Biberon Çürüğü

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Biberon çürükleri ya da günümüzdeki adıyla erken dönem çocukluk çağı çürükleri bebeklerin özellikle üst ön süt dişlerinde başlayan ve diğer dişlere de hızla sıçrayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın çürük tipidir.

Bebeklerin ya da çocukların emzirme sırasında ya da biberonla ağzında uyuyakalmasıyla oluşur. Burada çürüğü oluşturan biberon değil, biberonun içerisindeki şekerli, ballı ya da pekmezli süt, mama ya da anne sütüdür. Bu şekerli sıvıların tüm gece boyunca dişlerle temas etmesi süt dişlerinin hızlı bir şekilde çürümesine yol açar.

Biberon çürüğünden korunmak için, bebeğinizin ağzında, içerisinde şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmamasını sağlayın. Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzın en azından çalkalanmasını sağlayın. En önemlisi de bebeğinizi ilk dişleri çıktıktan sonra düzenli olarak bir pedodontiste götürmelisiniz.

Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen ve tedavisi neredeyse imkansız olan biberon çürüğü hakkında merak edilenler.

Bebekte Ağız Temizliği Çürüğü Önlüyor
Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden olur. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü gelişir, her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerekir; annelerin diş fırçalamaya başlamak için 'erken' olduğu düşüncesinin biberon çürüğü oluşumunda en önemli etkenlerden biridir.

Biberon Çürüğü Neden Önemli?

Erken yaşta çekilen süt dişlerinin, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ilerde konuşma problemlerine yol açar, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerekir.

Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olur b, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açar

Çürük Oluşumunu Engellemek İçin Bunlara Dikkat
Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin.

Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın.

Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın.

İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
arz-ı hal Kadın 0
KıRMıZı Anne - Çocuk Sağlığı 0

Benzer konular

Top