1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bigoreksiya Nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 23 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.259
  Beğenileri:
  7.065
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  5.772 ÇTL
  Kas geliştirmeyle ilgili zihni sürekli meşgul etmek vücudun görünüşünde anoreksiya benzeri bir hastalığa yol açabilir. Bigoreksiya henüz yapılmış bir klinik araştırma olmadığı için fizik tedavi uzmanları tarafından teşhis edilemez.

  Yakın zamanda psikiyatristler tarafından “Anoreksiyanın zıttı” olarak ifade edilmiştir. Bigoreksiya (muscular dysmorphia) artık yüzlerce binlerce kişiyi etkilemektedir. Kas geliştirmek bazı insanların zihnini o kadar çok kurcalamaktadır ki bu kişiler bir çok önemli olayla ilgilenmezler ağrıları ya da kırık kemikleri olmasına rağmen çalışmaya devam ederler ve hatta fiziksel gelişim programlarına uymak uğruna işlerini bile kaybedebilirler.

  Ancak bu insanlar vücutlarıyla barışık değildirler. İyi gelişmiş olmalarına rağmen vücutlarını göstermek istemezler ve göstermeleri gerektiğinde bundan kaçınırlar


  Nasıl Oluşur?

  ‘Muscle dysmorphia’ terimi yeni bir bozukluğu ifade etmek için 1997’de bulundu. Bazıları tarafından bu duruma ters anoreksiya denmiştir ve artık çoğu kişi tarafından ‘bigoreksiya’ (bigorexia) denmektedir.

  Kesin bilinmemekle birlikte sebepleri hakkında iki düşünce vardır. Bu sorunun öncelikle obsesif kompulsif bozukluğun bir türü olduğu düşünülmektedir. Ayrıca medyanın kadınlarla birlikte olabilmek için ideal vücuda sahip olmaları gerektiğini erkeklere yaptığı baskı da bir diğer sebep olarak değerlendirilmektedir.


  Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

  Bigoreksiyanın en temel özelliği vücudunuzu ne kadar zorlarsanız da yeterince kasa sahip olmadığınızı düşünmenizdir.

  Bu durum kadın vücutçularda da görülse de erkeklerde daha yaygın olarak ortaya çıkar. Bigoreksiyası olan kişiler genellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşanlardır ancak bu vücut geliştirmecilerin çoğunun bigoreksiya hastası olduğu anl¤¤¤¤¤ gelmez. Normal vücutçular fiziksel gelişimleriyle günde yaklaşık 40 dakika ilgilenirlerken bigoreksiya hastaları günde 5 saat ya da daha fazla süre boyunca vücutlarının yeterince gelişmediğini düşünürler.

  Bazılarına göre spor salonlarının ve buralara gidenlerin çoğalması binlerce kişiyi etkiliyor


  Ayna Karşısında Neler Oluyor?

  Bigoreksiya ve ayna karşısında vücut kontrolü
  Bigoreksiya hastası kişiler kendilerine günde yaklaşık 12 defa bakarlar.

  Bu diğer vücutçuların yaklaşık 3 katıdır. Sosyal hayat ve iş hayatı: Doğum günleri arkadaş toplantıları randevulara gelmek gibi durumlar antrenman programlarını bozdukları için geri plana atılırlar. Çalışma saatleri çok uzun sanılabilir hatta bazı erkekler mola süresinde çok uzun süre antrenman yaptıkları için işlerini kaybetmişlerdir.


  Diyet ve Bigoreksiya

  Çok sıkı diyetler önemlidir. Bigoreksiya hastaları diyet dengesini kontrol edemedikleri ya da yemeğin içeriğini bilmedikleri için çok ender olarak başkalarının evinde ya da restaurantta yemek yerler. Bu kişilerin bulimia gibi yeme bozuklukları geliştirebildikleri bilinmektedir.

  Bigoreksiya ve vücudu değerlendirme

  Bigoreksiya hastası kişiler kendi fiziklerini başkalarınınkilerle karşılaştırırlar. Vardıkları sonuçlar her zaman yanlıştır. Kendilerininkine denk fiziği olanlarla karşılaştıklarında bile kendilerinin daha hacimsiz olduklarını düşünürler.

  Bigoreksiya ve ilaçlar

  Anabolik steroidlerin kullanımı bigoreksiya hastaları arasında yaygındır. Artan agresiflik akne göğüs büyümesi iktidarsızlık kellik ve testislerde küçülme gibi yan etkilere rağmen ilaç kullanmaya devam derler.

  Bigoreksiya ve vücut yağı

  Bigoreksiyası olan kişiler fazla kilolarından çok vücutlarındaki yağların fazlalığından şikayet ederler.


  Psikolojik Etkenler

  Vücutlarını sergilemekten hoşlanan birçok vücut geliştiricinin aksine bigoreksiya hastaları vücutlarını sergileyemezler. Birçokları vücutlarının şekillerinden hoşlanmadıkları için günlerce gizlenirler. Pope ve ekibi tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırma bir erkeğin enerjisini vücut geliştirmeye saklamak için eşiyle :-):-):-):-) yapmaktan kaçındığını ortaya koymuştur.

  Bigoreksiya hastası kişiler kendilerine güvenme konusunda psikolojik sorun yaşarlar. Yapılan birçok calışma fiziklerini geliştirme konusuna takıldıklarını ortaya koymuştur. Gelişme kesinlikle başarılamamıştır ve bu kendinden yeterince emin olamamaları ve boşluk hissiyle sonuçlanır. Olivrdi ve ekibinin 2000’de yaptığı çalışmalarda bigoreksiya hastası kişilerin %29 nun geçmişinde anksiyete bozukluğu olduğu ve %59’unun geçmişinde de duygudurum bozukluğu olduğu ortaya konmuştur


  Tedavi Yöntemleri

  Şimdiye kadar bireysel ya da kombine herhangi bir tedavinin diğerine göre ne kadar etkili olup olmadığı konusunda hiçbir sistematik çalışma yapılmamıştır.

  Anoreksiya hastaları gibi bigoreksiya hastaları da kendilerini çok ender olarak hasta olarak görürler ve tedaviyi kabul ederler. Depresyonları ve kendilerine güvenlerinin az olması nedeniyle tedaviyi kabul etmeyi yenilgiyi kabul etmek olarak algılarlar.

  Eğitim ve psikoterapi tekniklerinin birleşiminden oluşan tedavi yöntemleri ümit verici sonuçlar vermiştir. Bilişsel davranış teknikleri düşünme şeklini daha gerçekçi ve gerçekleşebilir hedeflere doğru değiştirebilir.

  Bu tip yaklaşımlar gelecekte uygulanacak tedavi yöntemlerinin habercisi olabilir ancak sistematik çalışmaların yapılması gerekmektedir. insanlardaki fiziksel kusurlara daha çok dikkat edilmesine ve kusursuz vücuda ulaşma çabalarının artmasına neden oldu.


  -alıntı-
   

Sayfayı Paylaş