1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Berat kandili hutbesi

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve yaren* tarafından 15 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  “(Ey Benim kullarım deyin ki) Ey Rabbimiz! Eğer biz unutur ve hata edersek bizi sorumlu tutma, ey Rabbimiz ! Bize bizden öncekilerin yükünü yükleme. Ey Rabbimiz ! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlamızsın. Hakkı örtenler topluluğuna karşı bize yardım et!”(Bakara Suresi, [2:286])  Muhterem Kardeşlerim!

  Mübarek üç ayların ikincisi olan şaban ayında bulunuyoruz. Bu mübarek ayın 15. gecesi cumayı cumartesiye bağlayan gecedir ki, bu gece Berat Kandili’dir. Berat Gecesi, kıymetini bilen ve iyi değerlendiren müminler için gerçekten büyük bir fırsattır. Diğer bir ifade ile yaratıcı-kul ilişkilerinde vuku bulan hatalar için bir barışma ve yakınlaşma gecesidir Berat Kandili.

  Değerli Kardeşlerim!
  Bir kulun, yaratıcısı ile barışık olmaması, O’ndan uzaklaşmış olması kadar acı bir şey olur mu? Ne yazık ki insan unutan ve hata eden bir varlık olduğu için belki de farkına varmadan, kalbinde Rabbinin sevgisini aşan başka sevgiler dolduruyor ve Rabbi ile irtibatlarını koparıyor. Bu olguyu çok iyi bilen Yüce Allah kendilerini kaybetmemeleri için Kur’an’da şöyle bir hatırlatmada bulunuyor: “(Ey Benim kullarım deyin ki) Ey Rabbimiz! Eğer biz unutur ve hata edersek bizi sorumlu tutma, ey Rabbimiz ! Bize bizden öncekilerin yükünü yükleme. Ey Rabbimiz ! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme ! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlamızsın. Hakkı örtenler topluluğuna karşı bize yardım et!”(Bakara Suresi, [2:286])

  Değerli Müslümanlar!
  Yüce Allah, “Erhamur Rahimin”merhametlilerin en merhametlisi, “Gafur ve Rahim” affedici ve merhamet sahibi, olma vasfına haizdir. Bu nedenden dolayıdır ki, bu gece, Yüce Allah, kul hakkı müstesna, af dileyen kullarının affa mazhar olacağını müjdeliyor. O, Kur’an’ında “De ki, ey kendi aleyhlerine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin.Çünkü (Rabbiniz) Allah, gerçekten bütün günahları affeder; O çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi, [39: 53])

  Muhterem Cemaat!
  Allah Teala bir çok ayette affedeceğini müjdelemiştir! Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey insanlar ! Hepiniz Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.” (Nur Suresi 31. Ayet); “Benim rahmetim her şeyi kuşatmıştır.”(Araf Suresi , Ayet: 156), “Ey İman edenler! Allah’a sadık bir sözle dönün(tevbe edin).”(Tahrim Suresi, [66:8)
  Sevgili Peygamberimiz de şöyle buyuruyor: “Bir kimse Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed (sav)’in onun kulu ve Resulü olduğuna, Hz. İsa’nın Allah’ın kulu ve elçisi, Hz. Meryem’e Allah tarafından ilka edilen bir kelime ve ruh olduğuna, cennet ve cehennemin hak olduğuna gönülden inanırsa Cenab-ı Hak o kimseyi ameli ne olursa olsun affeder ve cennetine koyar. Cehennemi ona haram eder.” (Riyazus Salihin Cilt 1; sayfa 446)

  Değerli Kardeşlerim!
  Görüldüğü gibi ayetler ve hadis-i şerifler bize öğretiyor ki, affetmek Allah-u Teala’nın şanına yakışan bir olgudur. Bu olgu bize, birbirlerimize karşı aff ve merhametli olmamıza dair kuvvetli bir mesajdır. Çünkü aff bir barış sözleşmesidir. O halde Yunus’un dediği gibi diyelim ve aramızda barış dilini kullanalım ve affetmeyi kendimize bir hayat tarzı kılalım: “Gelin tanış olalım; işin kolayın tutalım /Sevelim sevilelim; dünya kimseye kalmaz.”

  Aziz Kardeşlerim!
  Aff gecesi diyebileceğimiz bu Berat Kandili’nde bir büyük yakarışla Rabbimizden bizi de affetmesini, affetme duygusunu bizden esirgememesini, kardeşliğimizi kuvvetlendirmesini, göz açıp kapayana kadar dahi bizi nefsimizle başbaşa bırakmamasını, zorluklar içinde inim inim inleyenlere kurtuluşa erdirmesini istiyelim.
  Yüce Allah, hepinizi Beraat ettirsin ve cennetiyle mükafatlandırsın.
  Kandiliniz daima aydınlık saçsın; Berat Geceniz mübarek olsun!
   
 2. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  Yıllık kader programı

  İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre, hikmetli işlerin birbirinden ayırd edilmesi şu şekilde cereyan etmektedir:
  Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, zenginlik, fakirlik, ölümler, doğumlar hep bu esnada kaydedilir. O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur. Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.
  Rızıkla alakalı defterler Mikail Aleyhisselâma verilir.
  Savaşlarla ilgili defterler Cebrail Aleyhissalama verilir.
  Ameller nüshası dünya semasında görevli melek olan İsrafil'e verilir ki bu büyük bir melektir.
  Ölüm ve musibetlerle ilgili defter de Azrail Aleyhisselâma teslim edilir.

  Fahreddin er-Râzî"nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar, Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.1
  Berat Kandilinin "bütün senede bir kudsi çekirdek hükmünde ve beşer mukadderatının programı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadrin kudsiyetinde" olması bu manalara dayanmaktadır.  Önümüzdeki bir senenin gidişatı bu gecede belirleniyormuş.İyi geçirmek lazım :)
   
Benzer Konular
 1. Melek
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  702
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  6.501
 3. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.051
 4. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.257
 5. alemdar
  Mesaj:
  14
  Görüntüleme:
  1.224
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş