Beynin en mükemmel olduğu yaş

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Beynin en mükemmel olduğu yaş

Henüz 30 yaşındasınız ve 5 dakika önce elinizde olan anahtarı nereye koyduğunuzu hatırlamıyor musunuz? Kendinizi genç hissedebilirsiniz ama beyniniz çoktan yaşlanmaya başladı bile.

Beynin en mükemmel hali 5 yıl sürüyor. 22 yaşında mükemmel haline ulaşan beyin fonksiyonları 27 yaşından itibaren azalmaya başlıyor...

ABD'de Virginia Üniversitesi tarafından yapılan ve sağlıkla ilgili bir internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre en fonksiyonel ve mükemmel haline 22 yaşında ulaşan insan beyni 27 yaşından itibaren ''düşüşe geçmeye'' başlıyor.

Araştırma yaşları 18 ile 60 arasında değişen iyi eğitimli 2 bin kadın ve erkeğin 7 yıl boyunca katıldıkları testlerin sonuçlarından oluşuyor.

Araştırma raporunda katıldıkları testlerde 2 bin denekten her yıl görsel bulmacalar çözmeleri anlatılan öykülere ilişkin bazı detaylar vermeleri çeşitli kelime oyunları oynamaları bazı rakam ve sembolleri hatırlamaları istendiği ve deneklerin herhangi bir sağlık sorunu yaşamadıklarına özellikle dikkat edildiği kaydediliyor.

Sonuçlar değerlendirildiğinde 12 testten en az 9'unda en başarılı performansların 22 yaşında elde edildiği belirtilirken görsel olarak neden sonuç ilişkisi kurma bulmaca çözümü ve hızlı algılama alanlarında 27 yaşından itibaren belirgin gerileme olduğu gözleniyor.

ABD'de ''Nörobiyoloji'' dergisinin son sayısında ''Yaşlanmanın Nörobiyolojisi'' başlığıyla yayımlanan araştırmaya göre sağlıklı bir birey 37 yaşına kadar hafızasını büyük ölçüde muhafaza ederken kelime hazinesi ya da genel kültür gibi alanlarda hafızanın ortalama 60 yaşına kadar korunabiliyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan Prof. Timothy Salthouse ''sağlıklı ve eğitimli bazı yetişkinlerde idrake yörelik kayıpların 20'li 30'lu yaşlarda başladığını'' belirterek ''sağlıklı beyinlerdeki kayıpları anlamanın Alzheimer gibi ciddi hastalıklarda neyin yanlış gittiğini çözmeye yardımcı olacağını'' kaydetti.

''AKTİF OLMAK BEYNİ KORUYOR''

Bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Behiye Mungan hafızayı korumayı sağlayacak çok belirgin bir formül olmamakla birlikte kişinin olabildiğince uzun süre aktif kalmasının beyin fonksiyonları açısından da yararlı olduğunu belirtti.

İnsan beyninin aktif kalmasında çevreden aldığı sinyallerin etkili olduğuna işaret eden Dr. Mungan belli bir yaş grubu üzerindeki kişilerin ya da Alzheimer hastalığının ilk evresinde olanların ''uzun süre işe yarar kalmalarının'' bazı fonksiyonların kaybını geciktirdiğini söyledi.

Dr. Mungan fazla televizyon izlemenin beyin üzerinde olumsuz etki yapıp yapmadığına yönelik bir soruya ise şu yanıtı verdi:
''Bu çok göreceli bir durum. Ben bazı kişilere özellikle kadınlara televizyon dizilerini oradaki olayların akışını izlemelerini öneriyorum. Televizyon izlemek bazı insanlar için gerileme olabileceği gibi bazı insanlar için de bulundukları yerden daha ileri bir noktayı temsil eder. Köylerde konuşmayan fiziksel aktivite dışında hiç bir şey yapmayan kadınlar var. Bir dizideki olay örgüsü bu kişiler için bir algısal uyarıcı niteliği taşır.''

Dr. Mungan küçük egzersizler bulmacalarla beyni her zaman canlı tutmaya çalışmak gerektiğini kaydetti.

(AA)
 

Benzer konular

Top