Belçika internette satılıyor

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
AB’nin kalbi Belçika, internetin açık artırma sitelerinden eBay’da satışa çıkarıldı. Bir eurodan başlayan açık artırmada verilen rakam, 10 milyon euroya kadar yükseldi. Şirket sözcüsü Gerrit Six adlı eski gazeteci, “İyi bir şakaydı” diyerek 3 gün önce verdiği “Belçika; üç parça kraliyet” satış ilanını geri çekti.Belçika satışa çıkarıldı
İnternetin açık artırma sitelerinden eBay’da Belçika satışa çıkarıldı. 1 eurodan başlayan açık artırmada verilen rakam, 10 milyon euroya kadar yükseldi. Şirket sözcüsü, Gerrit Six adlı eski gazetecinin verdiği“Belçika; üç parça kraliyet” satış ilanında, Belçika’nın blok halinde veya üç bölgenin ayrı ayrı satın alınabileceği belirtildi. İlan sahibi Six, duyurusunda devletin 300 milyon euro borcu olduğunu da belirtiyor ve tek parçayı satın alacak kimsenin, borcun da üçte birini üstlenmesi gerektiğini müstehzi bir dille anlatıyor. eski gazeteci Gerrit Six, bunu dikkat çekmek için yaptığını söylese de, eBay ilanı, Belçika’yı sarsan siyasi krizin ve bölünme rüzgarlarının estiği döneme denk geldi. İlan Belçika basınında da geniş yer buldu.

Bölünecekler
Kıbrıs’a model gösterilen Belçika, 10 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ardından bölünmenin eşiğine geldi. O günden bu yana hükümetin kurulamadığı ülkenin üçe bölünmesi tartışılıyor. İlk aşamada, “yeni devlet kurma”, “Belçika’yı haritadan silme” hedefiyle haraket eden Vlaams Belang partisi, bugün Flaman bölgesinde “Kahrolsun Belçika” sloganıyla oyların yüzde 25’ini elde ediyor. Diğer Flaman partiler de “yeni devlet kurma” fikirlerini desteklemeye başladı. Valonlar, “Fransa’ya ilhaktan” söz ederken, Brüksel Bölgesi “bağımsızlık” ve “AB’ye sığınma” formülleri arayışına girdi.
 
Top