aydan uzun süre beslenme
 • Tıbbi özgeçmiş:
  • Demir emilimine müdahale eden ilaçlar veya
  • Yaygın kan kaybı veya
  • Kronik enfeksiyon veya iltihaplanma veya
  • Kısıtlı beslenme
Demir eksikliği anemisi testlerinin yapılacağı yaş sıklıkla demir eksikliğinin klinik bulgular ve belirtiler veya risk faktörlerinin varlığına bağlıdır. Bebek miadından önce ve düşük doğum ağırlığıyla doğmuş veya demirden yoksun bebe formülleriyle beslenmişse demir stokları 6 aylıktan önce azalabilir. Başka koşullarda daha sonra (9.-12. aylar veya 15.-18. aylar arasında) yapılan testler sorunu tespit edebilir. Bazen 6 ay sonra yeniden test yapılması gerekir.
 

Benzer konular

Top