1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bestenigâr Nedir? Bestenigâr Makamı

Konusu 'Müzik' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Bestenigâr Nedir? Bestenigâr Makamı

  Türk musikisinin en eski makamlarında birirdir. 1425 yılıdan beri kullanıldığı tahmin edilir.

  Nigar, Saba 'nın eski adıdır. Beste makamın dörtlü ile bittiğini işaret eder. Bu oluşumdan dolayı günümüze kadar "Bestenigâr" olarak gelmiştir. Diğer yandan "Nigâr" ın lügat manası "güzel yüzlü sevgili" olduğu için "Sevgiliye yapılan beste" olarakta değerlendirebiliriz.

  Izdırap, hüzün,matem, dindarlık ve vuslat duygularını taşır Dinçlik ve kuvvet verir.

  Saba makamına Irak makamının pest dörlüsünün eklenmesi ile oluşur. Bu dörtlü Segah dörtlüsünün Irak perdesindeki "şeddi" dir. İnici-çıkcı olarak seyir eder. Irak perdesinde (fa diyez) karar verir. Segah ve Hicaz bemolleri ile donanır.

  Bestenigâr makamında, bu makamı teşkil eden Sabâ ve Irak makamları içinde, Sabâ makamının güçlüsü Çargâh, Irak makamının güçlüsü ise Dügâhtır. Bestenigarın çeşnisini meydana getiren seyir sırasında Bestenigar tamamlamak için, evvela Sabâ makamı icra olunur. Sabâ yeteri kadar gösterildikten sonra, Irak makamı seyri içine geçilir.

  Bu geçişte Sabâ makamında kullanılan Nim Hicaz (Re bakiye bemol) perdesi kaldırılır, Nevâ perdesi açılır. Bu suretle hüviyet değişikliği yapıldıktan sonra, güçlü perdesi olan Çargâh perdesinden de güçlü görevi kaldırılır ve Irak makamının Dügâh perdesine güçlülük görevi devir olunarak, Irak makamının karar perdesi olan Irak perdesinde karara varılır.

  [​IMG]

  Meragalı Abdülkadir'in "Derviş reca-yi padişahi neküned" güfteli Bestenigar Nakış Yürük Semaisinde bu değişiklikleri çok açık bir şekilde görülür: Donanımda bulunan Sabâ bemolü geçkinin yapıldığı sırada hüviyetini değiştirerek Nevâya dönüşmüş ve yine güçlü olan Çargâh perdesi de güçlülüğünü yitirerek, Irak makamı seyri içinde Dügâh perdesi güçlü görevini yüklenerek Irak makamının seyri ile çeşnisi meydana getirilmiş, hem hüviyet hem de görev değişiklikleri yapılmıştır.
   
Benzer Konular
 1. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  463
 2. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  461
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  780
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.914
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.516
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş