1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bilge Kaplumbaga

Konusu 'Çocuk Masalları' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  BİLGE KAPLUMBAĞA

  Günlerden bir gün kaplumbağa hayvanları çağırdı. Memelileri, kuşları ve balıkları. Onlara dedi ki, “Arkadaşlar, ormanda bir bitki yetişiyor. Bu bitkiyi yok etmeliyiz, yoksa o bizi yok edecek”.

  Hayvanlar bu sözleri duyunca dehşete düştü. Kaplumbağanın bitkiyi göstermesini istediler. Kaplumbağa bütün hayvanları ormanın kenarına götürdü. Burada insanlar ağaçları kesip, köklerini çıkarmışlar ve kenevir ekmişlerdi.

  “İşte bu bitki”, dedi kaplumbağa. Hayvanlar küçük yaprakçığı kemirdi, tadı pelin otu gibi acıydı. Bilge kaplumbağanın uyarısına kulak asmayıp kenevir tarlasından çıkıp gittiler. Kenevir olgunlaşınca insanlar geldi. Bitkileri topraktan çıkarıp halatlar yaptı. Sonra öyle bir ip yaptılar ki, onu bir yayın iki ucuna bağladılar ve palmiye kabuklarından keskin oklar hazırladılar. Böylece ilk ok havada vızıldadı ve bir kuşa saplandı. Kaplumbağa yavaşça yere düşen ölü kuşa yanaştı ve dedi ki:

  “Ah, hemşerim, zamanında sözümü dinleseydin ve o bitkileri yok etseydin şimdi gökyüzünde özgürce uçuyor olacaktın”.

  Daha sonra insanlar başka bir ip yaptı ve palmiye ağacından yapılmış bir değneğin ucuna bağladı. Diğer ucundaki düğüme de bir kanca takıp olta hazırladı ve suya attı. Çok geçmeden bir balık takıldı oltaya. Kaplumbağa zavallı balığa yaklaştı yavaşça ve dedi ki, “Zamanında sözümü dinleseydin ve o bitkileri yok etseydin, şimdi derede özgürce yüzüyor olacaktın”.

  Bu sırada insanlar başka bir ip daha yaptı, ucuna bir kapan bağladı ve ormana koydu. Bir antilobun tuzağa yakalanması hiç de uzun sürmedi. Yine geldi kaplumbağa ve antiloba dedi ki:

  “Görüyor musun, eğer sözümü dinleseydin ve o bitkiyi yok etseydin şimdi çayırda özgürce avlanıyor olacaktın”.
   
Benzer Konular
 1. rehber85
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.052
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.409
 3. İLkİm*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  573
 4. Rigel
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  605
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş