Biatlon Nedir? Biatlon Sporu Hakkında Genel Bilgiler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Biatlon Nedir? Biatlon Sporu Hakkında Genel Bilgiler


Birkaç biatloncu yarışma esnasında

Biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış sporudur. Sporun 18. yüzyıl İskandinavya'sına dayanan askeri kökenleri vardır; Askerlerin uzun Norveç ve İsveç'in sınır arasında devriye gezerken iyi nişan almaları ve hızlı kayabilmeleri gerekiyordu. Bireysel, sprint, takım, takip ve toplu çıkış etkinlikleri vardır. Tüm engebeli parkurlardaki turlarda, yarışmayı ve atış mesafeseindeki hedeflere ateş etmeyi içerir.

Oynanışı ve Kurallar

Başlangıçlarını genellikle belirlenmiş zaman aralıklarıyla yapan yarışmacılar "skating" stili ile kayar ve zamana karşı yarışırken hedeflere vurmak için durular. Ateş ederken, ayakta durmak ya da yüzü koyun eğilmek tercih edilir. Bir hedefi kaçırmak cezalandırılır. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı etkinliğe bağlıdır.Jeremy Teela bekleme pozisyonunda 2006 Kış Olimpiyatları'ında ateş ederken


Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireyseldir ve 4 ateş etme evresi içerir. Erkeklerde 10 km olan sprint, kadınlarda 7.5 km'dir ve ilk 2 atış evresinden oluşur. Nöbetleşe yarışlardaysa 4 biatloncunun her biri 6 ya da 7.5 km kayar ve 2 kez ateş eder. Takipteyse 10 ya da 12.5 km'den oluşan bir parkurda 4 ateş etme evresi için durulur. Her bir yarışmacı sırtında 3.5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5.6 mm'lik cephaneleri de elle doldurulabilirdir ya da 5 mermilik şarjörleri vardır.
Kayaklar, kayakçının boyundan en az 4 cm kısa olmalıdır ve batonların boyu biatloncunun boyunu geçmemelidir. Siyah rekteki elektronik hedefler vuruldukları zaman otomatik olarak beyaza döner. Bu çok küçük hedeflerin ayakta ateş edilenleri 11.5 cm, yüzü koyun ateş edilenleriyse 4.5 cm genişliğindedir.

Uluslararası Yayını

Biatlon'un popüler olduğu ve yarışmalarının yayınlandığı ülkeler ve TV kanalları: Almanya (ARD, ZDF), Avusturya (ORF), Norveç (NRK), Finlandiya (YLE), Estonya (ETV), Letonya (LTV), Hırvatistan (HRT), Polonya (TVP), İsveç (SVT), Rusya (Sport, Channel One (Russia)), Belarus (TVR), Slovenya (RTV), Bosna Hersek (BHRT), Bulgaristan (BNT), Güney Kore (KBS) ve Avrupa çapında yayın yapan Eurosport'tur. Dünya Şampiyonaları ise ayrıca IBU resmi sitesinde de yayınlanmaktadır.[1]
 

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,564
#2
heyecanla izlediğim sporlardan biri...teşekkürler
 

Benzer konular

Top