1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Belgenize karakterler ve simgeler ekleme

Konusu 'Office Programları' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 27 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.368
  Beğenileri:
  8.815
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.112 ÇTL
  Belgenize uluslararası karakterler ve simgeler ekleme hakkında 7 ipucu

  Microsoft Office Word 2003
  Microsoft Word 2000 ve 2002


  Adında noktalı a harfi bulunan bir müşteriye mektup mu göndereceksiniz? Raporunuzda ABD dolarını yen, Euro ve sterlinle karşılaştırmak mı istiyorsunuz? Fen bilgisi ödevinizde Yunan alfabesinden karakterler mi kullanmanız gerekiyor? Belge oluştururken simge veya uluslararası karakter kullanma ihtiyacını ne kadar sık duyuyoruz değil mi?

  Aradığınız simgeyi ya da karakteri bulmakta zorlanıyorsanız, ipucu 1 size karakterleri Simge iletişim kutusunda nasıl bulacağınızı gösterir, ipucu 2 matematiksel karakterler hakkında daha fazla bilgi verir ve ipucu 3 uluslararası karakterler ekleme konusunda ek bilgiler sağlar.

  İstediğiniz simge veya karakteri zaten bulduysanız, şu dört ipucu kullandığınız simge veya karakterleri daha da hızlı eklemenizi sağlar. İpucu 4 ve ipucu 5 Word'ü, tek tıklatmayla veya klavye kısayoluyla Simge iletişim kutusunu açacak biçimde nasıl özelleştireceğinizi gösterir. İpucu 6 ve ipucu 7 her zaman kullandığınız karakterleri veya simgeleri eklemek için nasıl kısayollar ayarlayacağınızı gösterir.

  İstediğiniz karakterleri ve simgeleri bulma

  Bir simge veya özel karakter eklemek istediğinizde gideceğiniz yer Simge iletişim kutusudur.

  [​IMG]Tüm simgeler ve karakterler kullanılabilir durumdayken istediğinizi bulmak gerçekten zor olabilir. Farklı bir yazı tipi seçerek karakter kümesini değiştirebilirsiniz. Hatta, yazı tipinin bir alt grubunu seçerek aramanızı daraltabilirsiniz.

  NOT Matematiksel denklemleri ve uluslararası karakterleri sık kullanıyorsanız, bunları eklemek için Simge iletişim kutusu dışındaki yöntemleri inceleyebilirsiniz.

  İpucu 1: Farklı karakterleri görmek için farklı yazı tiplerini deneyin

  Simge iletişim kutusundaki Yazı Tipi iletişim kutusu Word'de kullanılabilen yazı tiplerini gösterir ve her yazı tipi farklı (bazen çok farklı) karakterler sağlar. Bazı yazı tipleri, karakterleri gruplar halinde listenmiş olarak görebileceğiniz alt gruplara ayrılır. Örneğin, Times New Roman yazı tipinde, Alt Küme listesinde Genel Noktalama'yı tıklatarak seçili yazı tipinde kullanılabilen noktalama karakterlerini hızlı bir biçimde görebilirsiniz. Her yazı tipinin bir Alt Küme listesi yoktur, liste seçilen yazı tipine göre değişir.

  NOT Word 2003 veya 2002'de, listeyi destekleyen yazı tiplerinin Alt Küme listesini görüntülemek için Simge iletişim kutusunun altındaki yeri listesinde Unicode (onaltılık) seçeneğini tıklatın.

  İstediğiniz karakter türünü bulmak için aşağıdaki örnekleri kullanın:


  • Simge bulmak için (oklar, saat göstergeleri, ifadeler) Wingdings, Wingdings 2 ya da Wingdings 3 yazı tipini kullanın.
  • Kesirleri bulmak için Times New Roman gibi bir yazı tipi içinde Alt Küme listesini destekleyen Sayı Formları alt kümesini tıklatın.
  NOT: Simge iletişim kutusu 1/8, 1/4, 1/2 ve 2/3 gibi sık kullanılan kesirli karakterleri sağlar. Bunların dışındaki kesirleri kullanmanız gerekirse, ipucu 2'ye bakın.
  • Uluslararası karakterlerin sınırlı bir kümesini bulmak için Arial gibi bir yazı tipinde Alt Küme listesini destekleyen Latin-1 veya Genişletilmiş Latince-A alt kümesini tıklatın.

  İpucu 2: Denklem Düzenleyicisi'nde matematiksel simgeleri bulma

  Matematiksel denklemleri veya simgeleri sık sık kullanıyorsanız, Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ni kullanabilirsiniz. Microsoft Denklem Düzenleyicisi, Microsoft Office ve Microsoft Office programları ile birlikte gelir. Denklem Düzenleyicisi'nde 150'den fazla matematiksel simgenin yanı sıra kesirler, integraller ve toplam simgelerini içeren çeşitli şablon veya yapılar arasından seçim yapabilir, belgenize eklemek için denklem oluşturabilirsiniz.

  İpucu 3: Uluslararası karakterler: Kısayolları veya farklı bir klavyeyi kullanma

  Belgenize uluslararası karakterler eklemek için klavye kısayolu kullanabilirsiniz ya da başka bir dilde yoğun olarak yazı yazıyorsanız, farklı bir klavyeye geçmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Belgenize uluslararası karakterler eklemek üzere klavye kısayollarını kullanma hakkında bilgi için Ayrıca bkz: altındaki bağlantıyı tıklatın.

  Simge iletişim kutusunu kullanmanın pratik yolları

  Simge iletişim kutusunu kullanmayı biliyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede açmak istersiniz. Bir araç çubuğu düğmesini tıklattığınızda veya işlev tuşuna ya da klavye kısayoluna bastığınızda Simge iletişim kutusu açılacak biçimde Word'ü özelleştirebilirsiniz.

  İpucu 4: Herhangi bir araç çubuğuna Simge Ekle düğmesi ekleme

  Tek bir tıklatmayla Simge iletişim kutusunu açmak için Word'deki herhangi bir araç çubuğuna Simge Ekle düğmesi ekleyebilirsiniz.


  1. Simge Ekle düğmesini eklemek istediğiniz araç çubuğunun açık ve görünür olduğundan emin olun.
  2. Araçlar menüsünde Özelleştir'i, sonra da Komutlar sekmesini tıklatın.
  3. Kategoriler listesinden Ekle'yi tıklatın.
  4. Komutlar listesinde Simge'yi bulun ve araç çubuğunda istediğiniz konuma sürükleyin.
  5. Özelleştir iletişim kutusunu kapatın.

  Artık Simge iletişim kutusunu açmak istediğiniz zaman Simge Ekle düğmesini kullanabilirsiniz.

  İpucu 5: Simge iletişim kutusuna bir klavye kısayolu atama

  Simge iletişim kutusunu bir işlev tuşuyla ya da CTRL+ÜSTKRKT+F2 veya CTRL+ÜSTKRKT+? gibi bir tuş bileşimiyle açmak için klavye kısayolu atayabilirsiniz.


  1. Araçlar menüsünde Özelleştir'i tıklatın.
  2. Klavye'yi tıklatın.
  3. Kategoriler listesinde Ekle'yi tıklatın.
  4. Komutlar listesinde Ekle Simge'yi tıklatın.
  5. Kayıt yeri kutusunda klavye kısayolu değişikliklerini kaydetmek istediğiniz geçerli belge adını veya şablonu tıklatın.
  Klavye kısayolu bileşiminize CTRL, ALT veya bir işlev tuşuyla başlayın.

  1. Yeni kısayol tuşuna bas kutusunu tıklatın, ardından atamak istediğiniz klavye kısayoluna basın. Örneğin, ALT tuşu ve kullanmak istediğiniz tuşa basın.
  2. Şu anda atandığı alanına bakın ve bastığınız klavye kısayolunun daha önceden bir komuta veya başka öğeye atanmış olup olmadığını kontrol edin. Atanmış durumdaysa, başka bir tuş bileşimi deneyin.
  Bir klavye kısayolunu yeniden atarsanız, bileşimi artık özgün amacı için kullanamazsınız. Örneğin, varsayılan olarak CTRL+B seçilen metni kalınlaştırır. CTRL+B kısayolunu yeni bir komuta ya da başka öğeye yeniden atarsanız, klavye kısayolu atamalarını özgün ayarlarına geri yüklemedikçe CTRL+B kısayolunu kullanarak metni kalınlaştıramazsınız.
  1. Ata'yı tıklatın.
  NOT Özelleştirilen klavye kısayolu atamalarının tümünü kaldırmak ve Değişiklikleri kaydet kutusunda seçilen şablondaki veya belgedeki özgün Microsoft Word klavye kısayolu atamalarını geri yüklemek için Tümünü Sıfırla'yı tıklatın.

  1. Klavyeyi Özelleştir iletişim kutusunu kapatın.
  2. Özelleştir iletişim kutusunu kapatın.
  Artık Simge iletişim kutusunu açmak istediğinizde, atadığınız klavye kısayoluna basabilirsiniz.

  Sık kullandığınız karakter ve simgeleri eklemenin hızlı yolları

  [​IMG]Belirli bir karakteri ya da simgeyi çok sık kullanıyorsanız, klavye kısayolu veya Otomatik Düzelt girişi kullanarak bir hızlı ekleme yolu ayarlayabilirsiniz. Her iki seçeneği de Simgeler iletişim kutusunda bulabilirsiniz.


  1. Otomatik Düzelt girişi
  2. Klavye kısayolu
  Yerleşik olan birkaçı dışında her simge veya özel karakter için Otomatik Düzelt girişi veya klavye kısayolu ayarlamanız gerekir, ancak bunu yalnızca bir kez yapmalısınız. Otomatik Düzelt girişlerini, klavye kısayollarından daha kolay anımsayabilirsiniz, aslında bu tamamen çalışmak istediğiniz yönteme bağlıdır.

  İpucu 6: Bir simge veya özel karakter için Otomatik Düzelt girişi ayarlama

  Otomatik Düzelt girişinde, bir grup harf yazar ve yazdığınız bu harflerin istediğiniz simge veya karaktere dönüşmesini izlersiniz. Örneğin, Word'de bulunan bir Otomatik Düzelt girişini kullanmak için, aşağıdakileri yaparak telif hakkı simgesini ekleyin:


  1. Ekleme noktasını, belgenizde simgeyi eklemek istediğiniz yere getirin.
  2. (c) yazın.

  Bir telif hakkı simgesi görünür.

  Kendi Otomatik Düzelt girişinizi ayarlamak için aşağıdakileri yapın:


  1. Ekle menüsünde Simge'yi tıklatın ya da Simge iletişim kutusunu açmak için kısayollardan birini kullanın.
  2. Simgeler sekmesini ya da Özel Karakterler sekmesini tıklatın.
  3. Otomatik Düzelt girişi ayarlamak istediğiniz simgeyi veya özel karakteri, örneğin (küçük harf olarak Yunanca alfa harfi) karakterini seçin.
  4. Otomatik Düzelt'i tıklatın. (Simge veya karakter Yerine kutusunda görünür.)
  5. Değiştirilen kutusuna Word'ün otomatik olarak seçtiğiniz simge veya karakterle değiştirmesini istediğiniz metin dizisini yazın (örneğin \alfa).
  6. Ekle'yi tıklatın.
  7. Otomatik Düzelt iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.
  8. Simge iletişim kutusunu kapatın.

  İpucu 7: Simgeye ya da özel karaktere klavye kısayolu atama

  Klavye kısayollarının pek çoğu zaten Word'de yerleşiktir.

  Örneğin, telif hakkı simgesi ekleme klavye kısayolu ALT+CTRL+C'dir.

  Kısayol Tuşu düğmesini tıklatarak kendi klavye kısayollarınızı oluşturabilirsiniz. Klavye kısayolunun bir simgeye atanmış olup olmadığını görmek için Simge iletişim kutusunda simgeyi tıklatın ve Simge iletişim kutusunun altındaki Kısayol tuşu metninin yanında bir klavye kısayolu olup olmadığına bakın.

  Kendi klavye kısayolunuzu oluşturmak için aşağıdakileri yapın:


  1. Ekle menüsünde Simge'yi tıklatın ya da Simge iletişim kutusunu açmak için kısayollardan birini kullanın.
  2. Simgeler sekmesini ya da Özel Karakterler sekmesini tıklatın.
  3. Klavye kısayolu ayarlamak istediğiniz simgeyi veya özel karakteri, örneğin (küçük harf olarak Yunanca alfa harfi) karakterini seçin.
  4. Kısayol Tuşu'nu tıklatın.
  5. Kayıt yeri kutusunda klavye kısayolu değişikliklerini kaydetmek istediğiniz geçerli belge adını veya şablonu tıklatın.
  6. Yeni kısayol tuşuna bas kutusunu tıklatın, ardından simge veya karaktere atamak istediğiniz klavye kısayoluna basın. Örneğin ALT+[ tuş bileşimine basın.
  7. Yazdığınız klavye kısayolunun daha önceden başka bir Word işlevine atanmamış olduğundan emin olun. Şu anda atandığı kutusunun yanında [atanmamış] metni bulunmalıdır.
  8. Ata'yı, sonra da Kapat'ı tıklatın.
  9. Simge iletişim kutusunu kapatın.

  Kaynak: officeimg.vo.msecnd.net
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
 2. She

  She Aktif

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  295
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  730
  Banka:
  293 ÇTL
  Cozemedim gitti . =)
   
Benzer Konular
 1. Kassandra
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  1.042
 2. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.573
 3. CeBuR
  Mesaj:
  14
  Görüntüleme:
  10.161
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.427
 5. CaptainViridia
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  760
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş