Köşe Yazısı Beyin bulandırmaca

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
ŞİMDİ düşünün... Demokrasi ve cumhuriyetin nimetleri nelerdi önce hatırlayın. Hatırlayın diyorum çünkü yakın tarihimizin en büyük kazanımı tam anlamıyla yaşayamamış olsak da bu ikisiydi.
Niçin tam anlamıyla yaşayamadık sorusunun cevabını hala bilmiyorsanız. Askeri cuntalara, demokrasi, bağımsızlık, anti-emperyalizm, anti-kapitalizm gibi söylemleri şiar edinenlerin geçmişte yaşadıklarına bakmanız yeterli.
Onları da bulamadınızsa 17 yaşında yaşı büyütülüp gencecik boynu yağlı urganlara asılan Erdal'dan da utanmıyorsunuz demektir.
O vakit de adil yargıdan, hukuktan söz etmek mümkün değildi.
Ama bugün, yargının getirildiği durumdan hayıflananlar o günlerde pek bir memnundu bu katliamlardan... Sorsan yargı tıkır tıkır işliyor; hadsizlere haddini bildiriyordu özenle.
Önceki gün çıkıp kürsüye, "Yetkim olsa HSYK'yı ben yargılarım!" diyor hazretleri.
Daha bir kaç zaman önce yargı içindeki yuvalanmaları yazdı diye kaç gazeteci zindanın derinliklerini boyladı bu sistemde, ne çabuk unuttunuz?
Ama hal böyledir.
Başlarına gelmeden anlamazlar.
Tıpkı Gezi Parkı direnişleri sırasında ölen gencecik çocuklardan sonra tek bir polisin yeri bile değişmemişken; sırf bu yolsuzluk hadisesi baş gösterince haritadan yer beğendirilen polisler gibi...
Nalıncı keseri gibi kendine yontma devri bu devir.
Hani biz diyorduk ortaçağa yollanıyoruz da; bunlar onu da geçti.
Bildiğin "yontma çağ" devri.
Bildiğin düz metafor tekniği.
Yani daha Türkçesi beyin bulandırmaca...


Kaan Özbek
 

Benzer konular

Top