Bel Fıtığı ve Belirtileri

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Omurgaların aşağı bölümlerindeki omurga disklerini sarıp kavrayan dokuların yırtılmasına bel fıtığı adı verilmektedir. Genellikle omurga disklerinin hasar alması sonucunda bel fıtığında doku yırtıkları oluşur. Bel fıtığı önemli bir hastalık olup kişinin hayatını etkiler. Yaşam kalitesini düşürür hatta bazı vakalarda hayatı çekilmez yapar bu makalemizde sizlere bel fıtığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kimler bel fıtığı tehlikesi altındadır?
Bel fıtığı riski yüksek kişiler kimlerdir?
Bel fıtığı hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bir bel rahatsızlığıdır. Tehdit altında olanlar sürekli ayakta kalan insanlar dengesiz pozisyonlarda bel hareketi yapanlar ağır yük taşıyanlar ve sürekli aynı pozisyonda kalan insanlardır. Bunun olmasını önlemek için sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmalı masa başı iş yapılıyorsa ara ara kalkıp yürünmeli dengesiz bel hareketleri yapmamalı spor yapmaya özen gösterilmelidir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?
Omurgaların içinden geçen sinirlere çevredeki dokular baskı yapmaya başlarlar ve bel fıtığı belirtileri ortaya çıkar. Genellikle bu sinirler bacaklara ait dokularda ve bel etrafındaki dokularda olduğu için bel fıtığı oluşur.

Bel fıtığı belirtilerine gelince

Ayaklarda uyuşma - Bel fıtığının ilk belirtisi ayaklarda meydana gelen uyuşmadır. Ani olarak başlayan uyuşmalar ayaklarda karıncalanma keçelenme ya da şiddetli bir şekilde batma olarak devam ediyorsa bel fıtığı olmuş olabilirsiniz.

Ağrılar- Bel fıtığında ağrılar genelde bacaklara vurur. Baldırlardan başlayan ağrılar giderek aşağılara yayılarak şiddetlenir. Eğer gün içinde herhangi bir fiziksel eylem yapmış iseniz örneğin ağırlık kaldırma sürekli ayakta durma uzanma ters hareket yapma gibi bu ağrılar yapılan eylemlerden hemen sonra da başlayabilir. Yani her baldır ağrısı bel fıtığı demek değildir. Eğer uzun süren ağrılarınız var ise doktora gidip sorunun nedenlerinini araştırılması gerekir.

Bel hareketlerinde kısıtlama- Eğilip doğrulurken belimizi kullanırız. Bel yardımı ile yaptığımız bu hareketler gün içinde işlerimizi devam ettirebilmemizi sağlar. Ancak bu hareketi yaparken belde ağrı ya da harekette kısıtlanma hissediyorsanız bel fıtığı olmuş olabilirsiniz. Özellikle de uzun süren geçmeyen ve tekrarlayan ağrılar bel fıtığına işarettir.

Bel fıtığı eğer çok ilerlemiş ise çok daha farklı belirtiler de gösterebilir. Bel bölgesinin aşağı tarafa yaptığı basınç sonucunda idrar kaçırma gibi bir belirti de bel fıtığına işaret olabilir. Eğer ayakta durmakta güçlük çekiliyorsa bel fıtığı çok ilerlemiş demektir.

Bel fıtığı tedavisi nasıl olur?
Bel fıtığı denilince bazı doktorlar hastalığın hangi aşamada olduğuna bakmadan ameliyat der. Ancak bu durum yanlış olmakla birlikte ameliyat en son düşünülmelidir. Bel fıtığı tedavisi için sert ve düz bir yatak iyi gelebilir. Hiçbir zaman için ağır yük kaldırmaya gayret etmeyin ağır yükleri birden fazla kişinin yardımı ile taşıyın.Bele ters gelebilecek hareketlerden ve pozisyonlardan kaçının. Gün içinde yürüyüş yapmaya gayret gösterin olmuyorsa evde egzersizler yapın. Uygulanacak fizik tedaviler sayesinde de hastalık iyileşebilir. Ancak hastalık ilerlemiş ise ameliyat kaçınılmazdır. Günümüzde lazer ile yapılan ameliyatların sayısı artmıştır. Lazer ile tedavi edilebilecek olan bel fıtığında ameliyat sonrası yan etkiler oluşmaz. Eğer belirtilerden biri ya da birkaçı siz de var ise vakit kaybetmeden doktora gidin.

Çok önemli uyarı: Bel Fıtığı tedavisinde germe çekme vb yöntemler işinin ehli olmayan kırıkçı çıkıkçı veya sınıkçı olarak adlandırılan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler belli bir ücret karşılığında yapan bu kişiler bel fıtığı hastalığınızı daha da kötü bir hale getirebilirler. Bu konuda dikkatli olmanızı şiddetli tavsiye ediyoruz. Ancak alternatif tedavi yollarını da hatırınızdan çıkarmayın.
 
Top