Ben de Solağım Diyorsanız!!!

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
Bu kalem tutan elin benimle hic bir alakasi yok, yani bu el benim bedenimden bir parca degil.Ne alaka.?. diye soracaksanizda kalem tutan bu elle bendeki ortak bir ozellik var; Solaklik!
Evet evet ben solagim, bunda ne var demeyin, aslinda guzellikleride zorluklarida oldu tabi.Herkese duz gelen seylerin bana ters gelmesi bu yuzdendir hep.Dedimki sitelerde bir arastirayim bu konuyu, aslinda daha oncedende bakmistim bu konuya, ama burada paylasmak adina yine bahsetmek istiyorum!Eminim herkesin ailesinde yada arkadas cevresinde solak birileri mutlaka vardir.Benim resim yapma ve yazi yazma konusunda ki basarim da solak olusumdan!Sizde solaklardaki bu duruma mutlaka sahit olmussunuzdur!Yok canimmmmm... demeyin! Sag olan herkese oranla kisa yasadigimiz ne kadar kanitlanmis bir gercekse, yazi yazma ve resim yapma konusundada kanitlanmis bir ustunlugumuz var sag olanlara gore! Bize ait bazi bilgilere bir bakin simdi;

Bizi hala cozememisler; Solyanlılığın nereden kaynaklandığı konusu, bilimin halâ çözemediği sırlar arasında yer almaktadır. Bugüne kadar yapılagelmiş araştırmalardan, uygulanan test ve anketlerden çıkan sonuçlar; şu an için kesin bir yargıya varabilmek için yeterli görünmemektedir.
Bizi dunyada hangi yuzdelik orandayiz; Değişik kaynaklardaki veriler doğrultusunda, solyanlıların dünyada ortalama %12 civarında olduğu söylenebilir.
Bizden olan unluler kimler; (Basarili insanlar mevcut ama bunlar disinda kalanlarin sag olduklari dusunulurse bunlarla ovunmek bosa olacak) Sanat alanında Leonardo da Vinci, Picasso, Michelangelo, Paul Klee, Albrecht Dürer, müzik alanında Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, bilim alanında Albert Einstein, yerçekimini bulan Isaac Newton, Benjamin Franklin ,Buyuk Iskender,Napolyon,Sezar,Demi Moore, Tom Curuise,Maradona, "sol" elini kullanan dahiler olarak tarihe geçti.
Solaklara dair okudugum en kotu yazida suydu; Sol elini kulananlar sag elini kullananlara oranla daha kisa bir yasam suruyormus. Bu kanitlanmis bir dogru sonuc. Yinede burada ben lafi bilimden cikarip " Allahin taktirine birakiyorum"
Degisik milletlerin solaklara bakis acilarindada degisiklikler varmis (Buna cahillik demek en mantiklisi); Dünyada kadınlara oranla daha fazla solak erkek olmasına karşın, toplumlarda kadına verilen önem "sağ" ve "sol" kavramlarına yansıdı. Birçok kültürde uğursuz kabul edilen "sol", ikinci sınıf sayılan kadınlarla özdeşleştirildi. Arap ülkelerinde ve Hindular arasında sol el, geleneksel olarak "kirli" saylıyordu. Bu yüzden, kişisel temizlik için kullanılırken, yemek "temiz" sayılan sağ elle yeniyordu. Bazı kültürler de hırsızları cezalandırmak amacıyla "sol" elini kesiyordu.
Buda en ilginc saptama; Sunda Boğazındaki adalardan birinde yaşayan 5000 kişinin 4000'inin solyanlı olduğu bildirilmiştir.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,804
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#5
Solaklarla ilgili eklenen site linki çalışmadığından; solaklarla ilgili yazıyla değiştirilmiştir.!
 

Benzer konular

Top