Ben Gelin Oluyorum Bu Gün Baba Ama "Yalnızım" Çünkü Sen Yoksun...

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Ben gelin oluyorum bu gün baba ama “yalnızım!” Çünkü sen yoksun.

Bu gün düğünüm var baba gelin oluyorum.


Telli duvaklı değil beyaz gelinlik içindeyim baba. “Telli duvaklı” derdin sen ama sana ihanet etti yazgım gene.


Ama sen yoksun ki baba...


Sanki kapı açılıp gelecekmişsin gibi hisler doluyor içime. Ayak seslerini dinliyorum. Babam nikâhıma gelecek biliyorum. Hep zor dualara amin diyorum galiba. Her kapı açılışında senin ayak seslerini seçmeye çalıştım çünkü senin ayak sesin de bir başkaydı baba. Beklemeden yaşamayı öğrendim sanıyordum ama olmuyor ki!..


Bütün anlatacaklarımı tek söze sığdırmak isterdim ama nasıl? Düşüncelerim kilitlendi bir duygu yasağı koydu bir şeyler içime. Bir ıssızlığın ortasındayım ve fırtına deresi gibi çağlayanlar akıyor kafamın içinden ve sesini duymak istiyorum bir sesizliği yırtarak akıp gelen ama nafile olduğunu da biliyorum baba. Yeşil çay bahçelerindeki ilk tomurcuklarda biriken çiğ damlalarını toplardım avuçlarıma. Islak ellerimin soğukluğu ile yanaklarını avuçlar ve şakalaşırdık sabahın ılık vaktinde. Avuçlarım gene ıslak baba ama sen nerdesin?


Gittiğin yerlerden dönüş gününde evimizi saran lahana dolması ve muhlama kokusunu duymak istemiyorum artık. Hep bu koku senin hemen çıkıp geleceğin çağrışımı uyandırıyor çeyiz sandığı gibi kilit altına aldığım beynimin girilmesi yasak köşesinde. Lahana kokulu babam çok uzaklarda artık...


Giderken el sallamadın mendil de yoktu tren vagonlarının pencerelerinden sallanan allı beyazlı... Kara bir duman saçan lokomotifin acı ıslığı ile yankılanan ayrılık hüzünü de değildi bu. Geride bıraktığın bağrımda yanık bir orman külü gibi dokunulması zor bir acının kalıntılarıydı bu.


Özlemek yaşam hırsı ve güç katıyor insana ama ya umutsuz bir özlemse eğer içindeki?.. “Yokluğunda acılar içinde kıvransam da damla damla biriktirdim seni yüreğimin zulasında.”...


En muhtaç olduğum anda tek başımayım. Çöl kuru ve soğuk çöl sonsuz ve acımasız dolular yağıyor başıma ve ben yalnızım baba. Gözlerinin karasında ışılayıp kaybolan cesaret veren hareler yetecekti bana. Adaklar adamıştım umutsuzca yoluna. İçimde alev almış azaplar ve acıların bacalara düşmüş yangın çaresizliği var.


Masallar dinlyemedik dizlerine oturup. Hep uzaklarda bir hayat kavgasına tutuştun. Galip gelemeyeceğini bidiğin bu kavgadan yılmadın hiç. Uzaklardan evimize geldiğinde abilerim esas duruşta gözlerine saygıyla bakarlarken ben omuzlarına atlamaktan zevk alırdım. Sonra okullara yolladın beni. Karnemi alıp geldiğimde minicik ellerimle arkama sakladığım taktirnameleri göstermek için naz ederdim de “zayıfın var değil mi?” kendinin de inanmadığın bir şaka yapar ve beni kaptığın gibi kaldırır yanaklarıma kondurduğun iki buse ile ödüllendirirdin.


Ben gelin oluyorum ve orkestra bir tükü çalıyor. Türkülerin omuzuna binip gelen maziden esintiler dolaşıyor çevremde pervasızca.


Yıllar akıp geçti ve ben Üniversiteyi de bitirdim. Ama Fırtına deresi gibi coşkun kaçkarları andıran dağ gibi babam kep törenimde de yoktu. Adet olduğu üzere kepleri havaya atacaktık ama ben atamadım baba. Bu coşkuyu yaşayamadım. Elimden kayan kep küskünce ve sessice kayıp tozların içine yığıldı kaldı. Ben Üniversite bahçesinden çıkıyorken yerde toz içinde sadece bir kep vardı o da benimki olmalıydı.


Ben gelin oluyorum baba ve orkestra bir türkü çalıyor. “Hey gidi cerrah paşa içmem suyundan içmem!”...


Acıları unutmak kolay değildi baba. İçim burkuldukça okullara gittim. Baba dileklerini görmek isteyip de göremediklerini ona ada***** dikildim hayatın karşısına. Masterler yaptım. Mücadelelerimi başım dik ve korkusuzca sürdürdüm. İçime yerleşen bilmediğim düşmanımdan intikam aldım bu yolla. Başıma koyduğum örtüme hayâsızca saldıranlar oldu. Örtümde babamın ellerinin şefkatini hissediyordum. Başımdan alınacak örtü babamın şefkatinden koparılacakmışım duygusu ile özdeşleşmişti. Ödün vermedim baba...


İstikballer vaad eden nice kariyerleri teptim. Ben özgürce ve inandığım şekilde yaşamımı şekillendirecektim. Dayatmalar karşısınde boyun bükmedim hiç bir zaman. Aç kalmadık açık kalmadık çok şükür ama yetim kaldık baba; yetim! Bunun ne demek olduğunu yaşyanlar bilir ancak anlatılamaz ki... Annem de bu yalnızlıktan payını alarak ağır bir bedel ödedi baba. Onun çilelerini söylemeyeceğim. Hep bedelleri analar öder zaten. Fedakârdı cefakârdı ve heşeyden önce ana idi o.


Bir kelimeye sığdırmak isterdim bütün anlatacaklarımı ama hangisi bu? “Yalnızım!”


Sen dostları tarif ederdin ve ben dinlerdim. Ama dost bulmadan günü akşam ettin sen baba. Derdin ki: “Dost; başını omuzunu yaslayıp rahatça utanmadan ağlayabildiğin kişidir. Dost; senin acını kendi yüreğinde de hisseden kişidir. Kısacası dost; insanı hayata bağlıyan ve yaşama lezzeti veren kişidir.Sevginin sözden fiile geçmesidir dostluk. Gerçek sevgi bir insanın "ben"sınırlarını aşıp bir başka insanın hayatından da sorumlu olduğunu düşünmesidir.“ Bir arkadaşım da bana: “Yarasından taze kan sızan gönül ehline dostlarının yüzünü görmek merhem gibidir. Üzüntülü ve kederli bir günün sonunda gönlüne yakın bir gönül kalbine yakın bir kalp sahibi varsa kaygılanma...” demişti. Nice kara günler geldi geçti de bir dost ne geldi ne de geçti. Dost baba imiş; baba dost imiş başkası yalan dostluk...


“Telli duvaklı olmasa da beyaz gelinlik de güzel be kızım.” diye seslendiğini hissediyorum.


Ben gelin oluyorum bu gün baba ama “yalnızım!” Çünkü sen yoksun.
 

Benzer konular

Top