Besleme mektubu

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
28 Ocaktaki mitingde Türkiye aleyhine pankartlar açan KKTCli sendikalar, kendilerine a mektup iletmek için Lefkoşadaki Türkiye Büyükelçiliğine gelen bir grup, Postayla gönderin yanıtı aldı. Mektupta, MübarekSokağın sesini dinlediyorsun, on binlerce kişinin iradesine saygı göstermiyorsun denildi.

KKTCde 28 Ocak;taki mitingde Türkiye aleyhinde sert ifadelerin kullanıldığı pankartlar açan sendikalar dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Besleme sözünü protesto etmek amacıyla başkent Lefkoşadaki Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem düzenledi. KKTC hükümetinin almış olduğu ekonomik önlemleri protesto etmek amacıyla kamuda örgütlü 32 sendikanın, muhalefet partileriyle ortaklaşa düzenledikleri mitingde,Kurtarıldık mı? Has...tir ve Ankara ne memurunu ne paranı ne askerini istiyoruz yazılı pankartlar ile atılan sloganlar Başbakan Erdoğan kızdırmış ve sert ifadelerle eleştirilerine neden olmuştu. Sendikalar, Erdoğanın eleştirilerine ve özellikleBesleme sözüne tepki göstermek amacıyla dün Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem düzenledi.
Bölündüler
KKTC siyasetine bomba etkisi yapan Erdoğanın sözleri, siyasileri olduğu kadar sendikaları da ikiye böldü. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük, açılan pankartlar nedeniyle Erdoğanın sert eleştirilerini halkı buldu, ancak kullandığı bazı cümlelerin Kıbrıs Türk halkını rencide ettiğini söyledi. ErdoğanKıbrıs Türk halkının tümünü kast etmediğinibelirtmesi adadaki tartışmaları durdurmadı. Bazı sendikalar, Türkiye elçiliği önündeki eyleme katılmadı. Polisin çok sıkı güvenlik önlemi aldığı eylemde olay çıkmadı.
Mersin
Türkiye ne memurunu ne paranı ne askerini istiyoruz yazılı pankart ile eylem yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şenel Elcil, bir grup sendikacıyla Başbakan Erdoğana gönderilmek üzere hazırladıkları mektubu Büyükelçi Kaya Türkmen;e vermek istediklerini belirterek, Kapıya kadar gittik, elçi içerden almayacağız diye haber gönderdi. Polise vermek istedik, kabul etmediler. Elçilik içinde haber geldi ve bize Postaya verin cevabı verildi dedi. Mektubun üzerine KKTC;in uluslararası alanda tanınmaması nedeniyle Türkiyenin oluşturduğu Mersin posta kutusunu yazacaklarını belirten Elcil, ;Mersin 10 Turkey*adresiyle göndereceğiz dedi
İşte mektup
Sendikacılar Erdoğana hitaben yazdıkları mektuplarında, şu ifadelere yer verdiler: Demokratik hakkımızı kullanmamızı içine sindiremeyen siz Sn. Recep Tayyip Erdoğan, hem bu ülkenin işbirlikçi hükümetini hem de meydanları dolduran onbinlerce insanımızı suçlamaktasınız. AKP cami, külliye ve dini propaganda ile Kıbrıslı Türkler;in kültürel ve sosyal anlamda erozyona uğratılması, emekçi yığınlarının yoksullaştırılması ve kendi ülkelerinden göç etmeleri politikasını sürdürmektedir. Siz, Ortadoğu;da ABDnin çıkarlarına göre açıklama yaparken, Mısır Devlet Başkanına mitingleri kastederek,sokağın sesini dinle, halka saygı duy çağrısı yaptınız. Ancak, sıra size geldiğinde onbinlerce kişinin katıldığı mitinge ve sokağa yansıyan iradeye hiç saygı göstermeyerek UTANMAZLIK olarak lanse ettiniz. Türkiye emekçilerine giydirmek istediği kefeni dehşetle izlemekteyiz ve başka bir ülkede yaşayan bir halk olarak bu politikalara fırsat vermeyeceğimizi, bu kefeni giymeyeceğimizi ve geri adım atmayacağımızı tüm yurtsever ve emekçi halkımız adına bildiririz.

Sendika başkanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın besleme sözüne tepki olarak yazdıkları mektubu vermek üzere elçiliğe gitmeden önce son bir toplantı yaptı ve ardından da basına açıklamada bulundular. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Lefkoşadaki Türkiye Büyükelçiliğine gelen sendikacılar, polis duvarı ile karşılaştı. Erdoğana yazdıkları mektubu veremeyen sendikacılar eylemlerine son verdiler.

Her memur 10 bin lira almıyor

Türkiye Büyük-elçiliğine giden sendikacılardan bazıları Başbakan Erdoğanın memurlar 10 bin liraya yakın alıyor yönündeki sözlerini eleştirmek için bordrolarını gösterdi. Sendikacılar, her memurun 10 bin lira almadığını belirtti. KKTCde binlerce memurun, maaşlarını aşan miktarda ve her ay otomatik hale gelen fazla mesaileri de uzun süre tartışma konusu olmuştu. Bordrolarda görülmeyen fazla mesai ve 13;üncü maaş da eleştiriler arasında yer alıyor.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,480
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#2
Yavru vatan menfaatlarına dokununca saldırmaya başladı.Oh ne ala memleket biz onların aldığının 1/5i ile(bırak 1/5'i 1/20si ilede bile geçinmeye çalışan var) geçinmeye çalışalım onlar hiç keyiflerini bozmasınlar.
 

Benzer konular

Top