BIC Kodu nedir? Banka Bic Kodunun anlamı?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
BIC Kodu nedir?
Banka Bic Kodunun anlamı?

SWIFT kodu veya BIC kodu uluslararasi para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir. Uluslarası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.

ISO 9362 (SWIFT kodu veya BIC kodu) uluslararası para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir. Kodlar finans kuruluşunun ismi, bulunduğu şehire göre verilmesi esasdır. Her finans kuruluşunun merkezlerine ve birimlerin yaptığı işlere göre bir veya daha fazla kodu bulunabilmektedir. Operatörlerin bilgisayar aracılığıyla girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir ağ yardımıyla iletilmektedir.


Uluslararası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır. Swift bu standardı sağlayan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinden gelir. BIC ise Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) ifadesinin kısaltılmasıdır.

Swift, söz konusu bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde SWIFT kodları standarttır.

* İlk 4 karakter – banka kodu
* Sonraki 2 karakter – ISO ülke kodu
* Sonraki 2 karakter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)
* (Eğer verilmişse) Son 3 karakter ise – şube kodunu belirtir. (Merkez Şube için kullanılır.)

BIC nedir?
BIC nasıl öğrenilir?
Ne ifade eder ?

Uluslarası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır. Swift bu standardı sağlayan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinden gelir. yani;
Swift = Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication oluyor
BIC anlamı Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) ifadesinin kısaltılmasıdır.
BIC = Bank Identifier Codes
Swift, söz konusu bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde SWIFT kodları standarttır.
İlk 4 karakter – banka kodu
- Sonraki 2 karakter – ISO ülke kodu (Ülkemiz için TR)
- Sonraki 2 karakter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)
- (Eğer verilmişse) Son 3 karakter ise – şube kodunu belirtir. (Merkez Şube için XXX kullanılır, bizde böyle bir şey yok)
Örnek: Ziraat Bankası BIC Kodu / Swift Kodu : TCZBTR2A (SWIFT kodu)
 
Top