1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bilgisayar Öğretmeni

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 27 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Bilgisayar Öğretmeni
  Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, bilgisayar ile ilgili eğitim veren kişidir.

  Görevleri
  Bilgisayar ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, meb tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Bilgisayar öğretmeni, bu program çerçevesinde, - eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, - sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. Yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) - kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, - eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, - İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, - çevresindeki sanayi kuruluşları ile işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, - sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. Kullanilan

  Eğitim materyalleri
  Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu, eğitim araçları (projeksiyon, tepegöz, tv, video, video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, cd vb.)

  Mesleğin gerektirdiği özellikler
  Bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerin; - üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - matematiğe ve mantık disiplinlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı, sistematik davranabilen, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, - düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları
  Bilgisayar öğretmeni sınıfta görev yapar, görevini genellikle oturarak yürütür. Çalışma ortamı gürültüsüz ve tozdan arındırılmıştır.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları
  Teknik eğitim fakültelerinin bilgisayar öğretmenliği ile ilgili bölümlerini bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ile çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarında, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak çalışabilirler. - özel dersanelerde çalışabilirler. - meslek alanı ile ilgili her tür ve seviyedeki kamu ve özel sektörde teknik eleman olarak da görev alabilirler. Ayrıca kendi işlerini kurabilirler.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler
  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelerin,teknik eğitim fakültelerinin bilgisayar öğretmenliği,bilgisayar sistemleri öğretmenliği ve bilgisayar ve kontrol öğretmenliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bilgisayar bölümlerinde verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları
  Bu bölüme girebilmek için öğrenci seçme sınavı’nda (öss) yeterli “sayısal (say)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerin “bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü(lisans), matematik- bilgisayar bölümü, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri mühendisliği, kontrol ve bilgisayar mühendisliği” programlarını bitirenlerden ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programını veya milli eğitim bakanlığı yüksek öğretim kurulu (yök) işbirliği ile açılan /açılacak pedogojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise dengi okullarda bilgisayar öğretmeni olarak atanabilirler.

  Eğitimin süresi ve İçeriği
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra, devre elemanları ve ölçü aletleri, bilgisayar eğitimi, bilgisayar programlama, mikroişlemci, elektrik ve manyetik alanlar, bilgisayar destekli devre tasarımı, mesleki ve teknik eğitimin esasları, birey ve öğrenim metotları gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. Gizemli Cadi
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  949
 2. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  765
 3. Güney17

  Ali ve Öğretmeni

  Güney17, 2 Nisan 2012, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  838
 4. Hazangülü
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  768
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  889
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş