1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Ben konuscam bilgisayar yazcak

Konusu 'Soru/Cevap - Öneri, İstek, Şikayet' forumundadır ve CAYİT tarafından 31 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. CAYİT

CAYİT Katılımcı

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    MONTAJ
    Yer:
    İSTANBUL
    Banka:
    0 ÇTL
    Arkadaslar ben söyle bir program arıorum ben konuscam bılgısayar yazcakmıs öyle bir program varmış nerden bulabilirim vede varsa verecegıniz link ful ve türkce olursa iyi olur

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Office 7 İngilizce versiyonunda sanırım bu özellik var ancak sadece İngilizce dilinde hatasız yazım gerçekleştirilebilmekte. Başka bunu yapabilen bir program da duymadım. Türkçe dili için çalışan programcılar var ancak bu konuda sağlıklı bir ürün bildiğim kadarı ile yok.

3. aytech23

aytech23 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    Banka:
    0 ÇTL
    abi bana ingilizcesini koyarmısın?

4. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Konuşma Tanıma

2008'in Ağustos ayında Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, yazılım şirketi CTD’nin, Intel’in en son teknolojilerini kullanarak artık Türkçe konuşmayı bilgisayarlara aktarabileceğini bildirmişti hala bekliyoruz :D

Bu özellik Microsoft Office 2003 versiyonundan itibaren Word'de kullanılabiliyor. Ancak konuşmanın tanınması için Ingilizce Offece 2003 ve üstü (Word) bir sürüm ve Ingilizce işletim sistemi yüklü bir bilgisayar gerekiyor.

Bunları elde ettiğimizi düşünelim. Peki bu özelliği nasıl kullanacağız ve hangi dillerde geçerli...

Alttaki yazılanlar microsftun sitesinden alıntıdır.

Konuşma tanıma hakkında

u özellik Microsoft Office'in Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, İngilizce (ABD) ve Japonca dil sürümlerinde kullanılabilir.

Office programlarına metin dikte etmek için konuşma tanıma özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca menüyü, araç çubuğunu, iletişim kutusunu (yalnızca ABD İngilizcesi'nde) ve görev bölmesini (görev bölmesi: Office programının içinde, sık kullanılan komutları sağlayan bir pencere. Konumu ve küçük boyutu bu komutları dosyalarınız üzerinde çalışırken kullanabilmenizi sağlar.) (yalnızca ABD İngilizcesi'nde) sesli olarak seçebilirsiniz.

Konuşma tanımayı kullanma

Konuşma tanıma, ellerinizi tümüyle serbest bırakmak için tasarlanmamıştır; sesinizle birlikte fareyi veya klavyeyi kullandığınızda en iyi sonucu alırsınız.

Konuşma tanımayı ilk kez kullanmak için, Microsoft Word'ün Araçlar menüsünden Konuşma'yı tıklatarak veya özel yükleme ile bu özelliği yükleyin. Konuşma tanıma özelliği yüklendikten sonra, konuşma tanıma özellikli Office programlarının Araçlar menüsünden kullanılabilir.

Konuşma tanıma için gerekenler

Konuşma tanıma özelliğini kullanmak için aşağıdakilere gereksiniminiz vardır:

• Kazanç ayarı (kazanç ayarı: Girişinizin, sistemin kullanımı için kuvvetlendirilmesine olanak sağlayan bir mikrofon özelliği.) desteği olan yüksek kalitede yakın konuşma (kulaklıklı) mikrofonu. (Evrensel seri veri yolu (USB) mikrofonu önerilir.)
    • 400 megahertz (MHz) veya daha hızlı bir bilgisayar
    • 128 MB veya daha büyük bellek

• Service Pack 3 yüklenmiş Windows 2000, Windows XP veya üst sürümü
    • Microsoft Internet Explorer 5.01 veya üst sürümü
    İşletim sistemine özgü gereksinmeler veya mikrofon hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Office Online Web sitesine bakın.

Konuşma tanıma özelliğini eğitme

Konuşma tanıma yüklendikten sonra, bilgisayarın konuşma şeklinizi tanıması için alıştırma yapmak üzere birkaç dakika ayırarak konuşma tanımanın doğruluğunu artırabilirsiniz.

Hazırlanmış eğitim metnini yüksek sesle okuduğunuzda, eğitim sihirbazı, konuşma modellerinizi saptar ve Office programlarına dikte edeceğiniz sözcüklerin yorumlanmasına yardımcı olacak ses verilerini toplar. Eğitim oturumu, mikrofonun ayarlanmasıyla ilgili yardım içerir ve 15 dakikadan daha kısa sürer.

Ek eğitim, konuşma tanıma özelliğinin doğruluğunu artırabilir. İstediğiniz zaman eğitim sihirbazına dönüp ek eğitim metinlerini okuyabilirsiniz.

Metin dikte etme ve komut verme

Konuşma tanımayı kullanmak için Dil çubuğundaki düğmeleri tıklatarak veya düğmelerin adını sesli olarak söyleyerek Dikte modu ile Ses Komutu modu arasında geçiş yapabilirsiniz.

Dil çubuğu, ekranın sağ üst köşesinde yer alır.

[​IMG] 1. Metin etiketleri gizli Dil çubuğu

Not: Varsayılan değer olarak Dil çubuğundaki her düğmenin yanında metin etiketleri görüntülenir. Dil çubuğunu sağ tıklatıp Metin Etiketleri'ni seçerek metin etiketlerini gizleyip gösterebilirsiniz.

Önce dikte işlemini tamamlayıp dosyanızı gözden geçirir ve sonra metni biçimlendirir ve düzeltme yaparsanız, Dikte Düğme görüntüsü ve Ses Komutu Düğme görüntüsü modları arasında daha az geçiş yaparak zaman kazanırsınız.

Dikte: Dikte modunda, bir Office programında metin yazabileceğiniz hemen her yere dikte edebilirsiniz.

Siz konuşurken, ekranda, bilgisayarın sesinizi işleme tabi tuttuğunu gösteren bir mavi çubuk göreceksiniz. Metin sözleriniz tanındıkça ekranda görüntülenir.

Bilgisayar sesinizi işlerken konuşmaya devam edebilirsiniz; yeniden konuşmak için mavi çubuğun yok olmasını beklemeniz gerekmez.

1 Önceden tanınmış olan metin
    2 Bilgisayarın sesinizi işlediğini gösteren mavi çubuk

Ses Komutu: Ses Komutu modunda, yalnızca adlarını söyleyerek menü, araç çubuğu, iletişim kutusu (yalnızca ABD İngilizcesi'nde) ve görev bölmesi (yalnızca ABD İngilizcesi'nde) öğelerini seçebilirsiniz. Başka bir deyişle, bir Office programında okuyabileceğiniz hemen her şey için sesli komutlar verebilirsiniz.

Örneğin yazı tipi biçimini değiştirmek için Biçimlendirme araç çubuğunda (araç çubuğu: Komutları yürütmek için kullanılan düğmeleri ve seçenekleri olan çubuk. Araç çubuğunu görüntülemek için ALT tuşuna ve sonra da ÜSTKARAKTER+F10 tuşlarına basın.) Yazı Tipi kutusunu açmak üzere "yazı tipi" diyebilir ve sonra da bir yazı tipi adı söyleyebilirsiniz.

Ya da seçili bir metni biçimlendirmek için "kalın" veya "altını çiz" diyebilirsiniz.

Not: Konuşma tanımayı kullanmayla ilgili örnekler için, Microsoft Office Online Web sitesine bakın.

Dil çubuğu iletileri

Siz çalışırken Dil çubuğundaki iletiler yardım veya ipuçları sunar. Dikte modunda, iletiler tanıma özelliğinin doğruluğunu artırabilir. Örneğin, "Çok alçak", bilgisayarın sözcüklerinizi tanıyamayacağı kadar alçak bir sesle konuştuğunuz anlamına gelir.

Dil çubuğundaki iletiler

[​IMG] 1 Dil çubuğundaki konuşma iletisi

Ses Komutu modunda, konuşma tanıma özelliğini kullanarak verdiğiniz tanınmış son komutun adı görüntülenir. Konuşma tanıma yerine farenizi veya klavyenizi kullandıysanız, söyleyebileceğiniz komutun adı görüntülenir.

Ayrıca alttaki linkleri de kontrol edebilirsiniz.

• [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Sayfayı Paylaş