1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Beyanname Çeşitleri

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Beyanname Çeşitleri

  Gelir Vergisi, yasada aksine bir hüküm olmadıkça beyan olunan gelirler üzerinden tarh edilmektedir. Kanunun 84’üncü maddesinde beyanname çeşitleri sayılmıştır. Gelir Vergisi ile ilgili olarak yasada tanımı yapılmış üç tür beyanname bulunmaktadır.

  l.Yıllık Beyanname: Çeşitli kaynaklardan bir takvim yılı içinde elde edilen kazanç ve iratların toplanılarak beyan edilmesini sağlayan beyanname çeşididir. Tam ve dar mükellefler tarafından düzenlenebilir.

  2.Muhtasar Beyanname: İşverenler yada kesinti yapan diğer kişiler tarafından kesilen vergilerin beyan edildiği beyanname türüdür. Tam ve dar mükellefler tarafından kullanılabilen muhtasar beyanname, üzerinden kesinti yapılan ödemeler ile, yapılan kesinti tutarlarını göstermek üzere düzenlenir.

  3.Münferit Beyanname: Dar mükellefiyete tabi olanlar tarafından, yıllık beyanname ile beyan edilmesi zorunlu olmayan kazanç ve iratlardan, vergisi tevkif suretiyle alınmamış olanların beyan edildiği bir beyanname türüdür. Münferit beyanname sadece dar mükellefler tarafından yıllık beyanname ile beyan edilmek zorunluluğu bulunmayan gelirlerin beyanı için kullanılır.

   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  13.640
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  633
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  2.025
 4. kısacaben
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  823
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  661
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş